Kraków. Tak mógłby wyglądać park Młynówka Królewska. Swoje koncepcje przedstawili studenci Politechniki Krakowskej

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Park Młynówka Królewska - koncepcje studentów PK
Park Młynówka Królewska - koncepcje studentów PK
W czwartek 23 września, byliśmy świadkami inauguracji tzw. Partnerstwa dla Młynówki, którego stronami są: Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski, Politechnika Krakowska oraz radni dzielnic: Agnieszka Wantuch, radna dzielnicy V, Stefan Suliński, radny dzielnicy VI. Organizatorem wydarzenia była firma Eurokreator. Uroczystość stała się również okazją do zapoznania z koncepcjami architektonicznymi Parku Młynówka Królewska stworzonymi w ramach partnerstwa przez studentów Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Koncepcje powstały w ramach kursu semestralnego na kierunku Architektura krajobrazu pod kierunkiem dra Przemysława Kowalskiego i dra Miłosza Zielińskiego, w myśl uchwały Rady Miasta Krakowa i finansowane są z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Jerzy Muzyk, zastępca Prezydenta Miasta, prof. Jan Tadeusz Duda - Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Bronowic, radni oraz przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej.

Inicjatorami "Partnerstwa dla Młynówki" byli radni dzielnicy V i VI - Agnieszka Wantuch i Stefan Suliński. Jak mówi w rozmowie z nami Suliński:

- Taki pomysł zrodził się w naszej głowie po rozmowach z mieszkańcami, którzy od lat proszą by coś z tą Młynówką zrobić. Szukaliśmy możliwości, kiedyś przypadkiem skontaktowałem się z prof. Janem Tadeuszem Dudą i dowiedziałem się, że on ma taki pomysł utworzenia szlaku zabytków techniki z okresu I RP i od tego się zaczęło - tłumaczy. Potem sprawy potoczyły się już szybko. Radni kontaktowali się bowiem z firmą Eurokreator, która skontaktowała się z kolei Politechniką Krakowską i radnym Włodzimierzem Pietrusem. Owocem tej współpracy była kierunkowa uchwała Rady Miasta z 16 grudnia 2020 roku, która rozkręciła całą inicjatywę - dodaje Suliński.

- Cieszę się, bo partnerstwo dla Młynówki to nie tylko dokument podpisany przez wiele stron, ale coś, co już się wydarzyło. Bo to właśnie dzięki współpracy mojej firmy z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej, a także ogromnemu zaangażowaniu studentów, wykładowców, radnych oraz Urzędu Marszałkowskiego dzisiaj zobaczymy te koncepcje architektoniczno-krajobrazowe Parku Młynówka. Mam nadzieję, że nasze partnerstwo przełoży się również na to, że najlepsze pomysły zostaną zrealizowane - powiedział w trakcie wydarzenia Rafał Kunaszyk, Prezes firmy Eurokreator, która jest inicjatorem współpracy.

Zaznaczył również, że kolejnym krokiem będzie przejście od takiego małego partnerstwa do większego, które zakłada dołączenie kolejnych uczelni, szkół oraz innych podmiotów.

Po jego wystąpieniu nastąpiło krótkie wprowadzenie do prezentacji prac studenckich dotyczących zagospodarowania Młynówki. Przedstawili je: dr inż. arch. Miłosz Zieliński i dr inż. arch. Przemysław Kowalski z Katedry Arch. Krajobrazu na WA PK. Jak mogliśmy się dowiedzieć, koncepcje zostały przygotowane przez 18 studentów II stopnia architektury krajobrazu PK, którzy przygotowywali je w ramach przedmiotu "Założenia w krajobrazie otwartym" oraz 6 studentów zagranicznych.

- Temat Młynówki Królewskiej stał się przedmiotem projektu semestralnego na studiach magisterskich, gdzie studenci już wiedzą, jak pracować z krajobrazem, jak traktować materiały wyjściowe, archiwalne. Pracowaliśmy w systemie studialnym, a więc projekt powstał w ciągu sześciu tygodni - powiedział dr inż. arch. Przemysław Kowalski z Katedry Architektury Krajobrazu na WA PK.

Dr inż. arch. Miłosz Zieliński opowiedział szczegółowo o kolejnych etapach kursu, który objął m.in. obszerne analizy przestrzenne, prezentacje wniosków, opracowanie koncepcji architektoniczno-projektowej, spotkania z radnymi, mieszkańcami czy inicjatorami przedsięwzięcia. Jak dodał całość semestru odbyła się w warunkach pandemii, w związku z czym cały projekt został opracowany w trybie online. Przypomniał również, że projekt dotyczył przestrzeni, która rozciąga się od Centrum Miasta (budynek Radia Kraków) w kierunku zachodnim, aż do terenów podmiejskich.

Po krótkim wprowadzeniu poczynionym przez wykładowców, do głosu doszli autorzy koncepcji, czyli studenci, których ze względów pandemicznych reprezentowała grupa w okrojonym składzie.

Pierwszą zaprezentowaną koncepcją była ta, autorstwa Zuzanny Cholewy, Anety Zimnickiej i Anheliny Manukhiny zatytułowana "Golden Line, czyli Młynówka Królewska". Projekt studentek skupia się głównie na stworzeniu przestrzeni, która będzie dla ludzi, ale z uwzględnieniem istniejących na terenie zielonej infrastruktury jak i obiektów małej architektury, które zostały już stworzone. W projekcie znajdziemy również próbę wygospodarowania przestrzeni dla wielopokoleniowej społeczności mieszkającej wokół. W "Golden Line" podkreślony został również bieg rzeki Młynówki m.in. poprzez wprowadzenie do niej wody na odcinku od stacji Zakliki z Mydlnik do Starego Młyna.

Kolejną koncepcją, z którą mogliśmy się zapoznać była ta przygotowana przez Ewelinę Gorycką, Katarzynę Majdę oraz Agnieszkę Cymerman. "Koncepcja zielonej infrastruktury dla Młynówki Królewskiej" skupia się głównie na zagospodarowaniu tej przestrzeni pod kątem funkcjonalnym oraz pod kątem zachowania jak największej ilości terenów zielonych, aby jak najlepiej scalić przestrzeń żeby była bardziej funkcjonalna, jak również by pełniła ona rolę edukacyjną. Dla dzieci i młodzieży przewidziano ścieżki sensoryczne czy ptasie i pszczele ogrody.

Na koniec wystąpił Karol Zieliński, który zaprezentował "Projekt zagospodarowania terenu Młynówki Królewskiej". Zakłada on zagospodarowanie terenu całej Młynówki Królewskiej od stacji Zakliki z Mydlnik do Radia Kraków. Projekt podzielono na dwie sekcje: naturalną i zurbanizowaną, które zakładały dowiązanie się do istniejącego zagospodarowania terenu, wzbogacenie go o nowe funkcje i rozwinięcie funkcji już istniejących. Współautorką projektu jest Klaudia Kostrzewa.

Po zakończeniu prezentacji koncepcji przez polskich studentów, zapoznani zostaliśmy również z koncepcjami studentów zagranicznych, które skupiły się m.in na problemie pocięcia Młynówki przez arterię komunikacyjną. W tym przypadku studenci zaproponowali np. dość utopijne rozwiązanie w postaci bezkolizyjnego przejścia ze spadkami pozwalającymi rowerzystom czy osobom niepełnosprawnym bezpiecznie pokonać ruchliwą arterię jaką jest ulica Armii Krajowej.

Prezentacjom przysłuchiwali się m.in. Jerzy Muzyk, zastępca Prezydenta Miasta, prof. Jan Tadeusz Duda - Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Bronowic, radni, czy przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy na koniec postanowili zabrać głos.

Wiceprezydent Jerzy Muzyk zwrócił uwagę na to, że często jest tak, że ludzie mają jakieś pomysły i tyle, natomiast w tym przypadku odwołano się do czegoś rzeczywistego, co ma szanse powodzenia.

Prof. Jan Tadeusz Duda określił Młynówkę jako zabytek kultury materialnej. Podkreślił również, że to na czym mu szczególnie zależy to nie tylko to, by ten obszar miał funkcję Parku z miejscami do rekreacji itp., ale by w tym miejscu obecne były również elementy edukacyjne w postaci tablic informujących o istnieniu ważnych miejsc takich jak Młyn.

Po nim głos zabrał członek Towarzystwa Przyjaciół Bronowic, który nawiązując do sugestii prof. Dudy wyjaśnił, że od kilku lat kilka takich tablic na Młynówce stoi. Zwrócił się również z pytaniem, które dotyczyło tego, w ilu pracach podjęto wątek odtworzenia żywej wody w korycie, na co odpowiedział mu dr inż. arch. Przemysław Kowalski z Katedry Architektury Krajobrazu na WA PK tłumacząc, że niemal we wszystkich pracach ten wątek dotyczył wybranego odcinka, natomiast były prace proponujące puszczenie wody aż do Radia Kraków.

Z kolei zdaniem Łukasza Pawlika z Zarządu Zieleni Miejskiej w pracach zabrakło elementów edukacyjnych, które pozwoliłyby mieszkańcom poznać lepiej historię tego obszaru, tym samym zwracając mu należną tożsamość.

Radni Stefan Suliński i Agnieszka Wantuch chcą z kolei odtworzyć ciek wodny z ujściem na wysokości dawnego młyna w Bronowicach.

Czwartkowe wydarzenie jest podsumowaniem wystawy przedstawiającej koncepcję zagospodarowania przestrzennego dla Parku Młynówka Królewska w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak unikać informacyjnego przeładowania? Zobacz program 3 sposoby NA

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

v
von Borovietzky
Odczepcie się od Młynówki w Krakowie, eksperymenty możecie sobie robić w Mydlnikach.
Z
Zbigniew Rusek
Uważam, że słusznyb pomysłem byłoby zbudowanie kładki pieszo-rowerowej do przechodzenia nad ul. Armii Krajowej z jednoczesną likwidacją przejścia z sygnalizacją umieszczonego o zaledwie 100 m. od skrzyżowania z ul. Zarzecze, gdyż ta zebra ze światłami powoduje to, że autobusy - zamiast jeździć - co krok stoją na czerwonym świetle, trwoniąc przez to paliwo.
w
wojtyła zawyła !
Organizowanie bezczelnej hucpy, i żałosne pozorowanie głupawych "konsultacji społecznych". Według prostej zasady, o tym jak zostanie zagospodarowane jakieś szczególne miejsce -np. wspomniana Młynówka Królewska, powinni ostatecznie decydować wyłącznie starzy mieszkańcy, zamieszkali w promieniu max do 1.5 km od tego miejsca. Ewentualnie, ci krakowianie, którzy w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonują na co dzień. Na pewno nie jakieś glojtki, studenciaki, czy tam inne głupole. Na pewno też nie stary pisi politykier, od marionetkowego Debiliusza.
G
Gość
24 września, 12:20, Krakus:

Jak już młodzież projektuje takie betony to strach pomyśleć co będzie w tym mieście za parę lat. Na szczęści to tylko studencki projekt bo strach pomyśleć jakby to ktoś potraktował poważnie. Jedyny słuszny pomysł to przywrócenie wody w korycie młynówki od Mydlnik do os.Widok - kiedyś tam płynęła, a kilkanaście lat temu została zatrzymana nie wiadomo dlaczego.

E tam... Mogło być gorzej. Mogli np. zaprojektować 3,5 km "apartamentowiec-falowiec" z częścią usługową plus kilka biurowców oraz podziemne place zabaw. Wszystko zgodnie z najnowszymi trendami 'krakoskimi'. Widać, że było akademicko, fajnie, pogwarzylim, Pierwszy-Ojciec-Ojczyzny błysnął jak zawsze intelektem, a teraz do konkretów: co na to Pani Elka-Deweloperka?

K
Krakus
Jak już młodzież projektuje takie betony to strach pomyśleć co będzie w tym mieście za parę lat. Na szczęści to tylko studencki projekt bo strach pomyśleć jakby to ktoś potraktował poważnie. Jedyny słuszny pomysł to przywrócenie wody w korycie młynówki od Mydlnik do os.Widok - kiedyś tam płynęła, a kilkanaście lat temu została zatrzymana nie wiadomo dlaczego.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie