Kraków. Stare drzewa na Mostowej zostały wycięte i zastąpione nowymi. Te są już chore?

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Grudniowa wycinka drzew na Mostowejna Mostowej Anna Kaczmarz/Polska Press
Pod koniec zeszłego roku Zarząd Zieleni Miejskiej zlecił wycinkę sześciu drzew na ulicy Mostowej. Niedawno nasadzone zostały nowe drzewa. Mieszkańcy zwracają uwagę, że te są chore. ZZM odpowiada, że uszkodzenia pojawiły się już po nasadzeniach i nie zagrażają drzewom, a poza tym chodzi o drzewa nasadzone w latach poprzednich.

WIDEO: Trzy Szybkie

Drzewa na Mostowej poszły pod topór w grudniu. Urzędnicy przekonywali, że wycinka była konieczna. - Drzewa były suche, nie miały konarów. Musieliśmy je usunąć, ze względów bezpieczeństwa. Mogłyby się bowiem na kogoś przewrócić - mówił Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

ZZM o wycinkę wnioskował od 2-3 lat. Zgodę musiał wydać bowiem urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Takową w końcu wydał, z zaznaczeniem, że w miejsce wyciętych drzew muszą się pojawić nowe, do tego duże. - Dawaliśmy szansę tym drzewom, były prace pielęgnacyjne, ale drzewa były w złym stanie. Pojawiały się na nich owocniki grzybów, nie miały już przyszłości - zaznacza Piotr Kempf.

Nowe drzewa zostały już nasadzone. To klony piramidalne o obwodzie 20-22 cm. Mieszkańcy i aktywiści podnoszą, że drzewa są uszkodzone i chore - pojawił się na nich grzyb. Uważają, że zostały nasadzone chore drzewa. Urzędnicy podkreślają, że chodzi o drzewa, które zostały nasadzone w latach poprzednich.

- Nie dość, że wskutek wieloletnich zaniedbań trzeba drzewa usuwać, to jeszcze w zamian oferuje się sadzonki fatalnej jakości. Mam nadzieję, że ten błąd zostanie szybko naprawiony, aby nowe drzewa miały jak największe szanse na szybki wzrost, na czym mieszkańcom zależy. Liczę na pomoc Piotra Kempfa - napisał na Facebooku radny Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców).

Urzędnicy z ZZM przyznają, że na pniach dwóch drzew pojawiły się pęknięcia, ale już po nasadzeniu. - Wykształcił się też grzyb, ale na częściach martwych. W obu przypadkach nie ma zagrożenia dla drzew - przekonuje Łukasz Pawlik, wicedyrektor ZZM.

Zarząd Zieleni dodaje, że rana na jednym z drzew zabliźniła się, co świadczy o tym, że drzewo sobie radzi. - Będziemy je obserwować, a w razie konieczności drzewo zostanie wymienione - dodają.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Stare drzewa na Mostowej zostały wycięte i zastąpione nowymi. Te są już chore? - Gazeta Krakowska

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Powinny być szersze kwarty dla drzew. Więcej trawnika. Chodnik nie musi być taki szeroki. Wystarczy przepisowe 2 metry szerokości, reszta pod zieleń. I absolutny zakaz zwalania zasolonego śniegu na trawnik.

G
Gość

Widać że jeden i drugi nic się nie zna po prostu w Starych drzewach był grzyb po wycięciu drzew starych należało wymienić ziemię i zostawić pusty teren na zimę by przymroziło na wiosnę znowu wymienić ziemię i dopiero posadzić drzewka

M
Mariusz
28 stycznia, 22:11, milewski:

takie czasy,że byle szmondak lepiej zna się od fachowców

Trzech kolejnych wojewódzkich konserwatorów zabytków się nie zna? Od 2016 r. trzech kolejnych wojewódzkich konserwatorów zabytków próbuje zmusić Gminę Kraków aby opracowała projekt rewitalizacji zieleni wysokiej i niskiej w pasie drogowym całej ulicy Mostowej. Stara się zmusić ZZM do właściwego zabezpieczenia i pielęgnacji terenów zieleni, wykonania nasadzeń zastępczych drzew zgodnie z wydanymi decyzjami. Reakcją ZZM na konserwatorskie próby wyjaśnienia przed wydaniem decyzji na usunięcie drzew, przyczyn pogarszającego się ich stanu, zmuszenia do opracowania kompleksowego projektu zagospodarowania zieleni są skargi na przewlekłość postępowania. Przewlekłość postępowania mającego na celu pośpieszne i pochopne wycięcie drzew.

Wycięte na ul. Mostowej drzewa były w złym stanie zdrowotnym. Ale ten stan drzew ma swoje przyczyny. Przyczyny na które od 3 lat zwracają uwagę konserwatorzy, a które lekceważy Zarząd Zieleni Miejskiej. Jak widać ZZM nie jest zainteresowany poprawą sytuacji. Jest zainteresowany wycinką i nasadzeniami marnej jakości.

M
Mariusz
28 stycznia, 23:24, Mariusz:

Może oprócz pracowników ZZM należałoby też zapytać wojewódzkiego konserwatora zabytków jak to jest z Mostową? Od 2016 r. trzech kolejnych wojewódzkich konserwatorów zabytków toczy z ZZM i Gminą Kraków batalie o właściwe utrzymanie terenów zieleni ul. Mostowej. Pisma, decyzje, zalecenia, wyniki kontroli są przez ZZM bagatelizowane. ZZM nie stosuje się do nich, nie dba o stan zieleni, jedynie kieruje wnioski o usuwanie drzew, a w przypadku gdy nie otrzymuje natychmiast decyzji na wycinki to kieruje skargi na przewlekłość postępowania.

W piśmie OZKr.5146.275.2018.TG.TS z dn. 27.03.2019 dotyczącym rewitalizacji zieleni w pasie drogowym ul. Mostowej kierowanym do Gminy Kraków , z kopią do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Zarząd Dróg Miasta Krakowa oraz do Rady i Zarządu Dzielnicy I Stare Miasto czytamy:

„W związku z zaistniałą sytuacją, kiedy Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie działając z na podstawie pełnomocnictwa Prezydenta Miasta Krakowa udzielonego Dyrektorowi ZZM wystosowuje kolejne ponaglenia MWKZ w Krakowie w sprawie zakończenia postępowania związanego z wnioskami o wycięcie drzew na ul. Mostowej, a sam ZZM bagatelizuje od 2016 roku wydawane kolejne zalecenia pokontrolne i decyzje nakazowe oraz trwający od kilku lat brak współpracy ze strony ZZM, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie proponuje następujące rozwiązanie.

W ramach posiadanych kompetencji, prosimy o zlecenie odpowiednim jednostkom (np. ZDMK i/lub ZZM) opracowanie kompletnego projektu rewitalizacji zieleni wysokiej i niskiej w pasie drogowym całej ulicy Mostowej. Biorąc pod uwagę brak realizacji takiego projektu po wydawanych zaleceniach, wytycznych i decyzjach MWKZ od 2016 roku, sprawę prosimy potraktować jako bardzo pilną. Szczególnie biorąc pod uwagę chęć zakończenia tej długotrwałej sprawy przez MWKZ oraz postanowienie MKiDN z dnia 27.02.2019 r.

Zamieranie dużych, starych drzew w ciągu ulicy Mostowej spowodowało radykalne obniżenie jej odbioru przez mieszkańców jako ulicy reprezentacyjnej o spójnym i komponowanym układzie zieleni. ZZM w Krakowie dopuszczał się w ostatnich latach wielu samowolnych działań w tej sprawie, co tylko pogarszało wygląd ulicy Mostowej (chaotyczne nasadzenia bylin i traw w rurach PCV bez jakiegokolwiek kontekstu zieleni na całej ulicy, nasadzenia bardzo złej jakości drzew, nasadzenia gatunków drzew niespójnych z najliczniej wstępującymi gatunkami drzew na ulicy, sadzenie drzew o mniejszych parametrach niż wynika to z warunków pozwoleń MWKZ, itd.).W celu uporządkowania zieleni wysokiej i niskiej na całej długości ulicy MWKZ wydawał wytyczne konserwatorskie dotyczące parametrów drzew, doboru gatunkowego, utworzenia ciągłych pasów zieleni (połączenie okienek na szerokim chodniku) co przyczyni się do zwiększenia ilości zieleni, o co tak bardzo zabiegają mieszkańcy Krakowa.

Biorąc pod uwagę aktualny stan zieleni przy ul. Mostowej, prestiż ulicy związany z lokalizacją oraz politykę Miasta Krakowa, która powinna być tworzona w oparciu o rozwój zrównoważony, eliminację wysp ciepła, zmniejszenie zapylenia, tworzenie zielonych ścian oraz tworzenie ładu przestrzennego, zwracam się z prośbą o priorytetowe potraktowanie sprawy rewitalizacji zieleni przy ul. Mostowej i zlecenie opracowania projektu. W wyniku zaniechania przez ZZM spójnego, kompleksowego projektu, ulica Mostowa nie będzie miała szans stać się odpowiednikiem ul. Rajskiej na Kazimierzu, o co od dawna zabiega MWKZ.”

M
Mariusz
28 stycznia, 23:24, Mariusz:

Może oprócz pracowników ZZM należałoby też zapytać wojewódzkiego konserwatora zabytków jak to jest z Mostową? Od 2016 r. trzech kolejnych wojewódzkich konserwatorów zabytków toczy z ZZM i Gminą Kraków batalie o właściwe utrzymanie terenów zieleni ul. Mostowej. Pisma, decyzje, zalecenia, wyniki kontroli są przez ZZM bagatelizowane. ZZM nie stosuje się do nich, nie dba o stan zieleni, jedynie kieruje wnioski o usuwanie drzew, a w przypadku gdy nie otrzymuje natychmiast decyzji na wycinki to kieruje skargi na przewlekłość postępowania.

W piśmie OZKr.5146.388.2018.TG. z dn. 05.11.2018 kierowanym przez Zastępcę Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów Dominikę Długosz do Dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, z kopią do Prezydenta Miasta Krakowa czytamy, że w odpowiedzi na pismo w sprawie pozwolenia na wycięcie drzewa rosnącego w pasie drogowym ul. Mostowej w Krakowie Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie przesyła kopię protokołu z kontroli doraźnej przeprowadzonej w dniu 22.10.2018 r. przy udziale inspektora ZZM. Podczas oględzin drzewa wnioskowanego do wycięcia ustalono, że w aktualnym stanie sprawy związanej z ignorowaniem przez ZZM od dwóch lat konieczności zastosowania rozwiązań kompleksowych dla zieleni przy ul. Mostowej, oraz biorąc pod uwagę że część drzewa jest żywotna należy przeprowadzić jedynie prace pielęgnacyjne w obrębie korony drzewa. Konserwator przypomina, że ZZM nie realizuje zaleceń pokontrolnych oraz decyzji nakazowych a także warunków pozwolenia konserwatorskiego dotyczących zieleni wysokiej i niskiej w pasie drogowym ul. Mostowej od końca 2016 r. Dalsze usuwanie dużych drzew rosnących przy tej reprezentacyjnej ulicy bez zapewnienia przez ZZM kompleksowego rozwiązania projektowego uwzględniającego wytyczne MWKZ – w tym min. zmiana okienek na drzewa w ciągłe pasy zieleni na całym odcinku ulicy – będzie powodowało długotrwałe, negatywne skutki.

M
Mariusz
28 stycznia, 23:24, Mariusz:

Może oprócz pracowników ZZM należałoby też zapytać wojewódzkiego konserwatora zabytków jak to jest z Mostową? Od 2016 r. trzech kolejnych wojewódzkich konserwatorów zabytków toczy z ZZM i Gminą Kraków batalie o właściwe utrzymanie terenów zieleni ul. Mostowej. Pisma, decyzje, zalecenia, wyniki kontroli są przez ZZM bagatelizowane. ZZM nie stosuje się do nich, nie dba o stan zieleni, jedynie kieruje wnioski o usuwanie drzew, a w przypadku gdy nie otrzymuje natychmiast decyzji na wycinki to kieruje skargi na przewlekłość postępowania.

21.08.2018 r. pismem OZKr.5146.275.2018.TG kierowanym do Dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie z kopią do Prezydenta Miasta Krakowa, Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów Dominika Długosz , w nawiązaniu do złożonego przez ZZM wniosku w sprawie wycięcia pięciu drzew rosnących w pasie drogowym ul. Mostowej informuje, że:

Biorąc pod uwagę dużą różnorodność gatunkową (drzewa starsze) oraz przypadkowo dobierane różnorodne nowe gatunki do nasadzeń w pasie drogowym ul. Mostowej w ostatnich latach przez ZZM oraz odpowiedniki tej instytucji przed utworzeniem ZZM, a także systematyczne zamieranie drzew po inwestycji związanej z remontem/przebudowa ulic i chodników MWKZ wydawał ZZM szereg zaleceń konserwatorskich od grudnia 2016 r. Dotyczyły one aktualnego stanu zieleni wzdłuż ul. Mostowej, samowolnych nasadzeń ZZM, które zmieniają charakter ulicy z reprezentacyjnego ciągu komunikacyjnego na ogródki przydomowe, w sposób niezgodny z zasadami kształtowania przestrzeni publicznych w miastach oraz bez żadnego kontekstu miejsca. W celu uporządkowania i ujednolicenia zieleni wysokiej i niskiej w pasie drogowym ul. Mostowej wydano zalecenia konserwatorskie, które od grudnia 2016 są ignorowane przez ZZM (szereg wydanych zaleceń i decyzji nakazowych). Zalecenia dotyczyły też połączenia lub powiększenia okienek na drzewa w całe pasy zieleni.

Nasadzenia zastępcze drzew jakie miał wykonać ZZM w oparciu o pozwolenie konserwatorskie z dn. 10.01.2017 oraz zalecenia pokontrolne z dn. 10.04.2017 r. zostały zakwestionowane i nieodebrane przez MWKZ ze względu na niespełnienie ustaleń oraz warunków (parametry, jakośc, ilość, lokalizacja). Zalecenia pokontrolne z dn. 24.05.2018 r. nie zostały zrealizowane.

W przypadku wydania decyzji na wycięcie kolejnych pięciu dużych drzew z pasa drogowego ul. Mostowej o co wnioskuje ZZM doprowadziłoby do całkowitej zmiany charakteru i odbioru ulicy w przestrzeni biorąc pod uwagę, że jest to jedna z kluczowych ulic Kazimierza o charakterze deptaku z bardzo dużą frekwencją. Z przykrością należy stwierdzić, że ignorowanie przez ZZM od 2016 r. zaleceń konserwatorskich do objęcia ulicy Mostowej priorytetowym zadaniem mającym na celu zbudowanie zielonej, reprezentacyjnej oprawy dla tak ważnej ulicy przyczynia się do jej szybkiej degradacji pod względem przestrzennym, wizualnym, estetycznym i przyrodniczym.

M
Mariusz
28 stycznia, 23:24, Mariusz:

Może oprócz pracowników ZZM należałoby też zapytać wojewódzkiego konserwatora zabytków jak to jest z Mostową? Od 2016 r. trzech kolejnych wojewódzkich konserwatorów zabytków toczy z ZZM i Gminą Kraków batalie o właściwe utrzymanie terenów zieleni ul. Mostowej. Pisma, decyzje, zalecenia, wyniki kontroli są przez ZZM bagatelizowane. ZZM nie stosuje się do nich, nie dba o stan zieleni, jedynie kieruje wnioski o usuwanie drzew, a w przypadku gdy nie otrzymuje natychmiast decyzji na wycinki to kieruje skargi na przewlekłość postępowania.

W piśmie OZKr.5180.25.2018.TG.TS.1. z dn. 24.05.2018 dotyczącym zaleceń pokontrolnych kierowanym do Gminy Kraków , z kopią do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie czytamy, że w dniu 04.04.2018 r. Małopolski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie przeprowadził kontrolę terenu układu urbanistycznego Kazimierza przy udziale przedstawiciela ZZM w Krakowie. W oparciu o wyniki kontroli Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie Jan Janczykowski wydaje następujące zalecenia pokontrolne:

• W oparciu o wydane pozwolenie konserwatorskie nr 8/17 z dnia 10.01.2017 r. pkt 1 oraz zalecenia pokontrolne z dnia 10.04.2017 r. należy wykonać nasadzenia z 6 sztuk klonów srebrzystych o obw. pni na wysokości 100 cm nie mniejszych niż 30 cm obwodu w miejscach dokładnie określonych w ww. dokumentach. Kontrola przeprowadzona w dniu 04.04.2018 r. wykazała posadzenie po upływie wskazanych terminów drzew o znacznie mniejszych parametrach, złej jakości a także częściowo zmienionej lokalizacji. Jednego drzewa w ogóle nie posadzono.

• Należy pilnie usunąć z terenu pasa drogowego ul. Mostowej wykonane samowolnie przez ZZM w Krakowie jesienią 2016 r. nasadzenia i wyżwirowane powierzchnie i przywrócić stan pierwotny w poprzez założenia trawników (zignorowane: zalecenia pokontrolne z dnia 10.04.2017 r., decyzja nakazująca nr 12/17 z dnia 15.05.2017 r. i decyzja nakazująca nr 24/17 z dnia 28.09.2017 r.).

• Należy opracować i przedłożyć do MWKZ w Krakowie w celu zaopiniowania koncepcję kompleksowej rewitalizacji i przebudowy pasów zieleni w ciągu całej ulicy Mostowej (zignorowane wytyczne konserwatorskie z dnia 05.01.2017 r.).

M
Mariusz
28 stycznia, 23:24, Mariusz:

Może oprócz pracowników ZZM należałoby też zapytać wojewódzkiego konserwatora zabytków jak to jest z Mostową? Od 2016 r. trzech kolejnych wojewódzkich konserwatorów zabytków toczy z ZZM i Gminą Kraków batalie o właściwe utrzymanie terenów zieleni ul. Mostowej. Pisma, decyzje, zalecenia, wyniki kontroli są przez ZZM bagatelizowane. ZZM nie stosuje się do nich, nie dba o stan zieleni, jedynie kieruje wnioski o usuwanie drzew, a w przypadku gdy nie otrzymuje natychmiast decyzji na wycinki to kieruje skargi na przewlekłość postępowania.

Po przeprowadzeniu kontroli terenu pasów drogowych układów urbanistycznych Kazimierza i Wesołej, pismem OZKr.5180.96.2017.TG z dn. 21.12.2017 kierowanym do Dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie „w związku ze stałym nieuwzględnianiem przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zaleceń konserwatorskich, warunków pozwoleń i decyzji nakazowych oraz nieuwzględnianiem dużej ilości projektów zieleni na terenie układów urbanistycznych”, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytów Jan Janczykowski informuje, że nie zostały zrealizowane pozwolenia konserwatorskie w częściach dotyczących warunków wykonania nasadzeń zastępczych drzew w pasach drogowych ul. Smoczej i Skałecznej, św. Stanisława, Wąskiej, Brzozowej, Łazarza, Podgórskiej, Mostowej.

M
Mariusz
28 stycznia, 23:24, Mariusz:

Może oprócz pracowników ZZM należałoby też zapytać wojewódzkiego konserwatora zabytków jak to jest z Mostową? Od 2016 r. trzech kolejnych wojewódzkich konserwatorów zabytków toczy z ZZM i Gminą Kraków batalie o właściwe utrzymanie terenów zieleni ul. Mostowej. Pisma, decyzje, zalecenia, wyniki kontroli są przez ZZM bagatelizowane. ZZM nie stosuje się do nich, nie dba o stan zieleni, jedynie kieruje wnioski o usuwanie drzew, a w przypadku gdy nie otrzymuje natychmiast decyzji na wycinki to kieruje skargi na przewlekłość postępowania.

10.04.2017 pismem OZKr.5180.21.2017.TG.1. kierowanym do Dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytów Jan Janczykowski stwierdza, że po przeprowadzonych kontrolach w dniu 28.12.2016 r. oraz w dniu 30.03.2017 r. biorąc pod uwagę zły stan zieleni pasa drogowego ul. Mostowej, wprowadzanie nowej zieleni bez uzgodnienia z urzędem konserwatorskim oraz brak odpowiedzi na pismo z dnia 05.01.2017 r. wydaje zalecenia:

• W trybie pilnym należy przywrócić do stanu poprzedniego pas zieleni niskiej na rogu ulic Mostowej i Trynitarskiej. Utworzoną „zieleń” jesienią 2016 r. o bardzo niskiej jakości i wykonanej w technice przeciwnej do zasad sztuki ogrodowej należy natychmiast usunąć w całości. Dotyczy to również wysypanego żwiru i kory. Następnie należy zrekultywować glebę i założyć trawnik. Dla przyśpieszenia efektu, sugeruje się zastosowanie trawnika z rolki. Wykonane samowolnie prace z bardzo złym efektem są niedopuszczalne na terenach układów urbanistycznych Krakowa wpisanych do rejestru zabytków.

• Należy pilnie wymienić cztery drzewa o bardzo złej jakości (2 szt. klonu polnego i 2 szt. klonu czerwonego) na klony srebrzyste. Łącznie z nasadzeniami zastępczymi opisanymi w pozwoleniu nr 8/17 z dnia 10.01.2017 r. sześć sztuk klonów srebrzystych o obw. na wys. 100 cm nie mniejszych niż 30 cm.

• Stosowanie żwirów do podsypywania zieleni w pasach drogowych jest niedopuszczalne. Drzewa i krzewy należy ściółkować korą z drzew iglastych, a byliny zgodnie ze sztuką ogrodową powinny rosnąć w gruncie naturalnym i być systematycznie plewione. Oczywistym jest, że każde ściółkowanie bylin nie pozwoli na ich prawidłowy rozwój.

• Opracować kompleksowy projekt rewitalizacji zieleni w pasie drogowym ul. Mostowej na całej jej długości. Po uzgodnieniu projektu przez MWKZ, należy go zrealizować do 15.11.2018 r.

Wojewódzki Konserwator zabytków ponowił zastrzeżenia i wytyczne wskazane w piśmie z 05.01.2017

M
Mariusz
28 stycznia, 23:24, Mariusz:

Może oprócz pracowników ZZM należałoby też zapytać wojewódzkiego konserwatora zabytków jak to jest z Mostową? Od 2016 r. trzech kolejnych wojewódzkich konserwatorów zabytków toczy z ZZM i Gminą Kraków batalie o właściwe utrzymanie terenów zieleni ul. Mostowej. Pisma, decyzje, zalecenia, wyniki kontroli są przez ZZM bagatelizowane. ZZM nie stosuje się do nich, nie dba o stan zieleni, jedynie kieruje wnioski o usuwanie drzew, a w przypadku gdy nie otrzymuje natychmiast decyzji na wycinki to kieruje skargi na przewlekłość postępowania.

05.01.2017 r. pismem OZKr.5147.2.2017.TG dotyczącym rewitalizacja zieleni przy ul. Mostowej w Krakowie kierowanym do Dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytów Jan Janczykowski zwraca uwagę że zieleń w pasie drogowym ul. Mostowej w ciągu ostatnich lat została mocno uszczuplona. Dorosłe drzewa zostają systematycznie wycinane z powodu złego stanu fitosanitarnego w szybkim tempie. Natomiast nowe nasadzenia budzą duże zastrzeżenia. Reprezentacyjna ul. Mostowa, straciła w krótkim czasie charakter zielonej alei, której gatunkiem dominującym był klon srebrzysty, rzadko spotykany w centrum Krakowa w nasadzeniach przyulicznych. W wyniku nieprzemyślanych, chaotycznych nasadzeń gatunek dominujący był zastępowany wieloma, różnorodnymi gatunkami co spowodowało, że kompozycja jednolitej alei prowadzącej od Placu Wolnica do kładki na Wiśle została utracona. Posadzone przypadkowo drzewa, mają różne pokroje, docelową wysokość, kolor i kształt liści. Podczas oględzin okazało się, że posadzone jesienią 2016 r. dwa klony polne są bardzo złej jakości, i nie spełniają warunków norm szkółkarskich. Biorąc pod uwagę powyższe, oraz konieczność wycinki w najbliższym czasie kolejnych usychających drzew, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydaje zalecenie, aby Zarząd Zieleni Miejskiej opracował kompleksowy, profesjonalny projekt rewaloryzacji zieleni ul Mostowej na całym jej odcinku. Należy przewidzieć zaprojektowanie większych drzew, o obwodach minimum 30 cm. W porozumieniu z ZIKiT w Krakowie, należy obniżyć krawężniki wyznaczające okienka na drzewa do poziomu chodnika. Poziom gleby powinien być obniżony w stosunku do chodnika o kilka centymetrów, w celu ułatwienia przedostawania się wód opadowych do roślin. Na odcinku pomiędzy Placem Wolnica a ul. Trynitarską, należy wprowadzić dodatkowe okienka w chodniku w miejscach brakujących. Projekt powinien też uwzględniać pas zieleni pomiędzy chodnikiem a kamiennym murem Szpitala Bonifratrów.

M
Mariusz

Może oprócz pracowników ZZM należałoby też zapytać wojewódzkiego konserwatora zabytków jak to jest z Mostową? Od 2016 r. trzech kolejnych wojewódzkich konserwatorów zabytków toczy z ZZM i Gminą Kraków batalie o właściwe utrzymanie terenów zieleni ul. Mostowej. Pisma, decyzje, zalecenia, wyniki kontroli są przez ZZM bagatelizowane. ZZM nie stosuje się do nich, nie dba o stan zieleni, jedynie kieruje wnioski o usuwanie drzew, a w przypadku gdy nie otrzymuje natychmiast decyzji na wycinki to kieruje skargi na przewlekłość postępowania.

m
milewski

takie czasy,że byle szmondak lepiej zna się od fachowców

G
Gość

czy osoba na tym stanowisku to właściwa osoba ?

G
Gość

Poczekamy do wiosny i zobaczymy.

Dodaj ogłoszenie