Krótki kurs ogrzewania podłogowego /8/

Redakcja
W systemach wodnego ogrzewania podłogowego, o których dotychczas pisaliśmy, temperatura wody grzewczej nie powinna przekraczać 55 st. C. W budynkach, w których część pomieszczeń posiada ogrzewanie podłogowe, a pozostałe ogrzewamy grzejnikami, należy zaprojektować dwa obwody grzewcze o różnych temperaturach zasilania, co sytuację nieco komplikuje, chociaż nie stwarza dziś żadnego problemu technicznego.

ABC ogrzewania

 Jeden wspólny system jest znacznie prostszy i w wielu przypadkach korzystniejszy od dwóch odrębnych obwodów. Takie rozwiązanie zapewnia nam system 70.

System 70

 System 70 jest kompletnym zestawem ogrzewania podłogowo-grzejnikowego produkowanym przez firmę ROTEX. System nazwano 70, ponieważ temperatura zasilania jest jednolita i wynosi dla całej instalacji 70 st. C. Możliwość zasilania przewodów ogrzewania podłogowego wodą o takiej temperaturze uzyskano, konstruując specjalny typ rury grzewczej o nazwie Varioflex Duo. Rura z VPE o średnicy 12x2,0 mm jest pokryta powłoką przeciwdyfuzyjną i otoczona rurą ochronną z elementem dystansowym tworzącym izolacyjną warstwę powietrza. Średnica zewnętrzna przewodu wynosi 17 mm.
 W skład oferty wchodzą trzy płyty systemowe: płyta podstawowa z warstwą izolacyjną, przeznaczona dla stropów znajdujących się pomiędzy pomieszczeniami o jednakowej temperaturze, płyta Compact z dodatkową izolacją o grubości 40 mm oraz płyta Mono o zmniejszonej wysokości zabudowy.
 System uzupełniają rozdzielacze w wersji odrębnej dla ogrzewania podłogowego i wspólnej podłogowo-grzejnikowej oraz zestaw do automatycznej regulacji temperatury z regulatorem pomieszczeniowym i głowicami termicznymi dla napędu zaworów. W ten sposób wyczerpaliśmy tematykę związaną z wodnymi ogrzewaniami podłogowymi i przejdziemy do opisu także często stosowanych elektrycznych ogrzewań podłogowych i rzadko wykonywanych podłogowych ogrzewań powietrznych.

Podłogowe ogrzewanie

elektryczne

 Podłogowe ogrzewanie elektryczne posiada większość zalet podłogowego ogrzewania wodnego, ale jest tańsze inwestycyjnie. Oczywiście koszt energii elektrycznej znacznie przewyższa koszt gazu ziemnego, a także oleju opałowego, jednakże wykonując je jako ogrzewanie akumulacyjne przez zastosowanie grubszej warstwy jastrycha, można z powodzeniem korzystać z taryfy nocnej, co sprawia, że koszt energii staje się konkurencyjny i odpowiada w przybliżeniu kosztom ogrzewania olejem opałowym.
 Dodatkową zaletą ogrzewań elektrycznych jest możliwość zastosowania rozwiązań nadających się do użycia w obiektach istniejących bez konieczności wykonywania kłopotliwych robót budowlanych. W tym przypadku nie będzie to jednak ogrzewanie typu akumulacyjnego. Najczęściej wykonuje się podłogowe ogrzewanie elektryczne za pomocą przewodów grzewczych, mat i folii grzewczych. Do ogrzewania sufitowego stosuje się folie grzewcze.

Przewody grzewcze

 Typowy jednożyłowy przewód grzewczy składa się z drutu grzejnego, izolacji, ekranu wykonanego z miedzianej siatki i płaszcza ochronnego. Przewody grzewcze produkuje się o jednostkowej mocy grzewczej 10, 15, 20 i 25 W/mb. Poszczególne firmy wytwarzają przewody o określonych długościach i mocach. Odcinków tych nie należy skracać, gdyż prowadzi to do przeciążenia przewodów.
 Krajowe przewody grzewcze typu VCS i VC firmy ELEKTRA produkowane są w trzech szeregach o mocach jednostkowych 10, 15 i 20 W/mb, w każdym szeregu po 4 wielkości zestawów typu VCS o mocach od 70 do 200 W i 13 zestawów typu VC dla mocy 180 - 2800 W. Przewody dostarcza się z końcówkami zimnymi o długości 2,5 m i przewodami połączonymi z ekranem dla uziemienia przewodu grzewczego.
 Na rynku dostępne są także w szerokim asortymencie importowane przewody różnych producentów, przeważnie skandynawskich, ale nie tylko. Na przykład austriacka firma Red Ring wytwarza przewody typu HS w ponad 100 wielkościach zasilanych prądem o napięciu 220 V i 180 wielkościach pracujących na napięcie 380 V i mocach zestawu od 224 do 3960 W. Dla doboru przewodów grzewczych należy dokonać dokładnego obliczenia strat ciepła. Podawane przez producentów wskaźniki mocy grzejnej na metr kwadratowy powierzchni (np. pokoje mieszkalne 70-90 W/m kw., łazienki 80-120 W/m kw.) są wyłącznie danymi orientacyjnymi.
 Temperatura podłogi przy warunkach obliczeniowych winna wynosić około 27 st. C. Przy zwiększeniu grubości jastrycha podane wyżej orientacyjne wskaźniki są za małe i dla pomieszczeń mieszkalnych należy je wstępnie przyjmować w wysokości 140 W/m kw.
 Sposób wykonywania posadzek podobny jak przy wodnych ogrzewaniach podłogowych. Na stropie konstrukcyjnym układa się odpowiednią izolację cieplną, przykrywa folią polietylenową na której rozwija się metalową siatkę montażową. Przewody grzejne mocuje się do siatki i zalewa jastrychem. Grubość warstwy jastrychu nie powinna być mniejsza od 45 mm, a połączenia końcówek zimnych z przewodem grzewczym mają znajdować się w jastrychu. Posadzkę należy zdylatować od ścian, a czasookresy wiązania i wyschnięcia wylewki oraz układanie wykładziny podłogowej winny być ściśle przestrzegane.
 (W kolejnym i ostatnim odcinku cyklu będziemy kontynuować tematykę związaną z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym). ZBIGNIEW SZPIL

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie