Krótko

(SUB)
Wsparcie dla samorządów, które zdecydują się przyjmować repa-triantów, przewiduje projekt nowelizacji ustawy, którego przyjęcie rekomendują Senatowi trzy senackie komisje. Rozszerza on też krąg osób polskiego pochodzenia, które mogą zostać uznane za repatriantów.

WARSZAWA: Za ułatwieniami dla repatriantów.

O projekcie dyskutowali wczoraj senatorowie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ustawodawczej. Obecnie w Sejmie jest obywatelski projekt ustawy o repatriacji, przygotowany przez Wspólnotę Polską. Projekt o repatriacji przewiduje wsparcie dla gmin z budżetu państwa w wysokości 40 tys. zł na repatrianta i każdego członka jego najbliższej rodziny, z tym, że na jedno gospodarstwo nie mniej niż 90 tys. zł. Kwota ta stanowiłaby dochód gminy i nie wymagałaby szczególnej formy rozliczenia.

WARSZAWA: Propozycje antyalkoholowe.

Zakaz emisji reklam piwa w telewizji, radiu, kinach i teatrach przed godz. 23 oraz całkowity zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu m.in. na stadionach i stacjach paliw - to niektóre z propozycji trzech senackich komisji: Rodziny i Polityki Społecznej, Ustawodawczej oraz Kultury i Środków Przekazu. Jeśli nowela wejdzie w życie, zakaz emisji reklam piwa będzie obowiązywał w godzinach 6-23, a nie jak obecnie - w godzinach 6-20. Taki zakaz obowiązywał w Polsce do 2002 r.

WARSZAWA: Do sądu za niespełnione obietnice PO.

Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił pozew Dominika Jafry, który domagał się od Platformy Obywatelskiej symbolicznej złotówki za doznane straty moralne w związku z tym, że partia ta nie wprowadziła - jak obiecywała - jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu. Jafra podpisał podczas przedwyborczej akcji zorganizowanej przez PO listę poparcia dla okręgów jednomandatowych, które partia miała wprowadzić po zdobyciu władzy. W sumie podpisało się pod nią 750 tys. obywateli. Sąd uznał, że pozew nie ma oparcia w żadnych przepisach prawnych. W tej sytuacji - jak argumentował sąd - nie ma także do czynienia z naruszeniem dóbr osobistych, gdyż Jafra nie wykazał tego w swoim wniosku.

KIELCE: Na ratunek "Bartkowi".

Podwieszenie drzewa na stalowym łuku przewiduje koncepcja kompleksowego zabezpieczenia dębu Bartek - jednego z najsłynniejszych polskich pomników przyrody. Rosnącemu w Bartkowie koło Zagnańska (Świętokrzyskie) ponadsześćsetletniemu drzewu grozi przewrócenie. - Przy samej podstawie Bartka tkanka żywa ma grubość od czterech i pół do pięciu centymetrów, co może powodować, że przy większych wichurach, opadach śniegu dąb może się przekręcić, złamać u podstawy i przewrócić - tłumaczy wójt Zagnańska, Szczepan Skorupski. W jego opinii ten rok to "ostatnie pięć minut", aby uratować dąb. (PAP)

WARSZAWA: Możliwe większe zadośćuczynienie.

Ustawowe ograniczenie do 25 tys. zł zadośćuczynienia za działalność opozycyjną w PRL po 1957 r. narusza konstytucję - orzekł Trybunał Konstytucyjny uchylając ten przepis. Możliwość dochodzenia odszkodowań i zadośćuczynień za działalność na rzecz "niepodległego bytu Państwa Polskiego" w okresie od 1957 do 1989 r. wprowadził Sejm we wrześniu 2007 r. Wprowadził jednak ograniczenie, że maksymalna kwota tego świadczenia może wynieść 25 tys. zł (za prześladowania w okresie 1944-56 takiego ograniczenia nie przewidziano). Ustawa przewidziała też, że podstawa prawna wniosku opozycjonisty może być tylko jedna: albo odszkodowanie za areszt, albo za niesłuszne skazanie, albo za internowanie - choćby nawet podsądnego spotkały wszystkie te trzy sytuacje. Trybunał stwierdził, że te przepisy pozbawiły opozycjonistów prawa dochodzenia odszkodowania za doznaną krzywdę.

WARSZAWA: Podsłuchy pod kontrolą.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu postępowania karnego, zwiększającą m.in. kontrolę nad stosowaniem podsłuchów. W myśl noweli prokurator generalny będzie przedstawiał Sejmowi i Senatowi coroczną, jawną informację o liczbie wnioskowanych i zastosowanych technik operacyjnych. Informacja ta będzie także zawierać dane o efektach sądowego i prokuratorskiego nadzoru nad tymi czynnościami. Zaostrzone zostaną kryteria pozwalające na wydanie zgody na stosowanie podsłuchów.

WARSZAWA: VIP-owski tupolew naprawiony.

W polskim samolocie Tu-154M usunięto już usterkę, która uniemożliwiała przeprowadzenie eksperymentu procesowego na potrzeby śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej - poinformował rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Robert Kupracz. To jedyny polski tupolew. - Teraz dokładnie sprawdzane są wszystkie podzespoły "tutki". Za dwa-trzy dni samolot będzie gotowy do oblotu o statusie HEAD (przewozów osób pełniących najwyższe funkcje w państwie) - powiedział Kupracz. Podkreślił, że dopiero wtedy będzie można mówić o innych lotach Tu-154M, w tym planować eksperyment procesowy na potrzeby śledztwa smoleńskiego. (PAP)

WARSZAWA: Nangar Khel na wokandzie.

Na 22 i 23 marca Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył rozprawy w sprawie żołnierzy oskarżonych o zabicie cywili w Nangar Khel w Afganistanie. Prawdopodobnie wtedy zapadnie wyrok w procesie, toczącym się od lutego 2009 r. Posiedzenia sądu miały się odbyć w tym tygodniu, ale sprawa spadła z wokandy w związku z chorobą ławnika. Oskarżeni to siedmiu żołnierzy służących wtedy w 18. Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym. 16 sierpnia 2007 r. wskutek ostrzału przez nich Nangar Khel miało zginąć 6 Afgańczyków. (SUB)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie