Krzyszkowice. Za rozpoczętą rozbiórkę "starej szkoły" były burmistrz odpowie przed sądem

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tak "stara szkoła" w Krzyszkowicach wyglądała w 2020 roku
Tak "stara szkoła" w Krzyszkowicach wyglądała w 2020 roku Fot. Katarzyna Hołuj
Udostępnij:
Do Sądu Rejonowego w Myślenicach trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu burmistrzowi Myślenic w sprawie częściowej rozbiórki „starej szkoły” w Krzyszkowicach. Poinformowała o tym w piątek (16 kwietnia) „Gazeta Myślenicka”.

FLESZ - 4 mln dawek szczepionki Pfizera wkrótce trafi do Polski

Prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Oświęcimiu i Komendę Powiatową Policji w Myślenicach śledztwo w sprawie rozbiórki z 2016 roku, nadzorowała Prokuratora Rejonowa w Oświęcimiu.

Dotyczyło ono przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ówczesnego burmistrza Myślenic.

Postępowanie zakończyło się 31 marca br. skierowaniem do Sądu Rejonowego w Myślenicach aktu oskarżenia.

„Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie byłemu burmistrzowi Myślenic zarzutu z art. 231 § 3 k.k. i art. 108 ust. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zw. z art. 11 § 2 k.k., tj. nieumyślnego przekroczenia uprawnień oraz doprowadzenia do nieumyślnego uszkodzenia zabytku” - pisze „Gazeta Myślenicka” powołując się odpowiedź  Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.

Zaczęli rozbiórkę bez wiedzy i zgody konserwatora zabytków

Przypomnijmy, że gmina Myślenice przystąpiła do rozbiórki „starej szkoły” wiosną 2016 roku. Po interwencji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków prace zostały wstrzymane.

Gminę i WUOZ różnił pogląd na to, czy stara szkoła znajduje się pod ochroną konserwatorską czy nie, a zatem, czy gmina mogła bez uzgadniania z konserwatorem przystąpić do jej rozbiórki.

Gmina od początku stała na stanowisku, że skoro starej szkoły nie ma w gminnej ewidencji, to wystarczy procedura na tzw. zgłoszenie (tj. nie przewidująca uzgodnień z konserwatorem).

Różnica zdań i spór o rację

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków informował zaś, że wina leży po stronie tego, kto sporządzał gminną ewidencję, dlatego że ta jest wtórna w stosunku do wojewódzkiej (a nie na odwrót), a w wojewódzkiej ewidencji „stara szkoła” figurowała.
Taką informację przekazał gminie zanim jeszcze runęły pierwsze cegły. Mimo tego gminni urzędnicy zdania nie zmienili i prace rozbiórkowe rozpoczęto.

WUOZ uznał rozbiórkę za nielegalną. Powoływał się przy tym na art. 39 prawa budowlanego, wedle którego do obiektów budowlanych niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę lub rozbiórkę wydaje właściwy organ w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Stara szkoła pod jeszcze ściślejszą ochroną

Ponadto WUOZ wszczął postępowanie w sprawie wpisania starej szkoły do rejestru zabytków i tak też się stało.
Gmina nie chciała się na to zgodzić. Najpierw odwołała się od tej decyzji do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a kiedy ten utrzymał ją w mocy, złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jednak ten w październiku 2017 roku oddalił powództwo gminy, a jego postanowienie uprawomocniło się 30 grudnia 2017 roku.

Co będzie dalej? Za odbudowę zapłaci gmina, czyli... wszyscy mieszkańcy?

To co zostało ze „starej szkoły”, czyli środkowy ryzalit i skrzydło zachodnie „starszą” do dziś. Pomimo iż konserwator nakazał odbudowę wyburzonej części, to tego nie uczyniono ani w minionej kadencji, ani w tej, choć wyznaczony termin minął wraz z końcem ubiegłego roku. Nadal nie wiadomo, czy na gminę zostanie nałożona za to kara.

Obecnie urzędujący burmistrz mówi, że gmina jest gotowa do końca tego roku opracować dokumentacje projektową odbudowy.
Jeszcze w tym miesiącu na miejscu ma zostać przeprowadzona kontrola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie