Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W najbardziej popularnych liceach nadal jest dużo wolnych miejsc

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
- W Warszawie tegoroczna rekrutacja jest tragiczna. Natomiast w Krakowie kandydaci mają komfortową sytuację - uważa Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji UMK

W czwartek krakowskie licea, technika i branżówki wywiesiły listy osób przyjętych do klas pierwszych. Odtąd też wiadomo, gdzie zwolniły się (bo zakwalifikowani kandydaci nie potwierdzili woli podjęcia nauki w danej szkole) lub pozostały nadal wolne miejsca.

Jak się okazuje, można jeszcze starać się o przyjęcie nawet do najbardziej popularnych liceów - oferują w sumie prawie 250 miejsc, od kilku (np. pięć w VI Liceum Ogólnokształcącym) do kilkudziesięciu.

Dziś rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca. Na chętnych czeka 3908 wolnych miejsc: 1120 w liceach, 1691 w technikach i 1097 w branżowych szkołach I stopnia. Informacja, które szkoły mają wolne miejsca, dostępna jest na stronie internetowej: krakow.e-omikron.pl.

Do 16 lipca kandydaci mogą w tych szkołach składać podania o przyjęcie wraz z oryginałami lub kopiami świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego lub ósmoklasisty, jak też ewentualnie innymi dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów dodatkowych. Warto złożyć papiery do kilku szkół, zwiększając swoje szanse. W rekrutacji uzupełniającej można składać podania do wszystkich szkół, w których będzie ona prowadzona, a krakowski magistrat zachęca, by starać się w niej o przyjęcie nie do jednej, lecz - zapobiegliwie - kilku wybranych szkół. Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia - 31 lipca.

- To, co nas zaskoczyło, to liczba miejsc, które zwolniły osoby zakwalifikowane do przyjęcia po rekrutacji elektronicznej, które jednak wybrały inne szkoły, niesamorządowe czy w innym mieście. Na podstawie danych z poprzednich lat spodziewaliśmy się ok. 1-1,2 tys. miejsc, tymczasem wróciło ich do systemu aż 1436 - mówi Ewa Całus, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

W Krakowie elektroniczna rekrutacja na rok szkolny 2019/20 prowadzona była do 37 samorządowych liceów, 22 techników, ponadto do branżówek. Najwięcej podań o przyjęcie wpłynęło do VII i VI LO oraz do Technikum Łączności. W dziesiątce najbardziej obleganych liceów znalazły się: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, X i XIII LO.

Obecna rekrutacja wzbudza ogromne emocje, startuje w niej bowiem tzw. podwójny rocznik: ostatni uczniowie gimnazjów i pierwsi zreformowanych szkół podstawowych. W Krakowie po rekrutacji elektronicznej 2569 uczniów nie dostało się do żadnej z wybranych przez siebie szkół. Ta liczba robi wrażenie, ale magistrat przekonuje, że jest analogiczna do wyników z poprzednich lat na tym etapie naboru - rok temu było ok. 1,2 tys. nieprzyjętych, ale też o połowę mniej kandydatów.

Do żadnego z trzech wymarzonych liceów w Krakowie nie dostała się m.in. Julia, absolwentka gimnazjum w Brzeźnicy. Miała w rekrutacji ok. 140 punktów (na 200 możliwych), świadectwo „z paskiem”.

- Papiery składałam do IV, VII i X LO. Zabrakło mi punktów - mówi Julia. Dostała się do technikum, ale będzie próbować dalej, bo liceum otwiera większe możliwości w wyborze studiów.

Urzędnicy komentują, że 140 punktów to za mało - i to nie tylko w tym roku - na dostanie się do najlepszych liceów. - Ale do innego liceum taka osoba spokojnie się teraz dostanie - zapewnia dyr. Ewa Całus. Podsumowuje też: - W Warszawie tegoroczna rekrutacja jest tragiczna. Natomiast w Krakowie kandydaci mają komfortową sytuację. Kraków przygotowywał się do tego naboru od 2016 roku.

W poprzednich latach m.in. zmniejszana była liczba osób w klasie i klas. Z kolei na nadchodzący rok szkolny z kolei liczbę klas I w większości szkół podwojono.

Co trzeba wiedzieć o rekrutacji

  • W rekrutacji uzupełniającej wszystkie wnioski, niezależnie od kolejności ich złożenia, podlegają takim samym procedurom jak w rekrutacji zasadniczej. Decydujące znaczenie ma liczba punktów, a jeśli kandydaci mają tę samą liczbę punktów, decydują ustawowe kryteria dodatkowe. Szkoły nie mogą ustalać własnych kryteriów rekrutacji.
  • Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia w rekrutacji uzupełniającej nastąpi 31 lipca o godz. 12. Listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia wywieszone zostaną przez każdą szkołę prowadząca rekrutację uzupełniającą.
  • Do 20 sierpnia kandydaci zakwalifikowani będą mieli potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej placówce poprzez złożenie w szkole oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty, o ile nie zostały one złożone wcześniej.
  • Szkolne komisje rekrutacyjne ogłoszą listy przyjętych do szkół w postępowaniu uzupełniającym 22 sierpnia.
  • Kandydaci, którzy nie zakwalifikują się do przyjęcia do żadnej ze szkół w rekrutacji uzupełniającej, będą mogli po 22 sierpnia złożyć podania o przyjęcie do szkoły do dyrektorów szkół. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo oświatowe o przyjęciu ucznia do szkoły, w tym także do klasy pierwszej, w trakcie roku szkolnego, tj. od 1 września, decyduje jej dyrektor.
  • A co, jeśli ktoś nie dostanie się w tym roku do wymarzonego liceum i chciałby spróbować za rok? Nie ma prawnych przeszkód do ubiegania się o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021 przez tegorocznych absolwentów ośmioletniej podstawówki. Ale UWAGA! Dla tegorocznych absolwentów gimnazjum rekrutacja na rok szkolny 2019/2020 jest ostatnią możliwą, ponieważ w następnym roku nie będzie już tworzona klasa pierwsza trzyletnich liceów i czteroletnich techników (a tylko w takich kontynuują naukę gimnazjaliści).

Współpraca Natalia Mroczek

WIDEO: Kraków zachęca uczniów do rekrutacji uzupełniającej do szkół średnich. "Można teraz na spokojnie przemyśleć złożenie podań, nie ma zasady: kto pierwszy, ten lepszy"

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski