Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przed Pałacem w Łobzowie powstanie ogólnodostępny park. Projekt czeka na zatwierdzenie przez konserwatora

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Otwarta zielona przestrzeń bez ogrodzenia, parkowanie podziemne, alejki i królewskie gatunki roślin oraz zbiornik wodny - to nowości, które pojawiły się w odświeżonej wersji projektu parko-ogrodu przed Pałacem w Łobzowie przy ul. Podchorążych w Krakowie. Zmiany w projekcie wynikały z ustaleń z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Park ma się otworzyć na mieszkańców najwcześniej w 2026 roku.

Rozmowy na temat stworzenia w tym miejscu parku toczą się od lat. W 2015 roku do użytku oddano teren rozpościerający się za pałacem. Na odświeżenie czeka 1,5 ha terenu zielonego od frontu pałacu.

W 2022 roku Politechnika Krakowska we współpracy z krakowskim oddziałem SARP ogłosiła wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania przedpola Pałacu w Łobzowie przy ul. Podchorążych w Krakowie, obecnej siedziby Wydziału Architektury PK. Jury konkursowe, pod przewodnictwem dziekan Wydziału Architektury PK Magdaleny Kozień-Woźniak, przyznało I miejsce zespołowi projektantów pracowni Wojciech Sumlet Architektura.

Wtedy też mogliśmy podziwiać pierwsze wizualizacje dotyczące sposobu zagospodarowania terenu zielonego. Nie spotkały się one z aprobatą konserwatora zabytków, w związku z czym projektanci przygotowali nowe rozwiązania. W piątek, 19 stycznia mogliśmy się z nimi zapoznać.

– Przede wszystkim chcemy wydobyć pewne warstwy historyczne związane z różnymi fazami przebudowy tej przestrzeni, a równocześnie nadać temu charakter adekwatny do obecnych czasów – mówił architekt Wojciech Sumlet, właściciel pracowni HSA, która przygotowała projekt. – Przewidzieliśmy zbiornik wodny, który jest świadectwem dawnych zbiorników, które tam się znajdowały. Istotną rolę odgrywa ścieżka historyczna, po prawej stronie, która prowadzi do dawnego wejścia do pałacu królewskiego. Przewidujemy dużo nasadzeń, m.in. różaneczniki królewskie w gatunkach Kazimierz Wielki, Łokietek i Królowa Bona – wyliczał projektant.

Nowinką ma być parkowanie podziemne, ale nie w formie typowego parkingu podziemnego. Samochody będą wjeżdżać na poziom -1 od strony stadionu WKS Wawel, a sam parking będzie częściowo odkryty. - Cała przestrzeń frontowa, od strony ul. Podchorążych, będzie udostępniona pieszym, wycofujemy stamtąd samochody – precyzuje Wojciech Sumlet.

Powierzchnia nowego parku to 1,42 ha, będzie się łączył z oddanym w 2015 roku parkiem "Ogrody Łobzów" i łącznie utworzą prawie 3ha ogólnodostępnego parku.

Jak mówił radny Grzegorz Stawowy, Politechnika przekaże grunt wraz z pozwoleniem na budowę w wieloletnią dzierżawę za symboliczną kwotę, a miasto sfinansuje budowę parku oraz jego utrzymanie. Pozwolenie na budowę powinno być w wakacje 2024 roku, a więc w 2025 można by rozpocząć realizację nowego parku.

-Zakładam, że jeśli około wakacji tego roku będzie wydane pozwolenie na budowę, to jest możliwość wprowadzenia tego zadania do budżetu na rok 2025. To będzie prawdopodobnie inwestycja dwuletnia, więc w 2026 roku mieszkańcy powinni wejść do nowego parku – ocenia radny Grzegorz Stawowy

Z projektu i przedsięwzięcia cieszą się pracownicy i władze Politechniki. Dziekan Wydziału Architektury PK Magdalena Kozień-Woźniak, cieszy się że zarówno studenci jak i mieszkańcy będą mieć wspólne miejsce, gdzie będą mogli oddawać się pracy ale też relaksowi.

- Jako Wydział Architektury jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasi studenci, nasza kadra będą mogli uczyć, realizować warsztaty i inne aktywności w przestrzeni publicznej. W przestrzeni dostępnej również dla mieszkańców, gdzie będą oni mogli np. podziwiać wystawy bądź po prostu spacerować i spędzać czas - mówiła

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski