Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Małopolsce złożono już blisko 500 tys. deklaracji e-PIT. Prawie 48 tys. zeznań podatkowych przyjął US Kraków-Podgórze

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Adam Wojnar/ Polskapresse
Od 15 lutego br. osoby zatrudnione na umowę o dzieło, zlecenie, umowę o pracę czy uzyskujące przychód z działalności gospodarczej mogą rozliczyć dochody za 2022 rok. Wystarczy, że złożą deklarację PIT-37 bądź PIT-36. Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Krakowie, takich zeznań w formie elektronicznej, w Małopolsce złożono do tej pory blisko 500 tys., z czego najwięcej w US Kraków-Podgórze, ok. 48 tys. Termin na składanie deklaracji mija 2 maja.

Do końca lutego 2023 roku pracodawcy i inni płatnicy zobowiązani byli przekazać podatnikom (a także urzędowi skarbowemu podatnika - w formie elektronicznej) PIT-11. Wypełniony formularz PIT-11 zawiera informacje o dochodach uzyskanych w poprzednim roku, pobranych zaliczkach na podatek, zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W regionie rządzi e-PIT. Zatwierdzenie zeznania w systemie trwa do 3 minut
Otrzymane przez nas druki PIT-11 są podstawą do rozliczenia rocznego PIT‑37 lub PIT-36, które można składać od 15 lutego. Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Krakowie, Małopolanie mogą rozliczać się zarówno tradycyjnie, jak również poprzez usługę Twój e-PIT z czego bardzo chętnie korzystają. W naszym regionie drogą elektroniczną złożono do tej pory blisko 500 tys. deklaracji podatkowych, co stanowi ok. 50% spodziewanych zeznań.

- Zatwierdzenie zeznania w systemie trwa od 2-3 minut, a dla wszystkich, którzy złożą zeznania drogą elektroniczną, czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku wynosi 45 dni. Jeżeli zeznanie PIT-37 nie zostanie zmodyfikowane do 2 maja, system zatwierdzi je automatycznie. Nie wymaga to żadnej aktywności ze strony podatnika – informuje Bożena Drabik, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie i dodaje – Zachęcamy jednak do sprawdzenia swojego rozliczenia i przekazania 1,5% podatku na rzecz OPP.

W Krakowie najwięcej deklaracji poprzez e-PIT przyjął do tej pory Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze, gdzie złożono 47,2 tys. zeznań podatkowych, co stanowi 8 miejsce w Polsce. Obejmuje on mieszkańców Łagiewnik, Podgórza, Prokocim Bieżanów, Swoszowic, Woli Duchackiej. Na podium znalazł się również Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta z liczbą złożonych deklaracji 31,3 tys., z rejonów Bieńczyc, Grębałowa, Mistrzejowic i Nowej Huty. Na trzecim miejscu znalazł się Urząd Skarbowy w Nowym Sączu gdzie zarejestrowano 31,2 tys. deklaracji. Wysoko znalazły się też US-Kraków-Prądnik gdzie złożono 30,6 tys. zeznań, US Kraków-Stare Miasto gdzie deklaracji było 24,9 tys. i Drugi US w Krakowie gdzie złożono 22,1 tys. Ponad 19 tys. zeznań podatkowych złożono w US Kraków-Krowodrza (19,1 tys.) i US Kraków-Śródmieście(19,09 tys.). Najsłabiej wygląda sytuacja w Pierwszym US w Krakowie gdzie złożono dopiero 15,3 tys. deklaracji.

Warto się zatem pośpieszyć. Termin na składanie PIT mija 2 maja.

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski