MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Królewskie warzywo

Redakcja
Kapustę najpierw doceniła medycyna ludowa. Od wieków sokiem pozyskanym z tego warzywa leczono owrzodzenia i obrzęki, nerwobóle reumatyczne i zwichnięcia, odmrożenia i oparzenia. Współczesna medycyna akademicka poszła dalej. Przyznała, że ze względu na dużą zawartość flawonoidów, witamin C i E oraz innych przeciwutleniaczy, kapustę można wpisać na listę potencjalnych obrońców przeciw zachorowaniom na nowotwory.

Trendy jadalne: Kapusta - na zdrowie (2)

Odpowiednio przyrządzona kapusta może wspomagać leczenie wielu dolegliwości. Wyciśnięty z niej sok jest doskonałym środkiem przy owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy, niedokwaśności i nadkwaśności, może być również stosowany w chorobach dróg oddechowych i strun głosowych, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, chorobach wątroby i śledziony oraz ogólnym zmęczeniu.
Spożywanie surowej kapusty, bogatej w sole mineralne i witaminy, zapewnia wzmocnienie i regulację organizmu, a także podnosi odporność na działanie bakterii chorobotwórczych. Często spożywane surówki i świeży sok z liści działa podobnie do antybiotyków.
Kapusta poprawia pracę serca, gdyż sole potasu w niej zawarte wzmagają wydalanie płynów z organizmu. Kapusta była i jest dla człowieka bardzo ważnym produktem żywnościowym również ze względu na możliwości różnorodnego jej przyrządzania.
W okresie jesienno-zimowym zaleca się szczególnie kapustę kiszoną (z jałowcem i kminkiem) w postaci surówek z dodatkiem tartej marchewki i cebuli. Surowy sok kiszonej kapusty rozcieńczony wodą, poprawia apetyt, trawienie i obok leczniczego oddziaływania na wątrobę, śledzionę, pęcherzyk żółciowy, żylaki odbytu, reumatyzm, gościec, arteriosklerozę, jest środkiem ogólnie wzmacniającym. Podobno w okolicach, gdzie się jada duże ilości kiszonej kapusty, ludzie osiągają zaawansowany wiek w pełni zdrowia, bo kwas mlekowy, powstający przy kiszeniu, ma nie tylko właściwości bakteriobójcze ale także regenerujące.
Aby zapobiegać chorobom najlepiej często podawać przed jedzeniem kapustę jako przystawkę, kapustę pokrajaną drobno, zaprawioną oliwą, sokiem cytrynowym, pietruszką i czosnkiem.
Odżywia organizm picie 1 szklanki soku ze świeżej kapusty, z dodatkiem soku z marchwi i soku cytrynowego.
Przy owrzodzeniach przewodu pokarmowego dobrze pić 2-3 szklanki soku ze świeżej kapusty codziennie, między posiłkami, z dodatkiem soku z jabłka.

I na koniec kilka przepisów:

Kapusta czerwona zasmażana z winem

składniki:
80 dag kapusty
5 dag masła
2 łyżki mąki
sól, cukier, ocet lub kwasek cytrynowy
1/8 litra wina czerwonego wytrawnego
Sposób przyrządzenia:
Kapustę obrać z wierzchnich liści, opłukać, poszatkować. Zalać szklanką wrzącej wody, dodać sól, cukier, tłuszcz (1 dag), ugotować pod przykryciem. Przyrządzić zasmażkę, połączyć z kapustą. Mocno podgrzać, przyprawić do smaku octem i winem. Wyłożyć na salaterkę. Podawać do gęsi, kaczki, kuropatw, schabu, polędwicy wołowej itp.

Kapuśniak ze świeżej kapusty:

Składniki:
1 główka kapusty (ok.1 kg),
1/2 kg ziemniaków,
5 dag smalcu,
cebula,
kostka rosołowa,
40 dag kiełbasy cienkiej,
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Sposób przyrządzenia:
Kapustę oczyścić z wierzchnich liści. Odciąć końce głąba, umyć i drobno pokroić. W dużym garnku roztopić smalec, dodać drobno pokrojoną cebulę i podsmażyć. Ziemniaki umyć, obrać, pokroić w kostkę. Dodać wraz z kapustą do podsmażanej cebulki. Nalać tyle wrzącej wody, aby przykryła kapustę z ziemniakami, wymieszać i gotować na małym ogniu. Kiełbasę pokroić w plastry lub w kostkę, dodać do gotującej się kapusty z ziemniakami. Kostkę rosołową rozpuścić w małej ilości wody, dodać do gotującej się zupy. Zupę doprawić do smaku solą, pieprzem i gałką.

Parzybroda

Składniki:
1/2 kg kapusty kiszonej,
70 dag żeberek,
5 ziemniaków,
ziele angielskie, liść laurowy,
2 cebule,
2 łyżki smalcu,
1 łyżka mąki,
majeranek, kminek, sól, pieprz
Sposób przyrządzenia:
Żeberka, ziemniaki pokrojone w kostkę, ziele angielskie i liść laurowy gotować do miękkości w 1,5 l wody. Kapustę kiszoną ugotować osobno. Usmażyć cebulę, dodać mąkę i zrobić zasmażkę. Zagęścić zupę, doprawić. Podawać z chlebem.

Kapuśniak z czerwonej kapusty

Składniki:
1 i 1/2 l wywaru z kości lub warzyw,
60-70 dag kapusty czerwonej,
20 dag jabłek (kwaśnych),
20 dag ziemniaków (obranych),
8 dag cebuli,
10 dag słoniny,
2 dag mąki,
sól, pieprz,
cukier i sok z cytryny
Sposób przyrządzenia:
Kapustę oczyścić z uszkodzonych liści, opłukać, pokrajać w kostkę, usuwając głąb i grube nerwy, zalać częścią wywaru, ugotować. Po ugotowaniu zakwasić sokiem z cytryny lub kwasem mlekowym. Jabłka umyć, obrać, przekrajać na pół, wydrążyć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce o dużych otworach, połączyć z kapustą. Ziemniaki pokrajać w kostkę, opłukać, zalać pozostałym wywarem, ugotować. Cebulę obrać, opłukać, drobno pokrajać. Słoninę pokrajać w kostkę, częściowo stopić, dodać cebulę, podsmażyć, wymieszać z mąką, lekko zrumienić, połączyć z kapustą i ziemniakami, chwilę pogotować, doprawić do smaku.
Na podstawie: www.medigo.pl, www.akupresura.akcjasos.pl, www.wolfpunk.most.org.pl
fot. theta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski