MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa północnej obwodnicy Krakowa. Zobaczcie zdjęcia z drona. Czy pojedziemy nią po wakacjach?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Północna obwodnica Krakowa (w ciągu drogi ekspresowej S52) będzie miała długość 12,3 km i dwie jezdnie z trzema pasami ruchu na każdej z nich. Węzły drogowe połączą ją z istniejącym układem komunikacyjnym, a 20 km dróg dojazdowych pozwoli na dogodne dojazdy z obszaru Krakowa i okolicznych miejscowości. Do węzła Modlnica dobudowane zostaną cztery łącznice.
Północna obwodnica Krakowa (w ciągu drogi ekspresowej S52) będzie miała długość 12,3 km i dwie jezdnie z trzema pasami ruchu na każdej z nich. Węzły drogowe połączą ją z istniejącym układem komunikacyjnym, a 20 km dróg dojazdowych pozwoli na dogodne dojazdy z obszaru Krakowa i okolicznych miejscowości. Do węzła Modlnica dobudowane zostaną cztery łącznice. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała najświeższe zdjęcia z budowy Północnej Obwodnicy Krakowa. Szczerze? Liczyliśmy na więcej asfaltu. Mosty, podpory, estakady, tunele są prawie gotowe, ale budowa dróg ciągle nie przekroczyła 70 proc. realizacji. Przewidywany termin oddania Północnej Obwodnicy Krakowa do użytku to wrzesień 2024 roku. POK ma się połączyć z trasą S7 na odcinku Kraków-Widoma, ale tam postęp prac nie jest tak zaawansowany, więc stanie się to później, już po otwarciu północnej obwodnicy dla kierowców.

Północna Obwodnica Krakowa

Stan prac:

Drogi, jezdnie - na to poczekamy najdłużej - gotowe na razie w 67 proc.
Grunt pod drogi przygotowany jest już jednak w 94 proc.
Mosty wykonano w 95 proc.
A tunele w 97 proc.
Do tego liczne konstrukcje oporowe - 96 proc.

Spośród 12,3 km trasy S52 niespełna 10 proc. biegnie pod ziemią, w dwóch tunelach w Dziekanowicach (496 m) i Zielonkach (653 m). Pierwszy z tych obiektów jest już praktycznie gotowy, w drugim zimą prowadzono intensywne prace.

Budowa jest na końcowym etapie realizacji, w zdecydowanej większości pozostały do zrobienia prace wykończeniowe. Roboty ziemne w ostatnich miesiącach były prowadzone głównie w okolicy węzła Zielonki. Na całej długości obwodnicy prowadzono prace wykończeniowe i instalacyjne. Wykonywano roboty brukarskie, montowano oświetlenie, kable energetyczne i teletechniczne oraz przygotowywano kanalizację deszczową. Intensywne opady śniegu na początku grudnia nie pozwoliły nam na wykonanie zaplanowanych wcześniej prac bitumicznych na drogach serwisowych.

Inwestycja jest zaawansowana w 91 proc. Planowany termin jej zakończenia to wrzesień, ale toczyły się ostatnio dyskusje GDDKiA z wykonawcą, czy termin nie zostanie wydłużony przez wpływ pogody na inwestycję.

Wartość prac budowlanych to prawie 1,9 mld zł. Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa otrzymała prawie 790 milionów zł dofinansowania ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Północna obwodnica (w ciągu drogi ekspresowej S52) będzie miała długość 12,3 km i dwie jezdnie z trzema pasami ruchu na każdej z nich. Węzły drogowe połączą ją z istniejącym układem komunikacyjnym, a 20 km dróg dojazdowych pozwoli na dogodne dojazdy z obszaru Krakowa i okolicznych miejscowości. Do węzła Modlnica dobudowane zostaną cztery łącznice.

Znajdujący się na drugim końcu węzeł Kraków Mistrzejowice wybudowany zostanie w ramach realizacji S7 i połączy obie drogi ekspresowe, zamykając tym samym ring wokół Krakowa. W ciągu S52 POK powstaną także dwa tunele (w Zielonkach ma 653 m, a w Batowicach 496 m), 27 obiektów (wiadukty, estakada) i 4 km murów oporowych. Między tunelem w Batowicach a węzłem Węgrzce powstaje najdłuższa na odcinku S52 estakada, mająca prawie 570 metrów długości.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski