Kraków. Za cztery lata możemy pojechać "dwupasmówką" z Krakowa do Warszawy. Są jednak problemy [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE, MAPY] 21.01.20

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Drogowcy zabiegają o to, by do końca 2023 r. można było jeździć na całej długości dwupasmową drogą ekspresową S7 z Krakowa do Warszawy. Postępują prace, które mają pozwolić na realizację kolejnych etapów inwestycji. Coraz bliżej jest rozpoczęcie budowy brakującego fragmentu trasy z Nowej Huty do węzła Widoma. Niedawno do wojewody małopolskiego złożony został wniosek o wydanie zezwolenia na budowę drogi na tym odcinku. Otwarto też oferty dotyczące nadzoru nad projektem budowy trasy między Miechowem a granicą województwa świętokrzyskiego. Plany mogą jednak nie zostać w pełni zrealizowane w ciągu najbliższych czterech lat z powodu 5-kilometrowego planowanego odcinka ekspresówki między Miechowem a Szczepanowicami, gdzie prace wstrzymują protesty. Zobacz zdjęcia z placu budowy, mapy, wizualizacje.

WIDEO: Krótki wywiad

Droga ekspresowa S7 z Krakowa do Warszawy, o długości ok. 290 km, jest w większości gotowa. Brakuje jeszcze dwóch połączeń - z Krakowa do granic województwa świętokrzyskiego (55,6 km) oraz z Grójca do stolicy (29,3 km). Przypomnijmy, że fragment trasy dotyczący wjazdu i wyjazdu z Krakowa został podzielono na trzy odcinki: Kraków - węzeł Widoma, węzeł Widoma - węzeł Szczepanowice, Szczepanowice - Miechów. Trwają prace na środkowym odcinku. W przypadku dwóch pozostałych niedawno krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zrobił kolejne dwa ważne kroki przybliżające rozpoczęcie robót.

- Na początku stycznia złożyliśmy wniosek do wojewody małopolskiego o wydanie decyzji zezwalającej na realizację drogi (ZRID) dla odcinka Kraków-Nowa Huta do węzła Widoma. Średnio na taką zgodę trzeba czekać około siedem miesięcy. Liczymy jednak, że w tym przypadku będzie można ją otrzymać jak najszybciej to możliwe - mówi Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Jeżeli byłaby więc decyzja ZRID i nie byłoby odwołań, to można szacować, że prace na odcinku o długości ok. 18,3 km położonym najbliżej Krakowa, mogą się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Umowę na projekt tego odcinka i jego wykonanie podpisano we wrześniu 2018 r. z włoską firmą Salini Impregilo S.p.A. Koszt zadania wyniesie ponad 1 mld 72 mln zł. W ramach tej inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, po trzy pasy na każdej jezdni, a także m.in. 41 obiektów inżynierskich, w tym estakada o długości ok 1,5 km - zlokalizowana mniej więcej od ul. Gustawa Morcinka do ul. Petofiego (węzeł Mistrzejowice) oraz cztery węzły drogowe: Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice i Kraków Grębałów. Zakończenie prac na tym odcinku planowane jest na 2023 r.

Budowa kolejnego odcinka nowej zakopianki zacznie się szybci...

Kolejny odcinek trasy S7 (o długości ok. 14 km) wyznaczono od węzła Widoma do węzła Szczepanowice. Umowę z wykonawcą, firmą Mota- Engil Central Europe, podpisano dwa lata temu. Pierwszą łopatę na budowie wbito 11 września 2019 r. Zakończenie prac (za ponad 508 mln zł) planuje się w 2022 r. W ramach tego odcinka realizowane są dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z pozostawioną rezerwą na trzeci pas. Wybudowane zostaną dwa węzły: Szczepanowice i Widoma. Powstanie 10 wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt, trzy przejazdy gospodarcze pod S7 i jedna estakada w Szczepanowicach. - Pomimo okresu zimowego prace na tym odcinku trwają zarówno jeżeli chodzi o budowę drogi jak i obiektów mostowych. Zaawansowanie prac w pierwszym przypadku wynosi 10 procent, a w drugim - ok. 11 procent - informuje Iwona Mikrut.

Budowa S7 na odcinku od węzła Szczepanowice do granic województwa świętokrzyskiego została podzielona na dwa etapy. W przypadku pierwszego z nich (od granic województwa świętokrzyskiego do węzła Miechów) w krakowskim oddziale GDDKiA otwarto właśnie oferty dotyczące nadzoru nad tym zadaniem. - Ofert jest 12 i wszystkie muszą być najpierw przeanalizowane i sprawdzone, potem zostanie wybrana jedna z nich. Na dziś nie da się precyzyjnie określić daty dokonania wyboru - wyjaśnia Iwona Mikrut.

Natomiast na 7 lutego 2020 r. planowane jest otwarcie ofert złożonych do przetargu na przygotowanie projektu i budowę tej części drogi ekspresowej S7 o długości ok. 18,7 km - dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą na trzeci pas. W ramach tego zadania powstaną dwa węzły drogowe „Książ” i „Miechów”, 24 obiekty inżynierskie, w tym estakada (o długości ponad 600 m) na granicy miejscowości Małoszów i Giebułtów, która będzie pełniła także funkcję przejścia dla zwierząt. Rozpoczęcie robót planowane jest w tym roku, zakończenie w 2023 r.

Budowa zakopianki. Jest postęp, są też duże opóźnienia [NAJN...

Etap 2 obejmuje odcinek o długości 5 km między węzła Miechów i Szczepanowice. Decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych dla tego fragmentu trasy S7 uzyskano w październiku 2019 r., ale zostały złożone odwołania od niej. - Występują tu trudności z wyborem wariantu przebiegu drogi z uwagi na protesty mieszkańców - przyznaje Iwona Mikrut.

W przypadku tego etapu trudno więc ustalić obecnie ostateczny termin rozpoczęcia i zakończenia prac. Wszystko zależy od tego, kiedy dojdzie do porozumienia z protestującymi. W GDDKiA chcieliby, by ten fragment drogi powstał do końca 2023 r., ale prawdopodobne są opóźnienia. Może więc być tak, że od 2024 r. kierowcy będą jeździć z Krakowa do stolicy eskpresówką w każdym kierunku, oprócz 5-kilometrowego odcinka między Miechowem a Szczepanowicami.

Na trasie Kraków-Warszawa, poza Małopolską brakuje jeszcze odcinka S7 między Grójcem a stolicą. W tym przypadku realizowane są już dwa etapy drogi, a jeżeli chodzi o trzeci (o długości 6,6 km), położony najbliżej stolicy, pomiędzy węzłami Lesznowola i Lotnisko otwarto już oferty i trwa wybór wykonawcy. Najniższą ofertę na kwotę 457 mln zł złożyła firma Polaqua.

Gdyby spełniały się zapowiedzi rządzących, to już korzystalibyśmy z ekspresówki do Warszawy. Cała trasa z Krakowa do stolicy miała być przejezdna w 2020 roku, później mówiono o 2022 r. Teraz jest opóźnienie o kolejne dwa lata, a może się zdarzyć, że wszystko jeszcze bardziej przesunie się w czasie.

Gdyby spełniały się zapowiedzi rządzących, to już korzystalibyśmy z ekspresówki do Warszawy. Cała trasa z Krakowa do stolicy miała być przejezdna w 2020 roku, później mówiono o 2022 r. Teraz jest opóźnienie o kolejne dwa lata, a może się zdarzyć, że wszystko jeszcze bardziej przesunie się w czasie.

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan

A kiedy powstanie trzecie pas A4 na odcinku Opatkowice - Balice??? PLUS oczywiście dodatkowy pas (most) na Wiśle bo inaczej tego nie widzę??????????????

J
Jan

Bieżanów ... brak zjazdu na Wieliczkę

Skrzyżowanie S7-A4 z kierunku Huty ... brak zjazdu na Wieliczkę

S7 ta nowa ... węzeł Rybitwy ... gigantyczne korki. Źle zaprojektowane skrzyżowanie.

Jak tak macie dalej budowac to może wogóle ... olejcie to ... wyjdzie taniej.

G
Gość

Korków zatkane zakłócone karków hej

G
Gość
21 stycznia, 23:01, Jaki taki:

Barany z PiSu nie wykonały konsultacji społecznych tylko ida po trupach jak zwykle. Bardzo dobrze protestować oby skutecznie. Skargę i petycję do komisji europejskiej pisać. Europa to polski dom i takie nasze prawo

Panie KON FI DENT wziął byś się pan do roboty a bawił w donosy

K
Kielczanin

W Świetokrzyskiem już skończone, a w Małopolskie dopiero za 4 lata ukończą odcinek okolo 50km.. Kpina, wstyd.. W krajach zachodnich, na bliskim wschodzie, usa, chiny takie odcinki powstają bardzo szybko.. W takim tempie nigdy nie dogonimy nawet czech ;)

J
Jaki taki

Barany z PiSu nie wykonały konsultacji społecznych tylko ida po trupach jak zwykle. Bardzo dobrze protestować oby skutecznie. Skargę i petycję do komisji europejskiej pisać. Europa to polski dom i takie nasze prawo

G
Gość

Miało być do 2020 i tylko Kielce zdążyły na czas ogarnąć? Nie wstyd dla dwóch stolic?

G
Gość

Kto jest zainteresowany opóźnianiem tej budowy? Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Inna, a dzisiaj głównie użytkowana droga do Warszawy wiedzie przez Śląsk czyli głównie autostradą Kraków - Katowice zarządzaną przez tajemniczy Stalexport, którego właściciele są nieznani nawet przez władze.

K
Korwin

A po 4latach walić będą sie wiadukty ?

P
Pegasus

Za 4 lata to poplyniemy nogami do przodu

H
Hfg

Kawalek drogi 4 lata. Masakra.

G
Gość
21 stycznia, 9:58, Gość:

Nikt normalny do Warszawy nie jeździ

w d..upie byles i go...wno widziales

B
Bubus

Proponuje nikogo sie nie prosic ani nie pyta wies biedzie wsia. Ominac Szczepanowice, Poradow i ich mieszkancow szerokim lukiem 10km i dac sobie spokoj. Moze i drozej ale trudno. Niech dymaja do najblizszego wezla 10-15km. Przez takich bedzie waskie gardlo na dordze miesyz KRK w Warszawa.

S
Szelma
21 stycznia, 9:58, Gość:

Nikt normalny do Warszawy nie jeździ

Jasne...potomku królów...

G
Gość

Słabo - będzie opóźnienie. Zakładam się o każdą kwotę.

Dodaj ogłoszenie