Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prokuratura zbada sprawę ewentualnych nieprawidłowości na Uniwersytecie Ekonomicznym

PAP
PAP
Marcin Banasik
Marcin Banasik
Zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach złożyła do prokuratury uczelnia, reprezentowana przez rektora dr hab. Stanisława Mazura.
Zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach złożyła do prokuratury uczelnia, reprezentowana przez rektora dr hab. Stanisława Mazura. Andrzej Banas / Polska Press
Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych oraz zawierania umów cywilnoprawnych w Uniwersytecie Ekonomicznym (UEK) w Krakowie - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Śledztwo o przestępstwo z art. 296

"16 listopada wszczęto śledztwo o przestępstwo z art. 296 par. 1 kodeksu karnego. Ustalamy ewentualnych winnych, którzy będąc zobowiązani do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalności gospodarczą uniwersytetu albo nadużyli uprawnień, albo nie dopełnili obowiązku. Jeżeli pozwoli na to materiał dowodowy, to zostaną postawione zarzuty" – powiedział PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Kowalski. Za to przestępstwo, prowadzące do szkody majątkowej, grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach złożyła do prokuratury uczelnia, reprezentowana przez rektora dr hab. Stanisława Mazura. Według niego, prorektor ds. współpracy dr. hab. Piotr Buła oraz dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu (działającej w strukturach uczelni) dr Jakub Kwaśny mogli łamać prawo w zakresie wydatkowania środków publicznych oraz nieprawidłowości w zawieraniu umów cywilno-prawnych. Wykazać to miała kontrola, prowadzona przez uczelnię. Nieprawidłowości miały dotyczyć prawie 30, spośród niemal 70, umów zawartych pomiędzy dr. Kwaśnym a dr. Bułą na kwotę przekraczającą 200 tys. zł.

Odwołani ze swoich funkcji

Obaj naukowcy zostali pod koniec września odwołani ze swoich funkcji, ale pozostają pracownikami uczelni. Uważają, że podejrzenia rektora są bezpodstawne i podjęli własne kroki prawne. Wyjaśniali, że nie zawierali fikcyjnych umów, a umowy związane z dodatkowymi zadaniami, których nie ma w ofercie Krakowskiej Szkoły Biznesu i które wcześniej nie budziły wątpliwości.

"Złożyliśmy pozew do sądu pracy oraz prywatny akt oskarżenia w sprawie karnej z art. 212 o zniesławienie przeciwko Stanisławowi Mazurowi jako prywatnej osobie" – powiedział we wtorek PAP Jakub Kwaśny, pełniący równocześnie funkcję przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa (klub Nasze Miasto Tarnów).

- Opierają się one na tezach przyjętych w oparciu o proces kontrolny, który został przeprowadzony bez zachowania zasad procedury kontrolnej, a także bez okazania mi protokołu pokontrolnego, do którego mógłbym się ustosunkować. W procesie kontrolnym przedstawiliśmy zarówno wyjaśnienie jak i dokumentacje, która dotyczyła umów cywilnoprawnych zawieranych przez Krakowską Szkołę Biznesu, która prowadzona była w sposób transparentny i zgodnie z procedurami wewnętrznymi uczelni. Publikując w środkach masowego przekazu szkalujące mnie informacje rektor UEK naruszył standardy porządku prawnego i moje dobra osobiste – tak swoje odwołanie argumentował prof. Piotr Buła.

Zarzutom rektora UEK zaprzeczał stanowczo również dr Jakub Kwaśny.

- Rzekome nieprawidłowości mają dotyczyć fikcyjnych umów, które mieliśmy między sobą potajemnie z Panem Rektorem podpisywać. Chciałbym stanowczo temu zaprzeczyć. Jeśli umowy się pojawiły to były to umowy za prace dodatkowe jak akredytacje, strategie, jej aktualizacje czy kongres MBA. Na dowód, że wszystko się działo transparentnie mamy procedurę obiegu dokumentów. Procedura podpisywania umów nie jest zamknięta w Krakowskiej Szkole Biznesu, bo ona nie ma własnej osobowości prawnej. Każda umowa, którą podpisuje ja czy prof. Buła trafia do kontrasygnaty finansowej. Taka praktyka była stosowana do tej pory i nie było problemów – wyjaśniał dr Jakub Kwaśny

Za zniesławienie grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

W obronie dobrego imienia dr Jakuba Kwaśnego list do rektora UEK skierowało ponad 40 studentów i absolwentów studiów MBA w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK. Wśród podpisanych są m.in. dyrektorzy szpitali w Krakowie: Uniwersyteckiego, MSWiA, Dietla; szpitala Szczeklika w Tarnowie; szpitali w Krynicy-Zdroju i Limanowej; burmistrz Brzeska.

Rektor, prof. UEK Stanisław Mazur jest kandydatem na prezydenta Krakowa w wiosennych wyborach samorządowych.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Prokuratura zbada sprawę ewentualnych nieprawidłowości na Uniwersytecie Ekonomicznym - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski