Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto jest kim w Krakowie

Redakcja
Jan Tomasz Adamus

odc. 275

Wykształcenie: wyższe; studia w klasie organów prof. Joachima Grubicha w krakowskiej Akademii Muzycznej oraz u Hansa van Nieuwkoop w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie
Zawód wyuczony: organista, dyrygent
Zawód wykonywany: organista, dyrygent, menedżer
Przebieg kariery zawodowej: Występuje w kraju i za granicą z recitalami organowymi oraz koncertami kameralnymi (specjalizuje się w wykonywaniu muzyki dawnej). Jako dyrygent zapraszany jest przez festiwale i zespoły do prowadzenia wykonań muzyki wokalno-instrumentalnej różnych epok. Jest twórcą grającego na historycznych instrumentach zespołu Harmonologia, z którym nagrał między innymi polichóralne koncerty kościelne w stylu weneckim ze zbiorów wrocławskiej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz - w ramach projektu Kapela Jasnogórska - utwory Marcina Józefa Żebrowskiego i wczesnoromantyczne dzieła wokalno-instrumentalne Józefa Elsnera. Realizował opery Griselda Antonio Vivaldiego oraz Rodelinda Georga Friedricha Händla, niedawno ukazała się także jego płyta z muzyką Bacha, Liszta i Francka, zarejestrowana na historycznych organach kościoła ewangelickiego w Cieplicach. Jest również twórcą zespołu Capella Claromontana, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy i koordynatorem artystycznym poświęconego muzyce dawnej festiwalu Forum Musicum we Wrocławiu. Od 1995 roku wykłada we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Gościnnie wykładał także w Universität für Musik und Darstellende Kunst Graz. W listopadzie 2008 roku został dyrektorem Capelli Cracoviensis.
Nagrody/wyróżnienia: m.in. laureat międzynarodowego konkursu organowego w Arnstadt; laureat nagrody kulturalnej miasta Świdnica za 2006 rok
Jacek Krupa
Data i miejsce urodzenia: 11.04.1955 r., Skawina
Stan cywilny/dzieci: żona Małgorzata; syn Michał
Wykształcenie: wyższe; studia na Wydziale Zarządzania i Marketingu Akademii Ekonomicznej w Krakowie
Zawód wyuczony: ekonomista
Zawód wykonywany: przedsiębiorca, samorządowiec, poseł na Sejm RP V i VI kadencji
Przebieg kariery zawodowej: Zanim zajął się pracą w lokalnym samorządzie, prowadził własną działalność gospodarczą. Od 1990 do 1998 roku pełnił funkcję burmistrza miasta i gminy Skawina. W latach 1998-2002 był wicestarostą, a od 2002 do 2005 roku - starostą powiatu krakowskiego. W wyborach parlamentarnych 2005 roku uzyskał mandat poselski z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu krakowskim. Dwa lata później ponownie został wybrany do Sejmu. Jest członkiem Klubu Parlamentarnego PO, pracuje m.in. w komisjach: Administracji i Spraw Wewnętrznych, Infrastruktury, a także w podkomisjach stałych: ds. budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, ds. transportu drogowego i drogownictwa oraz nadzwyczajnych: do opracowania inicjatywy ustawodawczej w sprawie ustawy o Straży Marszałkowskiej i do rozpatrzenia senackiego projektu ustawy o obywatelstwie polskim.
Udział w organizacjach: NSZZ "Solidarność" (przewodniczący Komisji Zakładowej w Hucie Aluminium w Skawinie, 1981); Stronnictwo Konserwatywno - Ludowe (członek Rady Krajowej); Platforma Obywatelska (wiceprzewodniczący Zarządu Powiatowego); Stowarzyszenie Porozumienie dla Skawiny (przewodniczący); Stowarzyszenie Porozumienie Podkrakowskie (wiceprzewodniczący); Rada Społeczna Małopolskiego Centrum Rehabilitacji Dzieci "Solidarność" (przewodniczący)
Zainteresowania pozazawodowe: sport, literatura
Adres do korespondencji: Biuro Poselskie Posła Jacka Krupy Platforma Obywatelska RP, ul. Rynek 12, 32-050 Skawina
Dagmara Żabska
Data i miejsce urodzenia: 14.05.1978 r., Bytom
Wykształcenie: wyższe
Zawód wyuczony: teatrolog
Zawód wykonywany: aktorka, pedagog teatralny, szefowa Teatru Figur Kraków, animator kultury
Przebieg kariery zawodowej: pierwsza praca: menedżer Teatru Bückleina, później organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatrów "off-konfrontacje" w Gardzienicach, wieloletnia koordynator programu artystyczno-edukacyjnego "Dilettante - teatr w ruchu", realizowanego w Małopolskim Instytucie Kultury. Tam również od 2003 roku zajmuje się mniejszościami etnicznymi i narodowymi. Brała udział w przygotowaniach i realizacji takich projektów, jak Małopolska Wielu Kultur - Romowie (2003, 2004), Słowacy (2005), Dni Romskie w Muzeum Galicja (2005), Kurs dla nauczycieli wspomagających edukację romską (2004), Viva flamenco! (finansowane z środków MSWiA, dwie edycje 2006, 2007), Cygańskie Theatrum Mundi (2008). Wykładowca akademicki, prowadzi kurs Współczesny teatr lalek oraz praktyki studenckie w ramach umowy pomiędzy dramatologią UJ i Małopolskim Instytutem Kultury. W 2007 roku założyła Teatr Figur Kraków, który prowadzi do dziś.
Sukcesy zawodowe: własny teatr, udział w budowaniu marki programu "Dilettante", udział w festiwalu teatrów "Revolutions" w Nowym Meksyku (USA)
Stypendia/staże naukowe: stypendium Deutsches Forum für Figurentheater und Puppenspielkunst; prywatne stypendium w ramach działań Teatru Figur Kraków
Ulubiona książka/film: w zależności od pory roku: T. Prochaśko Niezwykli, J. Ficowski Demony cudzego strachu; film Miasto zaginionych dzieci
Zainteresowania pozazawodowe: flamenco, żonglowanie
Maksyma życiowa: znaleziona w wieku 13 lat i wciąż aktualna: Ludziom nie wiedzie się nie z głupoty, ale z braku entuzjazmu (nie mam pojęcia, kto to powiedział)
Adres do korespondencji: e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski