MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

WIW
OLKUSZ. Sporą ciekawostką jest komputerowa inwentaryzacja architektoniczna olkuskiej baszty, jaką można obejrzeć na stronie internetowej olkuskiego magistratu. Wchodząc na nową zakładkę "foto galerie" można zobaczyć olkuską basztę ze wszystkich stron. Prezentację wykonał Przemysław Mrzilek. W tym roku, na zlecenie Wydziału Architektury i Urbanistyki wykonano szczegółową inwentaryzację zewnętrznych ścian baszty, a następnie, dzięki połączeniu metod geodezyjnych, fotogrametrycznych i architektonicznych stworzono komputerową wizualizację. Każdy kamień, cegła, czy drewniana belka baszty umiejscowione są z dokładnością do 4 mm. - Obecnie trwają prace nad podobną inwentaryzacją zabytkowych kamienic przy olkuskim rynku. Efekty będzie można oglądać na początku przyszłego roku. - wyjaśnia Jarosław Medyński, rzecznik olkuskiego magistratu. Aby móc oglądać basztę w trzech wymiarach na stronie magistratu trzeba mieć oprogramowanie Adobe Reader w wersji, co najmniej 8.0. Szansa dla niewidzących

Baszta na ekranie

OLKUSZ. Sporą ciekawostką jest komputerowa inwentaryzacja architektoniczna olkuskiej baszty, jaką można obejrzeć na stronie internetowej olkuskiego magistratu. Wchodząc na nową zakładkę "foto galerie" można zobaczyć olkuską basztę ze wszystkich stron. Prezentację wykonał Przemysław Mrzilek. W tym roku, na zlecenie Wydziału Architektury i Urbanistyki wykonano szczegółową inwentaryzację zewnętrznych ścian baszty, a następnie, dzięki połączeniu metod geodezyjnych, fotogrametrycznych i architektonicznych stworzono komputerową wizualizację. Każdy kamień, cegła, czy drewniana belka baszty umiejscowione są z dokładnością do 4 mm. - Obecnie trwają prace nad podobną inwentaryzacją zabytkowych kamienic przy olkuskim rynku. Efekty będzie można oglądać na początku przyszłego roku. - wyjaśnia Jarosław Medyński, rzecznik olkuskiego magistratu. Aby móc oglądać basztę w trzech wymiarach na stronie magistratu trzeba mieć oprogramowanie Adobe Reader w wersji, co najmniej 8.0.

Szansa dla niewidzących

OLKUSZ. Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konferencji "Niewidzący - pełnosprawni w pracy", jaka odbyła się w olkuskim magistracie. Zorganizowało ją, liczące dwustu członków olkuskie koło Polskiego Związku Niewidomych, którym kieruje Szczepan Polkowski. Podczas konferencji mówiono o działalności koła; Anna Gałecka przedstawiała formy pomocy dla osób niewidomych i niedowidzących, a także organizowane przez koło szkolenia oraz imprezy integracyjne. Z kolei Kazimierz Bajur mówił o pomocy z PFRON, na jaką mogą liczyć pracodawcy zatrudniający niewidomych. Takie osoby doskonale sprawdzają się np. jako masażyści, pracownicy biurowi lub telemarketerzy. Uczestnikom konferencji zaprezentowano oprogramowanie oraz urządzenia umożliwiające niewidomym pracę na komputerze. Mówiono też o możliwości odsłuchiwania wiadomości ze strony internetowej olkuskiego magistratu. Na koniec prezes Polkowski zaapelował do pracodawców o tworzenie miejsc pracy dla osób niewidomych i ich zatrudnianie.

Budżet i straże

TRZYCIĄŻ. Zmiany w tegorocznym budżecie oraz ustalenie wysokości ekwiwalentu dla członka ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu, to najciekawsze tematy sesji rady gminy, która odbędzie się w najbliższą środę. Poza tym podczas sesji będzie podjęta uchwała w sprawie powierzenia kierownikowi GOPS prowadzenia spraw wobec dłużników alimentacyjnych. Będzie także zmieniony Wieloletni Plan Inwestycyjny w sprawie dotyczącej zadania "Odnowa Centrum Trzyciąża".
(SYP)

Festiwal folkloru

KLUCZE. W najbliższą sobotę w sali widowiskowej miejscowego Domu Kultury "Papiernik" odbędzie się "Festiwal Folkloru". Towarzyszyć mu będzie wystawa rękodzieła artystycznego i sztuki ludowej. Uczestnicy będą mogli obejrzeć występy Zespołu Pieśni i Tańca "Nowa Huta", Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice", Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Kluczewska", Zespołu Śpiewaczego "Kluczowianki" oraz kapeli "Jasie". Na wszystkich czeka też degustacja potraw regionalnych. Początek imprezy zaplanowano na godz. 17. Festiwal organizowany jest w ramach projektu "Ścieżki kultury i tradycji regionu: u zbiegu kultur Galicji i Śląska", zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Sukcesy szachistów

OLKUSZ. Aleksandra Lach, wielokrotnie utytułowana szachistka LKS Kłos "Czarny Koń" wywalczyła srebrny medal w mistrzostwach Europy juniorów w szachach klasycznych w kategorii dziewcząt do lat 14, jakie odbyły się w Herceg Novi w Czarnogórze. W zawodach uczestniczyło 913 szachistów z całej Europy. Ponad 40-osobowa reprezentacja Polski wywalczyła tylko dwa medale. Drugą medalistką, która wywalczyła brąz w kategorii dziewcząt do lat 10, była Ewa Harazińska z Warszawy. W rozegranych w Bartkowej półfinałach mistrzostw Polski juniorów w szachach klasycznych w grupie chłopców do lat 17 zwyciężył zawodnik LKS Kłos "Czarny Koń" Olkusz, Piotr Lach. Tym samym zakwalifikował się do finałów mistrzostw Polski w szachach klasycznych w kategorii chłopców do lat 18.

Nagrody dla poetów

BOLESŁAW. W najbliższy piątek odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie Turnieju Jednego Wiersza, jaki zorganizował w ramach XXXI Jesieni Poetyckiej Gminny Ośrodek Kultury w Bolesławiu. Poza wręczeniem nagród laureatom, zaplanowano także wernisaż malarstwa Tadeusza Muszyńskiego. Wieczór uświetni również koncert Haliny Skubis. Uroczystość rozpocznie się o godz. 17 w Dworku w Bolesławiu.
(WIW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski