Krzeszowice. Powiat przywraca szkolnictwo zawodowe z warsztatami. Do łask wracają też internaty dla uczniów zamiejscowych

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Od września uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, zwanej budowlanką, będą przyuczać się w różnych zawodach w nowoczesnych warsztatach. Chętnym do nauki z odległych miejscowości, ZSP zapewni miejsce w nowym internacie z 60 miejscami.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

- Naszymi szkołami z internatami jest duże zainteresowanie. Mają one pełne obłożenie. Warto postawić na nowoczesną infrastrukturę edukacyjną też w Krzeszowicach. Uznaliśmy, że internat i warsztaty w budowlance sprawdzą się, a inwestycja w oświatę, to inwestycja w przyszłość – podkreśla Wojciech Pałka, starosta krakowski.

Całe przedsięwzięcie kosztowało 4,2 mln zł, z czego powiat z rezerwy premiera otrzymał 1,2 mln zł dotacji.

Warsztaty z nowoczesnymi urządzeniami i internat (na zdj.) połączono z budynkiem szkoły, w którym zaadaptowano poddasze. Powstało tu sześć sal lekcyjnych i pokój nauczycielski. Szkolny kompleks nie ma barier architektonicznych i do dyspozycji osób niepełnosprawnych jest winda.

Łukasz Skalny, dyrektor ZSP zaznacza, że rozbudowa Zespołu jest największą inwestycją w historii szkoły, która powstała w 1946 roku. Zmieniał się jej profil. Najpierw funkcjonowało tu Liceum Pedagogiczne i Ogrodnicze, potem Drzewiarskie, a od 1967 r. w branży budowlanej. Po reformie oświatowej tworzącej gimnazja, założono tu też trzyletnią klasę wielozawodową, kształcą w zawodzie m.in. piekarza, kucharza, fryzjera.

W ZSP można zdobyć zawód technika, m.in.: budowlanego, logistyka, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, górnictwa odkrywkowego, lotniskowych służb operacyjnych.

Władze powiatu i dyrekcja ZSP chcą mocniej wrócić do tradycji kształcenia w branży budowlanej. - Na rynku, w różnych dziedzinach jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników budowlanych. W Technikum i warsztatach nauczą się na przykład opracowywania dokumentacji budowlanych, przetargowych i nadzoru nad robotami - zapowiada dyrektor Skalny.

Zachętą dla zamiejscowych uczniów jest internat z dwu i trzyosobowymi pokojami. W powiecie krakowskim internaty funkcjonują przy zespołach w Czernichowie, Giebułtowie, Skale oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skawinie.

Przypomnijmy, kilkanaście lat temu powiat zlikwidował internaty i warsztaty przy Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie i w budowlance w Krzeszowicach (w budynku oddalonym od ZSP). Utrzymanie ich było nieopłacalne, gdyż nie było chętnych do zamieszkania w tych placówkach. A z kolei reforma oświatowa nastawiła szkoły na ogólne kształcenie, więc uznano, że warsztaty są niepotrzebne.

Na ich brak bardzo narzekają przedsiębiorcy, do których trafiają nieprzygotowani do wykonywania zawodu absolwenci techników i zawodówek. W szkolnych warsztatach w połączeniu z praktykami w firmach, zdobywali solidne podstawy do pracy w nich.

Po protestach niektórych radnych, kilkanaście lat temu udało się uratować internat przy Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie. Okazało się, że walka o zachowanie go opłacała się. Po remoncie obiektu i utworzeniu nowych kierunków m.in. Technikum Weterynaryjnego i Hodowli Koni, w szkole nie ma problemu z naborem. A internat nie świeci już pustkami.

Podobnie jest w Giebułtowie, gdzie warunki dodatkowo poprawiły się po postawieniu sali gimnastycznej (balonowej). W tym ZSP też dostosowano kierunki do rynku. Można np. zdobyć zawód technika hotelarza, architektury krajobrazu, eksploatacji portów i terminalu oraz nowość w Małopolsce - pszczelarza.

Także prawo bytu ma internat przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. - Tu funkcjonuje też Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Takie samo przewidziano w Krzeszowicach, gdzie turystyka mocno się rozwija – mówi Lidia Pycińska, dyrektorka Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Doskonale! trzeba przywracać szkolnictwo zawodowe, gdyż konkretny zawód to ochrona przed bezrobociem. Tymczasem w Krakowie mamy ponad 40 "ogólniaków" (conajmniej 2-krotnie za dużo), a technika świecą pustkami. Liceum ogólnokształcące nie daje zawodu (jedyna praca po liceum to jest biuro, a z pracy biurowej nie ma pożytku) a jedynie przygotowuje do studiów, a studia też nie zawsze dają zawód (np. filozofia, socjologia, politologia, kulturoznawstwo itd. trudno uznać za zawód) i uczelnie często wypuszczają absolwentów z kwalifikacjami nieprzydatnymi na rynku pracy (częste jest to w przypadku kierunków humanistycznych).

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie