Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wnioskują o park XXL na Białych Morzach. Urzędnicy dalej widzą tam pole golfowe

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Spółka Golf&Spa Restort miała wybudować na Białych Morzach pole golfowe, ale skończyło się na planach. Teraz mieszkańcy proponują tam park.
Spółka Golf&Spa Restort miała wybudować na Białych Morzach pole golfowe, ale skończyło się na planach. Teraz mieszkańcy proponują tam park. Golf&Spa Restort
Radni z klubu "Kraków dla Mieszkańców" przygotowali projekt uchwały ws. przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania terenu parku XXL "Białe Morza". Urzędnicy przekonują, że na razie nie zapadła ostateczna decyzja co do wykorzystania tego terenu, ale przyznają, że przygotują koncepcję dotyczącą wprowadzenia tam funkcji rekreacyjno-sportowych wraz z zielenią parkową. Wciąż brana jest więc pod uwagę lokalizacja tam pola golfowego.

"Po wielu latach teren Białych Mórz został zwrócony Gminie Miejskiej Kraków przez dotychczasowego dzierżawcę. Nie została zrealizowana inwestycja polegająca na budowie pola golfowego, a teren służy mieszkańcom do spacerów i rekreacji. Dotychczas nie przeprowadzono w sprawie przyszłej funkcji terenów Białych Mórz konsultacji społecznych, a przedstawione w przestrzeni publicznej propozycje utworzenia w tym miejscu pola golfowego spotkały się ze sprzeciwem społecznym" - podkreślono w uzasadnieniu projektu uchwały dotyczącego parku XXL "Białe Morza".

Na razie miasto nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji co do przeznaczenia terenu na Białych Morzach. - Prowadzone są analizy w jakim zakresie wykonano już prace dotyczące budowy tam pola golfowego. Przeprowadzono już tam prace dotyczące przygotowania gruntu pod pole golfowe i palowanie pod planowany budynek. Wydano już na to pieniądze - informuje Michał Sobolewski z Zarządu Infrastruktury Sportowej. - Przygotowana zostanie koncepcja dotycząca zagospodarowania terenu pod funkcje rekreacyjno-sportowe z zielenią parkową - dodaje.

Jest więc brana pod uwagę opcja utworzenia na części terenu pola golfowego połączonego z przestrzenią parkową. Michał Sobolewski zaznacza jednak, że żadne ostateczne decyzje nie zapadły.

Przypomnijmy, że po przetargu w 2015 r. Zarząd Infrastruktury Sportowej zawarł umowę ze spółką Golf&Spa Restort na dzierżawę na okres 30 lat terenu na Białych Morzach. Na mocy umowy miało powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Przedstawiciele Golf&Spa Resort zapowiadali, że zrobią wszystko, aby wiosną 2016 r., po realizacji pierwszego etapu inwestycji, było można relaksować się w miejscu do nauki gry i ćwiczeń w golfa.

Później planowano, że budowa pola golfowego rozpocznie się na wiosnę 2020 r., ale tak się nie stało. W marcu 2020 r. spółka Golf&Spa Resort podpisała aneks do umowy dzierżawy z nowym harmonogramem na prace budowlane. Informowała, że pojawił się również nowy inwestor, z którym spółka planowała pozyskanie kredytów bankowych. Inwestycja miała kosztować ok. 24 mln zł. Jednak w związku z zagrożeniem epidemiologicznym trudno było uzyskać wsparcie finansowe. W listopadzie 2020 r. ZIS wypowiedział umowę spółce Golf&Spa Resort, w której tłumaczyli, że ze względu na pandemię nie mogli dotrzymać nowo wyznaczonych terminów.

Były już dzierżawca długo jednak nie wydawał nieruchomości. Prezes spółki Golf&Spa Resort tłumaczyła, że cały czas liczyła, iż jednak uda się doprowadzić inwestycję do końca. Podkreślała też, że spółka poniosła bardzo duże nakłady na przygotowanie budowy pola golfowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, spółka rozpoczęła prace budowlane: wstępnie ukształtowano masy ziemne pod pole golfowe, firma budowlana wykonała też palowanie i wylała beton pod zaplanowany tam obiekt, zostały doprowadzone przyłącza (m.in. woda).

Ostatecznie teren na Białych Morzach został odzyskany przez ZIS w grudniu ubiegłego roku. Część mieszkańców zabiega o to, by zamiast pola golfowego powstał na nim ogólnodostępny park dla mieszkańców.

FLESZ - Polska coraz bardziej rowerowa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wnioskują o park XXL na Białych Morzach. Urzędnicy dalej widzą tam pole golfowe - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski