Krakowskie instytucje kultury wspierają lokalnych artystów

(PSZ)
Miejskie instytucje kultury wesprą lokalnych artystów
Miejskie instytucje kultury wesprą lokalnych artystów NCK/materiały prasowe
Udostępnij:
250 tysięcy złotych trafi do lokalnych artystów i twórców, którzy z powodu epidemii koronawirusa utracili źródła dochodu. Pieniądze – w ramach specjalnego programu „Zakupu dzieł” – przeznaczą na ten cel cztery miejskie instytucje kultury: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Centrum Kultury Podgórza, Krakowskie Forum Kultury oraz Nowohuckie Centrum Kultury.

Inicjatywa wsparcia lokalnych twórców to jeden z elementów pakietu działań pomocowych „Kultura Odporna”, realizowanego przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego krakowskiego magistratu. – Epidemia koronawirusa doprowadziła do czasowego zamknięcia instytucji kulturalnych, odwołania wielu zaplanowanych wydarzeń i zawieszenia mnóstwa projektów i inicjatyw, ale dotkliwie uderzyła również w lokalnych twórców, artystów i animatorów kultury, pozbawiając ich źródeł dochodu. Dlatego przewidzieliśmy wsparcie finansowe także dla nich – w formie programu „Zakupu dzieł” – informuje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Realizację tego zadania powierzono czterem miejskim instytucjom kultury, które znają środowiska twórcze na obszarach swojego działania i będą w stanie najefektywniej rozdysponować fundusze. Są to: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Centrum Kultury Podgórza, Krakowskie Forum Kultury i Nowohuckie Centrum Kultury.

Kto otrzyma pomoc?

Jak podaje Urząd Miasta Krakowa, program jest skierowany do osób fizycznych – artystów lub twórców, którzy prowadzą działalność artystyczno-kulturalną lub zajmują się upowszechnianiem kultury na terenie Krakowa, płacą tu podatki i w związku z epidemią koronawirusa utracili źródła dochodu, aktualnie nie mają stałego lub czasowego zatrudnienia bądź dochodów z umów cywilno-prawnych, nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie pobierają świadczeń socjalnych.

W ramach programu „Zakupu dzieł” będą wspierane działania twórcze – dotąd nigdzie nieprezentowane, niepublikowane i nierozpowszechniane – z zakresu twórczości artystycznej oraz działań związanych z upowszechnianiem kultur: sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, animacji kultury, edukacji kulturowej i artystycznej.

Jak otrzymać wsparcie? Należy złożyć wniosek i przedstawić propozycję swojego projektu artystycznego wraz z harmonogramem i wyceną jego realizacji. Jedna osoba może złożyć tylko jeden wniosek. Przewidziane w nim wynagrodzenie za realizację dzieła może wynieść maksymalnie 2,5 tys. zł brutto.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Wnioski o przyznanie wsparcia finansowego w ramach programu „Zakupu dzieł” są przyjmowane od 6 do 17 maja br. Można je składać elektronicznie, wysyłając skan wypełnionego i podpisanego własnoręcznie formularza wniosku na adres [email protected], bądź osobiście, wrzucając formularz wniosku do urny znajdującej się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych 3-4 (na kopercie należy zamieścić dopisek „Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program „Zakupu dzieł”).

Rozpatrywaniem wniosków zajmie się komisja, w skład której wchodzą urzędnicy z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawiciele czterech wymienionych wcześniej miejskich instytucji kultury. Wnioski będą oceniane pod względem formalnym i merytorycznym, w oparciu o następujące kryteria: atrakcyjność i oryginalność projektu, forma jego realizacji, profesjonalizm i doświadczenie zawodowe wnioskodawcy, zgodność dzieła z założeniami programu „Zakupu dzieł”, a także spójność koncepcji zadania z celami strategicznymi „Programu Rozwoju Kultury w Krakowie do roku 2030”.

Wyniki naboru zostaną ogłoszone na miejskiej stronie krakow.pl i stronach czterech instytucji kultury w terminie do 7 dni od daty zakończenia składania wniosków.

Więcej informacji o programie „Zakupu dzieł”, a także jego regulamin można znaleźć na stronie www.krakow.pl/kultura.

FLESZ - Mieszkanie w wynajętym lokum, w obliczu utraty pracy lub przychodów, jest sporym problemem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie