Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wyruszyła 42. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę - „Dobrze nam razem zdążać do Matki Naszej Królowej"

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Po uroczystej mszy świętej polowej odprawionej przed katedrą na Wawelu, na Jasną Górę wyruszyła 42. Piesza Pielgrzymka Krakowska. Mszy świętej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a na placu u stóp Wawelu zgromadziło się blisko 6000 pielgrzymów. W tym roku hasłem wędrówki pątników są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa". „Przy wszystkich problemach jakie spotykamy, wpatrujmy się w cierpliwość Boga wobec nas. Ciągle miłosierny, nieustannie pochylający się nad naszymi słabościami" - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. Piesza Pielgrzymka ma być okazją do uświadomienia sobie, że każdy jest posłany do niesienia pokoju oraz ma dać szansę do zgłębienia tajemnic Eucharystii. Niektóre wspólnoty wyruszyły już wcześniej w drogę do Częstochowy. Pątnicy dotrą przed oblicze Czarnej Madonny 11 sierpnia.

- Jak słyszeliśmy św. Łukasz w swojej Ewangelii bardzo precyzyjnie określił cel zmierzania Pana Jezusa wraz z wybranymi Apostołami Piotrem, Jakubem i Janem na Górę Tabor. Zstąpili tam, zwłaszcza On Chrystus, aby się modlić. I właśnie wtedy doszło do cudu, gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. Tak przemieniła Go ta rozmowa z Ojcem - rozpoczął homilię metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

- Pamięć i rozsądek odnoszące się do tego jak żyć i wybierać dzisiaj, ale mając jednocześnie perspektywę Tego co przyjdzie, Tego co stateczne, co jest celem naszego ziemskiego życia, czyli wiara w ponowne przyjście Chrystusa i Jego sąd nad światem.
Dlatego razem z tym trwaniem przy pobożności i pokoju mamy być bez plamy i skazy. Właśnie jako świadkowie pokoju. A przy wszystkich problemach jakie spotykamy, wpatrujmy się w cierpliwość Boga wobec nas. Ciągle miłosierny, nieustannie pochylający się nad naszymi słabościami - dodał metropolita krakowski.

- Pielgrzymka, którą dzisiaj rozpoczynamy, kolejna wielka droga na Jasną Górę jest dla was moi drodzy takim wstępowaniem razem z Chrystusem na Górę Świętą, na Jasną Górę, po to by się modlić, po to by nawiązać raz jeszcze wspólnotowy dialog z Tym, który jest Ojcem nas wszystkich - mówił abp Marek Jędraszewski i dodał - To wasze zmierzanie na Jasną Górę niech będzie zmierzaniem do utwierdzenia się w wierze. Do tak głębokiego związania się z Chrystusem, Jego Ewangelią, Krzyżem, Kościołem by pójść niekiedy, gdy przyjdą dni codzienności i czuć się utwierdzonym w tym kim naprawdę jesteśmy i do czego wybrał nas Chrystus, do czego przeznaczył nas Bóg i w czym umacnia nas zsyłając nieustanie Swojego Świętego Ducha.

Metropolita krakowski zwrócił też uwagę jak bardzo ludzie teraz są spragnieni pokoju, dobrego słowa i życzliwości. - Po naszej wschodniej granicy jest okrutna wojna, która dotyczy nie tylko narodu ukraińskiego, ale także i nas, bo to oni tym razem także i nas bronią. Módlcie się drodzy pielgrzymki o łaskę sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy, a przez to także dla naszej części Europy i świata - Błogosławione stopy tego, który głosi pokój - podkreślił abp Marek Jędraszewski.

Wyruszyła 42 Piesza Pielgrzymka Krakowska

Żadne kilometry ani warunki atmosferyczne nie są im straszne. Ze śpiewem na ustach i wielką radością w sobotni poranek pątnicy wyruszyli na pielgrzymkę na Jasną Górę. Każdy z nich niesie swoje intencje aż przed samo oblicze Matki Bożej Częstochowskiej. Wszyscy zjednoczyli się w jednej misji - „Posłani w pokoju Chrystusa". Wszystkie wspólnoty dotrą do Częstochowy 11 sierpnia. Tradycją jest, że PPK rozpoczyna się w specjalnym miejscu, czyli w Katedrze na Wawelu, która jest związana z Miastem Królów Polskich. Właśnie w tej Katedrze przez lata spotykały się grupy pielgrzymkowe.

42. Piesza Pielgrzymka Krakowska rozpoczęła się mszą świętą o godzinie 7 na Wzgórzu Wawelskim, której przewodniczył metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. Pątnicy po mszy świętej przeszli ulicami Starego Miasta i udali się "#doMamY" na Jasną Górę.

Wspólnota V wyruszyła już z Myślenic i Gdowa, wspólnota VIII z Jaroszowic, a grupa 3 - bocheńska ze Strumian. W sobotni poranek na mszy świętej na Wzgórzu Wawelskim spotkało się blisko 6000 pielgrzymów.

- Wyruszamy ósmy raz i jesteśmy podekscytowane co tym razem nam ta wędrówka przyniesie. Mogłoby się wydawać, że pójście co roku tą samą trasą może być nudne, jednak co roku mimo tego samego szlaku, pielgrzymowanie przynosi zupełnie inne doświadczenie i przygody - mówią nam Karolina i Gabrysia, które prowadzą na Instagramie konto „Tuptamy do Mamy" gdzie zdają relacje z pielgrzymek na Jasną Górę.

Zapisy na udział w Pieszej Pielgrzymce były możliwe do 5 sierpnia, jednak Ci którzy nie zdążyli tego zrobić do wyznaczonego terminu, po prostu mogli się zjawić w dniu wyruszenia pątników na Wzgórza Wawelskie i zapisać się już w trakcie wędrówki.

Dla wszystkich tych, którzy nie są w stanie wziąć udziału w pielgrzymce, jej organizatorzy zadbali, aby każdy na bieżąco mógł śledzić drogę pątników i im towarzyszyć za pośrednictwem mediów. W każdej wspólnocie Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej są medialni posługujący, który towarzyszą pielgrzymom, poznają ich historie, intencje i trudności, z którymi się zmagają. Relacje są publikowane przez cały czas trwania pielgrzymki na stronie www.diecezja.pl.

Wszyscy, którzy z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na szlak, mogą także odsłuchać rozważania „Chleb pielgrzyma" przygotowane przez ks. Mateusza Wójcika, przewodnika Wspólnoty II Śródmiejskiej. Od 4 do 11 sierpnia o godz. 7.58 na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej w formie wideo oraz na platformie Spotify w formie podcastu są publikowane komentarze do Ewangelii każdego kolejnego dnia.

Każdy może wziąć udział w duchowym pielgrzymowaniu i przekazać swoje intencje na adres mailowy [email protected]. Każda z nich zostanie odczytana przed rozpoczęciem mszy świętych. Osoby, które nie wezmą udziału w pielgrzymce, mogą bezpłatnie odebrać znaczek i informator pielgrzymki 2022 w bazach swoich wspólnot.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski