MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uczcić Hoovera. Gala i muzyczny wieczór z Orkiestrą Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie w piątek zorganizowana została gala wieńcząca akcję Hoover Table 2019. Przypomina ona postać Herberta Hoovera, szefa Amerykańskiej Administracji Pomocy powołanej w 1919 r., późniejszego prezydenta USA, a także jego pomoc humanitarną dla Polski, zwłaszcza dla dzieci.

Akcja Hoover Table jest wynikiem projektu „Uczcijmy Hoovera” zainicjowanego przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych. W tym roku trwała jej druga edycja.

W ramach akcji odbywa się konkurs dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Zadaniem uczestników w tej edycji było zaprezentowanie, w formie literackiej, plastycznej lub filmowej, sylwetki kogoś, kto przypomina im Herberta Hoovera - filantropa i wielkiego przyjaciela Polski.

Przypomnijmy, że w szczytowym momencie akcji pomocy dla Polski, zainicjowanej i kierowanej przez Hoovera, dożywianych było ponad 1,3 mln dzieci w trzech tysiącach miast i wsi. W 1922 roku Sejm Ustawodawczy przyznał Herbertowi Hooverowi tytuł Honorowego Obywatela Rzeczpospolitej Polskiej, a wcześniej, w 1919 roku uniwersytety, w tym Uniwersytet Jagiellońsk uhonorowały go doktoratami honoris causa. Otrzymał też honorowe obywatelstwa Warszawy i Lwowa. Wszystko to za zasługi na rzecz niesienia Polsce i Polakom, głównie dzieciom, pomocy humanitarnej po zakończeniu I wojny światowej.

Uczestnicy tegorocznego konkursu jako "swojego Hoovera" przedstawili m.in. Annę Dymną, Jerzego Owsiaka, Janinę Ochojską, Matkę Teresę z Kalkuty, ale także swoich najbliższych.

Drugim elementem akcji były niezwykłe posiłki w krakowskich restauracjach przy Stoliku Hoovera. Każdy, kto odwiedził we wrześniu restauracje oznakowane plakatem akcji, mógł zasiąść przy Stoliku Hoovera i dorzucić swoją cegiełkę na szczytny cel. Po zakończeniu akcji restaurator przekazywał zebraną kwotę na specjalne konto prowadzone przez Fundację Polski Instytut Filantropii. W Hoover Table chodzi bowiem również o sfinansowanie obozów z językiem angielskim dla dzieci i młodzieży z krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzin zagrożonych wykluczeniem z powodu ubóstwa.

Zeszłoroczna, pierwsza odsłona projektu Hoover Table realizowana przez Urząd Miasta Krakowa, Konsulat Generalny USA w Krakowie, American Chamber of Commerce (Amerykańską Izbę Handlową) i Polski Instytut Filantropii pozwoliła zebrać ponad 60 tys. zł. Dzięki hojności krakowskich restauratorów i przedsiębiorców 30 dzieci pojechało na Mazury, by połączyć aktywny wypoczynek z nauką języka angielskiego. W tym roku udało się zebrać większą kwotę, ponad 64 tys. zł, co oznacza, że więcej dzieci wyjedzie na obozy językowe. We wrześniowej akcji wzięło udział 26 restauracji. Na wczorajszej gali darczyńcy odebrali pamiątkowe statuetki.

Zwieńczeniem piątkowej gali był koncert jazzowo-swingowy w wykonaniu „The Ambassadors” - muzyków lotników, Orkiestry Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski