Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krokusy już rozkwitają w Muszynie. Nie trzeba jechać do Zakopanego, żeby podziwiać te pierwsze oznaki wiosny

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Prawie 3 hektary łąk na Zapopradziu w Muszynie obsadzono dwoma milionami żółtych, białych i fioletowych krakusów. Właśnie zaczęły rozkwitać
Prawie 3 hektary łąk na Zapopradziu w Muszynie obsadzono dwoma milionami żółtych, białych i fioletowych krakusów. Właśnie zaczęły rozkwitać Artur Królikowski
W Muszynie już wiosna! Na Zapopradziu w Ogrodach Sensorycznych rozkwitają krokusy, a z dnia na dzień prawie 3 hektary łąk będą coraz bardziej pokrywać się tymi pierwszymi wiosennymi kwiatami. Posadzono ich tam dwa miliony!

Krokusy w Ogrodach Sensorycznych w Muszynie

Krokusy, to jedne z pierwszych kwiatów, które pojawiają się wiosną w ogrodach i na łąkach. Są symbolem radości, młodości i zadowolenia. Jednym z najbardziej znanych miejsc, gdzie można podziwiać miliony kwiatów i które odwiedzane jest równie licznie przez turystów jest Polana Chochołowska w Tatrach. Od czterech lat Zakopane ma jednak konkurencję.

Ogrody Sensoryczne na Zapopradziu w Muszynie to jedna z największych atrakcji sądeckiego uzdrowiska. Teren ogrodów przez lat był powiększany, a władze uzdrowiska realizowały kolejne atrakcje na jego terenie. Cztery lata temu burmistrz Jan Golba wpadł na kolejny pomysł. Prawie trzy hektary łąk na Zapopradziu postanowiono obsadzić aż dwoma milionami żółtych, fioletowych i białych krokusów.

Pomysł był przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Rozkwitające na wiosnę krokusy są kolejnym atutem Ogrodów Sensorycznych i przyciągają tłumy turystów. Podobnie jak na Polanie Chochołowskiej, także w Muszynie można spotkać miłośników tych kwiatów, którzy przyjeżdżają tylko po to, by wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie wśród kwiatów.

W tym roku muszyńskie krokusy zakwitły wyjątkowo wcześnie. Pierwsze oznaki wiosny sfotografował 27 lutego Artur Królikowski, zaprzyjaźniony z naszą redakcją fotograf. Krokusy 7kwitną zazwyczaj w marcu, kiedy topnieją śniegi, a ich największy wysyp obserwowany jest zazwyczaj w kwietniu. Tymczasem w Ogrodach Sensorycznych już wyszły pierwsze okazy, a z każdym dniem będzie ich coraz więcej.

Zwiedzanie Ogrodów Sensorycznych

Ogrody Sensoryczne to ogólnodostępny park – także dla osób poruszających się na wózkach i wstęp na jego teren jest darmowy. Do Ogrodów Sensorycznych prowadzą dwa wejścia. Jedno znajduje się powyżej sanatorów uzdrowiskowych od ul. S. Mściwujewskiego. Drugie wejście prowadzi od strony pijalni wody mineralnej Antoni, a na szczyt Suchej Góry prowadzą schody.

Na terenie parku jest specjalna wiata wypoczynkowa, gdzie można rozpalić ognisko. Trzeba jednak samemu zadbać o opał i zostawić po sobie czystość i porządek.

Strefy Ogrodów Sensorycznych

Muszyńskie Ogrody Sensoryczne podzielone są na osiem stref:

  • Strefa zdrowia - miejsce, gdzie znajduje się siłownia pod chmurką. To różnorodne urządzenia do ćwiczeń, a żeby z nich korzystać nie trzeba czynnie uprawiać sportu. Urządzenia wymagają niewielkiego nakładu siłowego i śmiało mogą z nich korzystać nawet seniorzy.
  • Strefa zapachu - to obszar, gdzie rośliny dobrane są w taki sposób, by natężenie zapachów było jak najbardziej intensywne, a różne bukiety łączyły się w niepowtarzalne kompozycje aromatyczne. Znajdują się tam: hiacynty, lilie, świerki, jodły, tymianek, szałwia, mięta, czosnek.
  • Strefa dźwięku - szum drzew, świergot ptaków, szmer wody ze strumienia, chrzęst żwiru pod nogami. Wszystkie materiały zostały dobrane tak, aby intensyfikować tworzące się wokół dźwięki. .
  • Strefa zapachowo-dotykowa - w tej części ogrodu rośliny dobierano tak, by przyciągały różnorodną fakturą, kształtami liści i kwiatów oraz bogactwem zapachów.
  • Strefa smaku - to miejsce, gdzie rosną krzewy i drzewa owocowe: czereśnie, porzeczki, maliny, jabłka, aronie, czy orzechy leszczyny.
  • Strefa wzroku - przenika całe ogrody, tworząc mozaikę pięknego, naturalnego krajobrazu Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Spacerując po ogrodach, można stymulować wzrok szeroką paletą barw. W sprzyjających warunkach pogodowych można zobaczyć imponującą panoramę na Tatry, częściowo leżące już po stronie Słowacji, z którą graniczy Muszyna.
  • Strefa Afrodyty - w tej strefie znajduje się figura Afrodyty, która symbolicznie ze swej amfory podlewa rajskie jabłonie, sadzone tutaj przez pary nowożeńców. Muszyńskie drzewka miłości są symbolem dobrobytu, szczęścia i rozkwitającej miłości młodych.
  • Strefa baśni i legend o Muszynie - nawiązuje do czasów i wierzeń mieszkańców dawnego Państwa Muszyńskiego. Są chatki czarownicy i zielarki, młynarza i mieszczki. Z tablic informacyjnych poznamy historię bicia monet na muszyńskim zamku, opowieści o ukrytym skarbie czy legendy o studnicach i diable Borucie.

Jak posadzić drzewko miłości w Ogrodach Sensorycznych?

Zasadzić drzewko miłości na terenie Ogrodów Sensorycznych w Muszynie może każda para nowożeńców, która w danym roku kalendarzowym zawarła związek małżeński, a także każde małżeństwo, które świętuje okrągły jubileusz zaślubin, czyli w 10., 20., 30., 40. itd. rocznicę ślubu.

Chcąc posadzić drzewko w muszyńskim parku należy wypełnić specjalny wniosek w Urzędzie Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna oraz wpłacić darowiznę w kwocie 200 zł na konto Stowarzyszenia Klucz Muszyński w Muszynie, nr 12 8809 0005 2001 0000 7689 0001 z dopiskiem „Drzewko Miłości oraz nazwiskiem wnioskodawcy”.

Drzewko miłości może być też prezentem dla państwa młodych lub jubilatów. Rodzaj drzewka oraz miejsce jego zasadzenia wskazywane są przez pracownika Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna odpowiadającego za ład przestrzenny w parku. Sprzyjające warunki pogodowe do sadzenia drzew przypadają na miesiące od kwietnia do października.

Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krokusy już rozkwitają w Muszynie. Nie trzeba jechać do Zakopanego, żeby podziwiać te pierwsze oznaki wiosny - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski