Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przebudowa Zwierzynieckiej i Kościuszki. Odwiedzamy plac budowy w centrum miasta. Widać już pierwsze elementy torowiska

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
od 7 lat
Z powodu przebudowy ulicy Kościuszki odpust Emaus zostanie przeniesiony w okolice Błoń, tego nie unikniemy, ale drogowcy spieszą się na tej inwestycji by spełnić inne obietnice. W marcu ma być już udostępnione skrzyżowanie z Królowej Jadwigi, w maju ciężar robót ma się przenieść na drugą połowę tarczy skrzyżowania Kościuszki i Zwierzynieckiej z Alejami Trzech Wieszczów, natomiast w sierpniu 2024 r. – powinno nastąpić zakończenie inwestycji, czyli 12 miesięcy od daty przekazania placu budowy. Jaki jest aktualny stan prac? Zobaczcie na zdjęciach z drona. Widać pierwsze odcinki nowego torowiska. Jego wymiana była głównym powodem remontu.

Emaus przeniesiony

Z uwagi na realizowaną obecnie inwestycję obejmującą remont ul. Kościuszki, organizacja tradycyjnego odpustu Emaus w dotychczasowej lokalizacji nie jest możliwa. Podjęto decyzję o organizacji 1 kwietnia jarmarku odpustowego przy krakowskich Błoniach.

Zmiany 26 lutego lub w marcu

Trwają intensywne prace przy skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi, Księcia Józefa i Kościuszki. Ułożono już tu wszystkie instalacje podziemne, w tym gaz, który wymagał szczególnej uwagi. W tym momencie prowadzone są prace przy podbudowie skrzyżowania, tak żeby można było układać kolejne warstwy asfaltu. Planowany termin ukończenia robót przy tym skrzyżowaniu to 26 lutego. Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, to termin ten zostanie zachowany. Po zakończeniu przebudowy tego skrzyżowania zostanie tu przywrócona stara organizacja ruchu.

Na kolejnym skrzyżowaniu, czyli ul. Senatorskiej i Kościuszki, układane jest torowisko po to, żeby była możliwość zawracania dla autobusów komunikacji miejskiej.

Na odcinku ul. Zwierzynieckiej, między skrzyżowaniem z Retoryka i Powiśle oraz Al. Trzech Wieszczów trwają końcowe prace przy pasie ruchu od strony Jubilatu. Dzięki temu, niedługo będzie tu możliwy przejazd z ulic Retoryka i Powiśle do al. Krasińskiego.

Na odcinku ul. Zwierzynieckiej, od filharmonii do ul. Małej, trwają prace przy nowym torowisku. Drogowcy kończą korytowanie i układają odwodnienie oraz kanalizacji opadową. Równolegle trwa układanie podbudowy pod chodniki na tym odcinku.

Na pozostałych fragmentach przebudowywanej ulicy Zwierzynieckiej i Kościuszki trwają prace przy wymianie sieci podziemnych oraz przyłączy do kamienic.

Remont ul. Kościuszki: kolejny etap prac na Salwatorze

28 lutego ruszy przebudowa sieci ciepłowniczej na ulicy Dojazdowej na Salwatorze. Prace rozpoczną się od strony bulwaru Rodła i sukcesywnie zmierzać będą w kierunku ulicy Tadeusza Kościuszki. Podczas robót obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się, ale przejezdność w obu kierunkach zostanie utrzymana.

Roboty przy ul. Tadeusza Kościuszki

Przy skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi, Księcia Józefa i Kościuszki ułożono już wszystkie instalacje podziemne. Obecnie prowadzone są prace przy podbudowie skrzyżowania, aby można było układać kolejne warstwy asfaltu. Według planu roboty na tym skrzyżowaniu mają zakończyć się 26 lutego. Po zakończeniu przebudowy zostanie tam przywrócona stara organizacja ruchu.

Z kolei na skrzyżowaniu ulic Senatorskiej i Kościuszki układane jest torowisko. Po zakończeniu prac będą mogły tam zawracać autobusy komunikacji miejskiej.
Roboty przy ul. Zwierzynieckiej

Na odcinku ul. Zwierzynieckiej, między skrzyżowaniem z ul. Retoryka i Powiśle oraz Alejami Trzech Wieszczów trwają końcowe prace przy pasie ruchu od strony domu handlowego „Jubilat”. Po zakończeniu robót będzie możliwy przejazd z ul. Retoryka i Powiśle do al. Krasińskiego.

Na odcinku ul. Zwierzynieckiej, od filharmonii do ul. Małej, trwają prace przy nowym torowisku. Drogowcy kończą korytowanie i układają odwodnienie oraz kanalizacji opadową. Równolegle trwa układanie podbudowy pod chodniki na tym odcinku.

Na pozostałych fragmentach przebudowywanych ulic trwają prace przy wymianie sieci podziemnych oraz przyłączy do kamienic.

Remont Kościuszki i Zwierzynieckiej

Przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej realizowana jest przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa SA oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA. Realizatorem prac jest firma ZUE SA, z którą została podpisana umowa na kwotę 94 mln zł. Ma zakończyć się w sierpniu 2024 roku. W ramach inwestycji zaplanowane są następujące prace: wymiana torowiska, odnowienie chodników oraz kompleksowa modernizacja wszystkich sieci podziemnych. Dodatkowo wyremontowany zostanie mostek nad Rudawą oraz pętla tramwajowa „Salwator”. Głównym celem prac jest poprawa komfortu jazdy tramwajami. Po przebudowie składy będą jeździły ciszej, nie powodując silnych drgań. Modernizacja zwiększy również dostępność i przystosowanie tego obszaru do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Kiedy w 2024 roku najlepiej przejść na emeryturę?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski