MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków wydał na remont miliony, miało być muzeum. Dziś zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej wciąż stoi pusta

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Odrestaurowana zabytkowa Strzelnica na Woli Justowskiej czeka na pomysł, który ją ożywi
Odrestaurowana zabytkowa Strzelnica na Woli Justowskiej czeka na pomysł, który ją ożywi Anna Kaczmarz
Wyremontowana za ponad 12 milionów Strzelnica Garnizonowa na Woli Justowskiej świeci pustkami, czekając na swój dobry czas i pomysł (poza restauracją) na zagospodarowanie tego zabytkowego budynku. Przez kilka lat mieściło się tu Muzeum Fotografii, ustępując miejsca planowanemu muzeum - Dom Krakowskiego Sportu, z którego miasto ostatecznie się wycofało. - Obecnie trwają rozmowy dotyczące przyszłości obiektu - informuje nas magistrat.

Pięknie odremontowany budynek czeka na pomysł na jego wykorzystanie.

Jak informuje nas magistrat, Zarząd Infrastruktury Sportowej - właściciel obiektu przy ul. Królowej Jadwigi 220 wycofał się z pomysłu utworzenia tu Domu Krakowskiego Sportu. Przyczyną jest zbyt mała przestrzeń.

- Z uwagi na zbyt małą przestrzeń oraz wysokie koszty aranżacji i wyposażenia, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zrezygnował z utworzenia w tym miejscu obiektu o charakterze muzealno-wystawienniczym – tzw. Domu Krakowskiego Sportu - informuje nas magistrat. - Obecnie trwają rozmowy dotyczące przyszłości obiektu i ewentualnego sposobu wyłonienia operatora. Rozważane są różne propozycje i możliwości działalności. Miastu zależy na tym, żeby jak najszybciej do dawnej Strzelnicy Garnizonowej przy ul. Królowej Jadwigi 220 wróciły aktywności związane z krzewieniem szeroko rozumianej kultury – również kultury fizycznej i rekreacji.

W dawnej strzelnicy zamiast karabinów zdjęcia

Kiedy w 2017 roku zakończył się remont budynku Strzelnicy Garnizonowej - kiedyś pełniącej funkcję zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, wykorzystywanej początkowo przez wojska austriackie, a w późniejszych latach przez członków Związku Strzeleckiego i legionistów Józefa Piłsudskiego, budynek został przekazany Muzeum Fotografii, które w czasie remontu swojej głównej siedziby przy ul. Rakowickiej tu zapraszało zwiedzających. Od 2018 roku MuFo prezentowało w siedzibie na Woli Justowskiej wystawę główną „Portret” oraz szereg wystaw czasowych. Jak tłumaczyło nam Muzeum Fotografii opuszczając Wolę Justowską, Strzelnica to obiekt z ogromnym potencjałem, który zaktywizował lokalną i nie tylko społeczność wokół fotografii, sztuk wizualnych i ekologii.

1,5 mln zł wydał Zarząd Zieleni Miejskiej na urządzenie na tyłach budynku ogrodu, który został zagospodarowany jako kontynuacja poza budynkiem tematyki związanej z fotografią. Znalazły się tam m.in. siedziska, camera obscura, bulodrom oraz kulochwyty. Ogród został otwarty we wrześniu 2021 roku.

A może powstanie tu Dom Krakowskiego Sportu?

Jednak dwa lata później, jesienią ubiegłego roku MuFo wyprowadziło się z zabytkowego budynku przy ul. Królowej Jadwigi, budynek wrócił do Zarządu Inwestycji Sportowych, który - jak wyjaśniał nam przy okazji tej wyprowadzki magistrat - od samego początku był właścicielem Strzelnicy i inwestorem dla większości prac realizowanych w obiekcie.

"Ostateczna decyzja o zmianie funkcji Strzelnicy zapadła w połowie tego roku, kiedy dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej Krzysztof Kowal poprosił Prezydenta Miasta Krakowa o powrót tego obiektu pod zarząd ZIS, przedstawiając pomysł nowego wykorzystania tego obiektu i utworzenia w tym miejscu w oparciu - co należy podkreślić - o istniejącą już tu infrastrukturę przygotowaną przez MuFo - Domu Krakowskiego Sportu" - wyjaśniała nam jesienią ubiegłego roku, gdy MuFo opuszczało Strzelnicę, Katarzyna Olesiak, ówczesna dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zaś ZIS zapowiadał, że lada dzień przedstawi koncepcję działania Domu Krakowskiego Sportu.

"Od 2024 roku strzelnica stanie się Domem Krakowskiego Sportu. Na bazie obecnego wyposażenia przygotowana zostanie wystawa nawiązująca do historii krakowskiego sportu zawodowego i amatorskiego. Miejsce zachowa także wszystkie elementy otwartości. Pozostanie tutaj restauracja i ogród otwarty dla mieszkańców dzielnicy i innych części Krakowa. Przestrzeń ma przede wszystkim pełnić rolę integracji społecznej" - zapowiadał magistrat.

Tak kwestia Strzelnicy Garnizonowej przedstawiała się w październiku 2023 roku. Niemal rok później te plany i zapowiedzi okazały się nieaktualne.

Jak informuje ZIS, w budynku funkcjonuje restauracja Projekt Strzelnica. Mało, jak na obiekt z takim potencjałem.

Były też plany centrum handlowego

Przypomnijmy, przez lata strzelnicę miała zagospodarować polsko-izraelska firma Bud-Center. Podpisała z miastem umowę, w której zapisano, że budynek, który powstał w latach 80. XIX wieku będzie służył celom rekreacji i sportu. Inwestor chciał tu jednak stworzyć centrum handlowe co oprotestowali mieszkańcy, a gmina w 2009 roku rozpoczęła proces o zerwanie umowy i przejęcie obiektu. Ostatecznie miasto odzyskało budynek w roku 2012.

Strzelnica garnizonowa to unikatowy zabytek sztuki militarnej. Tutaj ćwiczyli między innymi członkowie Związku Strzeleckiego i legioniści Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej strzelnica należała do krakowskiego garnizonu, potem trafiła w ręce Skarbu Państwa. Od lat 90. kilkakrotnie zmieniała właścicieli. W 1993 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Szczęścia nie ma też Dom Krakowskiego Sportu.

"Powstaje wstępna koncepcja utworzenia muzeum sportu. Jego siedzibą będzie tzw. okrąglak znajdujący się w parku Jordana. Rozpoczęcie prac planowane jest na przyszły rok" - tak zapowiadał magistrat muzeum sportu jesienią 2021 roku. Muzeum miało prezentować medale i inne pamiątki sportowe, wystawy multimedialne, by zainteresować tematyką sportową także młodszego widza. Pawilon docelowo ma pełnić funkcję muzealną oraz kawiarnianą.

Otwarcie muzeum planowano na koniec 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jan Machulski i jego role

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków wydał na remont miliony, miało być muzeum. Dziś zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej wciąż stoi pusta - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski