Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Poprawią bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych w 50 lokalizacjach

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na poprawę bezpieczeństwa miasto przeznaczy 1 mln 200 tys. zł.
Na poprawę bezpieczeństwa miasto przeznaczy 1 mln 200 tys. zł. Fot. Anna Kaczmarz
Do połowy przyszłego roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa zamierza podnieść bezpieczeństwo na ponad 50 przejściach dla pieszych.

Pracami mają być objęte głównie przejścia prowadzące przez ruchliwe, dwujezdniowe, czteropasmowe drogi w kilku dzielnicach Krakowa. Miasto przeznaczy na to ok. 1 mln 200 tys. złotych.

Prace mają być prowadzone m.in. na skrzyżowaniach ulic: Meissnera i Chałupnika, Krupniczej i Dolnych Młynów, Jana Pawła II i Daniłowskiego, Młyńskiej i Bohaterów Wietnamu, Strzelców i Rozrywki, al. gen Andersa i Bogusza.

Zakres robót ma obejmować głównie doświetlanie przejść dla pieszych. Będą one wykonane jako osobne zadania inwestycyjne realizowane przez miasto.

Część prac na przejściach będzie natomiast wykonane z pieniędzy na bieżące utrzymanie dróg. W taki sposób zrobione zostaną korekty, jak np. poprawa stanu nawierzchni jezdni czy budowa tzw. pasów medialnych pomiędzy jezdnią a chodnikiem. - Wszystkie prace związane z modernizacją przejść dla pieszych i podniesieniem na nich poziomu bezpieczeństwa zakończą się po wakacjach w przyszły roku - zapowiadają w zarządzie dróg.

Zaznaczają, że punktem wyjścia dla zaplanowanych prac był zlecony przez tę jednostkę audyt Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Podczas jego przeprowadzania sprawdzono m.in. czy piesi są odpowiednio widoczni, czy samochody jadą z odpowiednią prędkością. Badano także jaki jest stan techniczny nawierzchni jezdni. Audytorzy na zlecenie ZDMK opisali, jakie działania należy podjąć, by na danych przejściach podnieść poziom bezpieczeństwa pieszych.

Z planowanych zmian zadowoleni są przedstawiciele Społecznej Inicjatywy „Pieszy Kraków”. - Może do urzędników dotarło to, co się wydarzyło w tym roku.

W Krakowie odnotowaliśmy zwiększenie liczby wypadków z udziałem pieszych, w tym wypadków śmiertelnych. Na razie planowane inwestycje związane z modernizacją przejść nie są duże, można je potraktować jako pilotaż, ale na pewno wpłyną na poprawę bezpieczeństwa - uważa Grzegorz Marek, psycholog transportu.

Jego zdaniem doświetlanie przejść dla pieszych jest korzystne mając na uwadze to, że część z nich jest słabo widoczna, szczególnie teraz, w okresie zimowym. - Przydałoby się jeszcze więcej inicjatyw wpływających na ograniczanie prędkości samochodów. Ustawienie znaków może niewiele dać, bo wielu kierowców ich nie przestrzega. Można jednak np. ograniczać prędkość poprzez wyznaczanie miejsc parkingowych raz z jednej, raz z drugiej strony ulicy - dodaje Grzegorz Marek.

Prace związane z poprawą bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych obejmą następujące rejony miasta:

  • Bieńczyce - 12 przejść
  • Nowa Huta - 15
  • Prądnik Czerwony - 13
  • Grzegórzki - 4
  • Podgórze - 4
  • Czyżyny - 4
  • Krowodrza - 3
  • Stare Miasto - 1
  • Prądnik Biały - 1
  • Mistrzejowice - 1
  • Dębniki - 1
  • Zwierzyniec - 1
  • Bieżanów-Prokocim - 1

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Ile kosztują święta na wyjeździe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski