Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy: Bezrobocie w Krakowie w 2023 roku było na najniższym poziomie od lat. Wyniosło 1,9 procent

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Joanna Urbaniec / Polskapresse
Na koniec 2023 roku stopa bezrobocia w Krakowie osiągnęła rekordowy poziom 1,9 procent (w 2022 roku wynosiła ona 2,3 procent), a liczba osób bezrobotnych w porównaniu do III kwartału 2023 roku spadła o 2,6 procent. Na koniec grudnia 2023 roku największą liczbę bezrobotnych, podobnie jak na koniec września 2023 roku odnotowano w Dzielnicy XVIII – Nowa Huta, a najmniejszą w Dzielnicy IX – Łagiewniki – Borek Fałęcki.

W okresie od 2020 roku do 2023 roku Grodzki Urząd Pracy w Krakowie odnotował znaczący spadek stopy bezrobocia o 1,2 punktu procentowego. Na koniec grudnia 2023 roku w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie zarejestrowane były 9963 osoby bezrobotne. Jest to 270 osób mniej niż na koniec III kwartału 2023 roku, co oznacza spadek liczby bezrobotnych o 2,6 procent.

Najwięcej bezrobotnych w Nowej Hucie, a najmniej w Łagiewnikach i Borku Fałęckim

W porównaniu do ubiegłego kwartału, w końcu grudnia 2023 roku w większości dzielnic Miasta Krakowa odnotowano spadek liczby bezrobotnych zarejestrowanych w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. Największy procentowo spadek zaobserwowano w Dzielnicy XVIII – Nowa Huta (o 8,2 proc.), następnie w Dzielnicy VI – Bronowice (o 7,7 proc.) oraz w Dzielnicy X – Swoszowice (o 7,2 proc.), a najmniejszy w Dzielnicy II – Grzegórzki (o 0,2 proc.).

Na koniec grudnia 2023 roku największą liczbę bezrobotnych, podobnie jak na koniec września 2023 roku, odnotowano w Dzielnicy XVIII – Nowa Huta (odpowiednio 1035 i 1127 osób), a najmniejszą w Dzielnicy IX – Łagiewniki – Borek Fałęcki (odpowiednio 214 i 225 osób).

Kamienica Dębno stała niemal u samych stóp Wawelu. Co się z nią stało?

Ta kamienica bezpowrotnie zniknęła z mapy Krakowa. Stała nie...

W grudniu 2023 roku, wśród najczęściej zgłaszanych do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie ofert pracy, najwięcej wolnych miejsc pracy dotyczyło: kierowców samochodu osobowego (110), pomocniczych robotników budowlanych (79) oraz elektromonterów taboru szynowego i pakowaczy ręcznych (50).

Centra outsourcingowe motorem gospodarczym Krakowa

Co wpływa na tak dobre wyniki Krakowa na rynku pracy?

– Jest kilka takich powodów. Pierwszym podstawowym, jest to, że Kraków po okresie pandemii, która osłabiła jego gospodarkę, bardzo szybko się odbudował. Stało się tak dlatego, że od dobrych kilku lat dysponuje on nowoczesnym „motorem" wsparcia gospodarczego w postaci centrów outsourcingowych. Te 100 tysięcy nowych miejsc pracy nie tylko pozwoliło przyjąć pewną część osób pracujących w branży turystycznej, która to w okresie pandemii nie potrzebowała aż tylu miejsc pracy, ale też przejąć pracowników z całego rynku pracy, którzy przechodząc do centrów outsourcingowych, zwalniali miejsca pracy w swoich dotychczasowych firmach. W rezultacie Kraków ma nie tylko jedną z najniższych stóp bezrobocia w Polsce, ale też jedną z najwyższych średnich płac – przekraczających 10 tysięcy zł. Dlatego też Kraków stał się bardzo atrakcyjnym miejscem do pracy w Polsce – mówi Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta ds. Obsługi Mieszkańców w imieniu Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie

Jakie są jednak minusy tego zjawiska? Zdaniem wiceprezydenta największym problemem jest polaryzacja wynagrodzeń. Jedni zarabiają bardzo dużo, a inni bardzo mało, co zdaniem Kośmidera frustruje społeczeństwo i wpływa też na rynek mieszkaniowy.

- W Krakowie koszty wynajmu i zakupu mieszkań należą do jednych z najwyższych w Polsce, a sprzyjają temu zjawisku ci, którzy chcą jak najszybciej i za każde pieniądze wynająć czy kupić mieszkanie, w efekcie czego ceny wstępne są takie wysokie - twierdzi Bogusław Kośmider

Grodzki Urząd Pracy wśród czynników decydujących o takim stanie rzeczy wymienia brak rąk do pracy. Wiceprezydent potwierdza, że w tym momencie w Krakowie pracownicy są pilnie poszukiwani i dotyczy to wszelkich możliwych stanowisk. Ratunkiem są pracownicy z zagranicy. Według najnowszych danych GUP, na koniec 2023 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych cudzoziemców spadła do 725 osób, podczas gdy w 2022 roku było to 1158.

Porozumienie aglomeracyjne

Dostrzegając problemy pracodawców borykających się z niedoborem pracowników oraz potencjał i szanse jakie stwarza Krakowski Obszar Metropolitalny, w listopadzie 2023 roku, podjęto inicjatywę o zawarciu partnerstwa i współpracy między: Grodzkim Urzędem Pracy w Krakowie, Urzędem Pracy Powiatu Krakowskiego, Powiatowym Urzędem Pracy w Wieliczce oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Proszowicach.

"Działania podejmowane przez partnerów na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy polegać będą na aktywizowaniu całych społeczności przy definiowaniu lokalnych problemów i rozwiązywaniu ich na poziomie gminy, miasta czy powiatu. Osiągnięty dzięki temu efekt synergii, pozwoli na wspólne wypracowanie rozwiązań dostosowanych do potrzeb mieszkańców i pracodawców w regionie" - tłumaczyli wówczas krakowscy urzędnicy.

- Porozumienie uwzględnia to, że praca jest poza granicami, pozwala mieszkańcom Krakowa znajdować miejsca pracy także poza tym miastem, a mieszkańcom spoza Krakowa znajdować pracę w stolicy Małopolski. Co więcej, pozwala je także identyfikować, gdyż jak zauważono coraz więcej ludzi poszukuje miejsc pracy także optymalizując dojazd do nich z miejsca zamieszkania. Należy wspomnieć o takim rozwiązaniu, jak jobmapa, które jest w pewnym sensie symbolem tego porozumienia, dającym możliwość szukania pracy szerzej niż tylko w samym Krakowie - mówi wiceprezydent Bogusław Kośmider

Wiceprezydent dodał też, że jest to krok w dobrym kierunku i na pewno będzie on dalej rozwijany.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski