Krakowskie instytucje kultury wspierają lokalnych artystów

(PSZ)
Miejskie instytucje kultury wesprą lokalnych artystów
Miejskie instytucje kultury wesprą lokalnych artystów NCK/materiały prasowe
250 tysięcy złotych trafi do lokalnych artystów i twórców, którzy z powodu epidemii koronawirusa utracili źródła dochodu. Pieniądze – w ramach specjalnego programu „Zakupu dzieł” – przeznaczą na ten cel cztery miejskie instytucje kultury: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Centrum Kultury Podgórza, Krakowskie Forum Kultury oraz Nowohuckie Centrum Kultury.

Inicjatywa wsparcia lokalnych twórców to jeden z elementów pakietu działań pomocowych „Kultura Odporna”, realizowanego przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego krakowskiego magistratu. – Epidemia koronawirusa doprowadziła do czasowego zamknięcia instytucji kulturalnych, odwołania wielu zaplanowanych wydarzeń i zawieszenia mnóstwa projektów i inicjatyw, ale dotkliwie uderzyła również w lokalnych twórców, artystów i animatorów kultury, pozbawiając ich źródeł dochodu. Dlatego przewidzieliśmy wsparcie finansowe także dla nich – w formie programu „Zakupu dzieł” – informuje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Realizację tego zadania powierzono czterem miejskim instytucjom kultury, które znają środowiska twórcze na obszarach swojego działania i będą w stanie najefektywniej rozdysponować fundusze. Są to: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Centrum Kultury Podgórza, Krakowskie Forum Kultury i Nowohuckie Centrum Kultury.

Kto otrzyma pomoc?

Jak podaje Urząd Miasta Krakowa, program jest skierowany do osób fizycznych – artystów lub twórców, którzy prowadzą działalność artystyczno-kulturalną lub zajmują się upowszechnianiem kultury na terenie Krakowa, płacą tu podatki i w związku z epidemią koronawirusa utracili źródła dochodu, aktualnie nie mają stałego lub czasowego zatrudnienia bądź dochodów z umów cywilno-prawnych, nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie pobierają świadczeń socjalnych.

W ramach programu „Zakupu dzieł” będą wspierane działania twórcze – dotąd nigdzie nieprezentowane, niepublikowane i nierozpowszechniane – z zakresu twórczości artystycznej oraz działań związanych z upowszechnianiem kultur: sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, animacji kultury, edukacji kulturowej i artystycznej.

Jak otrzymać wsparcie? Należy złożyć wniosek i przedstawić propozycję swojego projektu artystycznego wraz z harmonogramem i wyceną jego realizacji. Jedna osoba może złożyć tylko jeden wniosek. Przewidziane w nim wynagrodzenie za realizację dzieła może wynieść maksymalnie 2,5 tys. zł brutto.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Wnioski o przyznanie wsparcia finansowego w ramach programu „Zakupu dzieł” są przyjmowane od 6 do 17 maja br. Można je składać elektronicznie, wysyłając skan wypełnionego i podpisanego własnoręcznie formularza wniosku na adres kulturaodporna@krakowskieforum.pl, bądź osobiście, wrzucając formularz wniosku do urny znajdującej się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych 3-4 (na kopercie należy zamieścić dopisek „Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program „Zakupu dzieł”).

Rozpatrywaniem wniosków zajmie się komisja, w skład której wchodzą urzędnicy z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawiciele czterech wymienionych wcześniej miejskich instytucji kultury. Wnioski będą oceniane pod względem formalnym i merytorycznym, w oparciu o następujące kryteria: atrakcyjność i oryginalność projektu, forma jego realizacji, profesjonalizm i doświadczenie zawodowe wnioskodawcy, zgodność dzieła z założeniami programu „Zakupu dzieł”, a także spójność koncepcji zadania z celami strategicznymi „Programu Rozwoju Kultury w Krakowie do roku 2030”.

Wyniki naboru zostaną ogłoszone na miejskiej stronie krakow.pl i stronach czterech instytucji kultury w terminie do 7 dni od daty zakończenia składania wniosków.

Więcej informacji o programie „Zakupu dzieł”, a także jego regulamin można znaleźć na stronie www.krakow.pl/kultura.

FLESZ - Mieszkanie w wynajętym lokum, w obliczu utraty pracy lub przychodów, jest sporym problemem

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie