Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Mistrzejowicach otwarto nową krytą pływalnię. Kolejne baseny są w planach

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Krakowie otwarto basen z ruchomym dnem przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 na os. Bohaterów Września w Nowej Hucie.
W Krakowie otwarto basen z ruchomym dnem przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 na os. Bohaterów Września w Nowej Hucie. Joanna Urbaniec
W czwartek (1 lutego) w Krakowie otwarto basen z ruchomym dnem przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 na os. Bohaterów Września w Nowej Hucie. To kolejna kryta pływalnia, która ma służyć mieszkańcom.

- Mamy to! Dwunasty basen w Krakowie otwarty. Udostępniliśmy krytą pływalnię przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 na osiedlu Bohaterów Września, z której będą mogli korzystać nie tylko uczniowie, ale i mieszkańcy - podkreśla wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Koszt realizacji inwestycji wyniósł 21,8 mln zł i w całość pokryty został z budżetu Krakowa. W ramach zadania, zrealizowanego pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, wykonano: łącznik do szkoły, nieckę basenową o wymiarach 25 m x 16 m (głębokość 180 cm) z 6 torami do pływania oraz ruchomym dnem na połowie basenu.

W kompleksie znajduje się też jacuzzi, sauna sucha, zaplecze sanitarno-szatniowe, pomieszczenia techniczne, kawiarnia z zapleczem. Zagospodarowano też teren zewnętrzny, w tym: plac zabaw, parking, drogi wewnętrzne, zjazd, chodniki, małą architekturę (ławki, kosze, stojaki na rowery).

Budynek pływalni został zaprojektowany jako piętrowy, niepodpiwniczony. Układ komunikacyjny obiektu uwzględnia napływ użytkowników z dwóch stron: poprzez hol główny dostępny dla użytkowników komercyjnych od ul. Bitwy nad Bzurą oraz poprzez łącznik dla użytkowników szkolnych. Z racji, że w większości z basenu będą korzystać uczniowie szkoły, główny zespół szatni basenowych zlokalizowano na tym samym poziomie co przewiązkę łączącą piwnicę szkoły z pływackim obiektem.

Poziom parteru dostępny jest bezpośrednio z zewnątrz z terenu parkingu. Przestrzeń podzielona jest na dwie strefy: wejściową dla grup komercyjnych, stanowiącą hol wejściowy z komunikacją pionową (klatka schodowa, winda) wraz z przylegającą do niej szatnią oraz części technicznej, gdzie zlokalizowano m.in. technologię basenową.

Główny hol zlokalizowany na piętrze dzieli się na część ogólnodostępną, w skład której wchodzą kawiarnia z zapleczem oraz toalety ogólnodostępne i na część płatną (zlokalizowaną równolegle do ul. Bitwy nad Bzurą). Dostęp do głównego holu zapewnia komunikacja pionowa części komercyjnej oraz łącznik prowadzący do szkoły. Wejście dla dzieci szkolnych prowadzi bezpośrednio ze szkoły z poziomu piwnicy do strefy płatnej na piętrze basenu. Łącznik został zaprojektowany tak, aby nie występowały na nim bariery dla osób niepełnosprawnych.

Częścią wspólną dla wszystkich użytkowników basenu jest przestrzeń płatna znajdująca się pomiędzy bramkami kasy, a drzwiami do łącznika prowadzącego do szkoły. W tej części holu znajduje się miejsce na suszarki oraz szafki na obuwie zamienne, skąd jest bezpośredni dostęp do bloków szatniowo-sanitarnych basenu oraz do strefy z pomieszczeniami ratowników. W tym segmencie oprócz kasy wyznaczono również zaplecze gospodarcze dla pracowników.

Halę basenową doświetlono światłem dziennym poprzez przeszklenia zlokalizowane wzdłuż basenu oraz poprzez przeszklenie wokół jacuzzi od strony południowej obiektu. Na piętrze zaprojektowano również wentylatornię dostępną z klatki schodowej.

Miejscy aktywiści alarmują, ze trasy Pychowicka i Zwierzyniecka co prawda w dużej mierze zostały zaplanowane w tunelach, ale zaprojektowano dodatkowe rozwiązania naziemne, które zabetonują miejską przestrzeń.

Aktywiści alarmują, że budowa tras Pychowickiej i Zwierzynie...

W najbliższych latach planowane jest wybudowanie siedmiu kolejnych basenów w Krakowie. W przypadku kompleksu sportowego z krytym basenem i zmodernizowanym kąpieliskiem zewnętrznym na terenie KS Clepardia (przy ul. Mackiewicza) w najbliższym czasie ogłoszony zostanie nowy przetarg mający na celu wyłonienie wykonawcy I etapu inwestycji (budowa krytej pływalni wraz z obiektami towarzyszącymi), przewidzianego do realizacji na lata 2024-2026.

Kryte pływalnie mają też powstać przy Szkole Podstawowej nr 92 (os. Strusia 19), przy filii Szkoły Podstawowej nr 129 (os. Na Stoku 34). Kompleks basenowy zaplanowano przy ul. Fortecznej, basen olimpijski (50-metrowy) ma zostać wybudowany przy Zespole Szkół Łączności (ul. Monte Cassino), zespołu basenów powstanie w Całorocznym Centrum Sportów Zimowych w rejonie ulic Lipskiej i Myśliwskiej, a kryta pływalnia wraz z kąpieliskiem zewnętrznym w Borku Fałęckim (ul. Żywiecka Boczna).

Fontanna młodości czyli przełomowe odkrycie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W Mistrzejowicach otwarto nową krytą pływalnię. Kolejne baseny są w planach - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski