Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska firma SMAY rozpoczyna budowę swej nowej siedziby i supernowatorskiej fabryki przyszłości. Koszt? 82,5 mln złotych! [ZDJĘCIA]

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Mimo szalejącej pandemii znana w wielu krajach z licznych wynalazków i innowacji krakowska firma SMAY nie zmienia planów i rozpoczyna budowę swej nowej siedziby oraz supernowoczesnej fabryki przyszłości. W przetargu prywatnym wyłoniła właśnie generalnego wykonawcę inwestycji (będzie nim Strabag; nadzór inwestorski objęło G2J Consulting) i już na dniach na placu budowy w Podłężu (gm. Niepołomice) ruszą prace. Pierwszy etap potrwa nieco ponad rok i zakończy się wiosną 2022 r. Łączna wartość inwestycji to ponad 82,5 milionów złotych.

FLESZ - Lockdown w kolejnych województwach

Rodzinna firma, założona 32 lata temu przez Marka Maja, będącego od początku jednym z filarów i mentorów Forum Przedsiębiorców Małopolski, znana jest dobrze 15 tys. klientów w około 30 krajach świata z zaawansowanych technologicznie, wysokiej jakości systemów wentylacyjnych i przeciwpożarowych. Należy do europejskich liderów w obszarze innowacyjnych systemów kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Zatrudnia około 500 osób, posiada kilka patentów i realizuje własne projekty badawcze. Wiele rozwiązań SMAY ma charakter pionierski - unikatowy w skali globalnej. Konkurencja próbuje je kopiować.

Inwestycja SMAY obejmuje: nowoczesny zakład produkcyjno-magazynowy o łącznej powierzchni 18,5 tys. m kw. wraz z laboratorium badawczo-rozwojowym, czterokondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni 4,5 tys. m kw. oraz budynek socjalny o powierzchni 1,85 tys. m kw. Całkowita powierzchnia zabudowy to blisko 21,5 tys. m kw. Docelowo inwestycja przewiduje powstanie pięciu budynków stanowiących zespoloną bryłę, a także stworzenie infrastruktury drogowej i zagospodarowanie całego terenu.

- Od kilku lat SMAY rozwija się szczególnie dynamicznie i potrzebujemy miejsca, które spełni nasze rosnące oczekiwania i zapewni nam możliwość dalszego wzrostu

– mówi Marek Maj, obecnie współwłaściciel i dyrektor ds. inwestycji w firmie SMAY.

Podkreśla, że nowy zakład produkcyjny firmy będzie wykorzystywał najnowsze rozwiązania technologiczne, zgodne z ideą Przemysłu 4.0. Obiekt zostanie wyposażony między innymi w: nowoczesne centra obróbki połączone z automatycznymi magazynami surowców, magazyn wysokiego składowania z punktami kompletowania wydań zewnętrznych i wewnętrznych, innowacyjne oprogramowanie do zarządzania procesami produkcyjnymi oraz logistycznymi, nowoczesne rozwiązania w zakresie usuwania pyłów powstałych w procesie obróbki materiałów pylnych (czysta hala), a także systemy, które zautomatyzują procesy wykrawania i gięcia blach. Magazyn będzie wyposażony w nowoczesne zaplecze automatyczne.

Przejdź do galerii i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Najbardziej poszukiwani pracownicy w Krakowie MARZEC 2021. F...

Autorzy projektu nie zapomnieli o komforcie pracowników i gości. Zaplanowano wygodne zaplecza socjalne, stołówkę, sale konferencyjne, strefę wellness i spa, siłownię oraz duży taras na dachu budynku. Odpowiednią jakość powietrza zapewni nowoczesna wentylacja, w tym iFlow, czyli ekologiczny system wentylacji dostosowujący się do zmiennych potrzeb użytkowników i zajętości pomieszczeń, a także fotowoltaika i inne energooszczędne rozwiązania, które wspierają niską emisję budynku.

Inwestycja powstaje na blisko sześciohektarowej działce przy ulicy Grabskiej w Podłężu (gm. Niepołomice) na terenie strefy ekonomicznej. Atutem tej lokalizacji jest dostęp do autostrady i linii kolejowej. W sąsiedztwie nowych obiektów urządzony zostanie parking dla 371 samochodów osobowych i dostawczych.

Rodzina spółka należy obecnie do Marka Maja i jego żony Bożeny oraz starszego syna Michała (rocznik 1978) i córki Marty (Maj-Durbas, rocznik 1992). Marek Maj w 2016 r. oddał fotel prezesa Michałowi, który skończył informatykę na AGH i już w czasie studiów projektował liczne rozwiązania dla SMAY, a potem m.in. kierował działem IT, by przez kilka lat pełnić funkcję wiceprezesa. Od początku 2021 r. zarząd wraz z Michałem współtworzy – jako wiceprezes – jego żona, Marzena, specjalistka od handlu i marketingu (z tytułem MBA). Z kolei córka Marta (po krakowskiej ASP) jest architektką i prowadzi własne biuro; równocześnie realizuje dla rodzinnej firmy ważne zlecenia. Marek Maj pełni rolę eksperta i doradcy w wielu gremiach ważnych dla rozwoju kraju i Małopolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski