MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

Redakcja
Łyżeczka naturalnego miodu uspokaja małe dzieci i uśmierza ich uporczywy nocny kaszel, umożliwiając rodzicom spokojny sen - doszli do wniosku uczeni amerykańscy po serii badań.

Miód lekarstwem na kaszel maluchów

Ich wyniki opublikowane w poniedziałek w naukowym periodyku "Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine" potwierdzają znane od wieków i stosowane w medycynie ludowej i tradycyjnej właściwości miodu.
Badania porównawcze na wybranej próbie 105 przeziębionych, kaszlących dzieci wykazały, że kuracja miodem przynosi efekty nie tylko na tle grupy dzieci, którym nic nie podano, ale także w porównaniu z dziećmi pijącymi syropy zawierające dextromethorphan, najczęściej stosowany środek antykaszlowy.
- Wyniki były uderzające i wykazały, że miód jest lepszy niż dextromethorphan, który jest powszechnie używany w przypadku dziecięcych infekcji górnych dróg oddechowych - ocenił dr Ian M. Paul z Pennsylvania State University, jeden z autorów opracowania.

Gruźlik sprzed 500 000 lat

Najstarszy ludzki szkielet ze zmianami typowymi dla gruźlicy odkryto w Turcji - informuje "The American Journal of Physical Anthropology".
Opierając się na badaniach mumii zachowanych w Peru czy Egipcie, specjaliści uważali dotychczas, że gruźlica pojawiła się zaledwie kilka tysięcy lat temu. Odkryty przez zespół naukowców z USA, Niemiec i Turcji szkielet należał do młodego mężczyzny - przedstawiciela gatunku Homo erectus, pierwszego jaki wywędrował z Afryki. Na czaszce widoczne są ślady typowe dla zmian gruźliczych opon mózgowych.
Zdaniem naukowców, ciemnoskóry Homo erectus z dala od rodzinnej Afryki był bardziej narażony na choroby, ponieważ z braku światła słonecznego jego organizm wytwarzał mniej ważnej dla odporności na gruźlicę witaminy D.
Gruźlica jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie. Do zakażenia dochodzi zwykle poprzez układ oddechowy. Choć najczęstsza jest gruźlica płuc, choroba może także atakować inne narządy. Na świecie gruźlica zabija około 1,6 miliona osób rocznie. Każdy nie leczony chory może w ciągu roku zarazić kolejne 10 - 15 osób. Zarażonych prątkiem gruźlicy jest około 2 mld ludzi, ale u większości choroba się nie rozwija.
(opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski