Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXVII Ogólnopolski Zjazd Krystyn w Krakowie. Przemarsz pań w zielonych kapeluszach, specjalny hejnał, rejs statkiem

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wyglądały poprzednie Zjazdy Krystyn
Tak wyglądały poprzednie Zjazdy Krystyn Polska Press
XXVII Ogólnopolski Zjazd Krystyn będzie trwał w Krakowie od 12 do 14 marca. W programie jest m.in. przemarsz Krystyn spod Barbakanu na Rynek Główny wraz z orkiestrą i Bractwem Kurkowym, odegranie Hejnału Krystyn, spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem, zwiedzanie miasta i rejs statkiem po Wiśle. W tegorocznym imieninowym zjeździe - jak podają organizatorzy - weźmie udział około 400 Krystyn. Panie, które nie dokonały wcześniejszego zgłoszenia, mogą dołączyć do barwnego pochodu 13 marca lub skorzystać z wybranych atrakcji. Zjazdowi w Krakowie patronuje "Dziennik Polski".

Zjazd Krystyn wymyśliła Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, a później wicemarszałek Senatu, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem. Imienniczki inicjatorki imprezy spotykają się i integrują w swoje imieniny, 13 marca. Po raz pierwszy zjazd Krystyn odbył się w 1998 r. w Katowicach, kolejne edycje wędrują po Polsce. W historii zjazdu nie było ani roku przerwy, nie licząc zjazdu online w 2020 roku - w czasie pandemii koronawirusa.

- W dniu 13 marca od 1998 roku kobiety różnych profesji o imieniu Krystyna spotykają się, aby wspólnie manifestować swoje święto. Pokazując, że bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód, narodowość, sytuację rodzinną czy nadmiar obowiązków - mogą się spotykać. Zjazdom towarzyszy poznawanie polskich miast, ich historii, kultury, zabytków. Podczas każdego zjazdu Krystyny uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, koncertach, spektaklach teatralnych, operach, wydarzeniach folklorystycznych, wystawach - wymienia Krystyna Rozłonkowska, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek i liderka Klubu Krystyn Krakowskich.

Pochód Krystyn w zielonych kapeluszach

W Krakowie Zjazd Krystyn odbędzie się po raz drugi - wcześniej takie spotkanie zostało zorganizowane w stolicy Małopolski w 2002 r., uczestniczyło w nim wtedy prawie 500 Krystyn, które przyjechały w wiankach na głowie i z czerwonymi koralami na szyi.

W tym roku natomiast Krystyny - z całej Polski, ale i z zagranicy - zobaczymy w Krakowie w zielonych kapeluszach. Krystyny, które spotkają się po raz 27., przejdą w takich nakryciach głowy spod Barbakanu pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku 13 marca. To będzie główny dzień trzydniowego zjazdu, który odbywa się tym razem pod hasłem: "Kraków miastem Krystyn".

Program XXVII Zjazdu Krystyn w Krakowie

Kraków będzie miastem Krystyn przez trzy dni. Oto dokładny program:

12 marca

 • Spotkanie Krystyn z profesorem Jerzym Bralczykiem w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa - godz. 10.30
 • Zwiedzanie miasta z przewodnikami
 • Wieczorem kolacja integracyjna Krystyn w restauracji "Awangarda” (wieczór poprowadzą Maria Zawała i Ireneusz Bieleninik, wystąpią Aleksander Martinez oraz Joanna Trafas z krakowskimi artystami) i wspólna zabawa Krystyn

13 marca

 • Zwiedzanie Krakowa z przewodnikami (krakowskie muzea)
 • O godz. 12.15 spotkanie ok. 400 Krystyn w jednakowych kapeluszach przy Barbakanie i wspólny przemarsz w towarzystwie orkiestry i Bractwa Kurkowego na Rynek Główny
 • Złożenie wiązanki kwiatów wieszczowi Adamowi Mickiewiczowi przez Krystyny, pamiątkowe zdjęcie Krystyn
 • O godz. 13 - powitanie Krystyn przez przedstawicieli miasta i zaproszonych gości przy pomniku Adama Mickiewicza
 • Odegranie Hejnału Krystyn skomponowanego przez Janusza Bieleckiego
 • Wieczór Krystyny spędzą w Operze Krakowskiej, gdzie o godz. 18.30 zobaczą operę "Nabucco" Giuseppe Verdiego

14 marca

 • Godz. 10 - rejs statkiem po Wiśle pod hasłem "Kraków jakiego nie znacie"
 • Godz. 11.30 - zwiedzanie Muzeum Krakowa z przewodnikiem
 • Godz.12 - wyjazd autokarem do Wieliczki i zwiedzanie Kopalni Soli.

Do udziału w dorocznym imieninowym zjeździe (a szczególnie w przemarszu spod Barbakanu) zapraszane są wszystkie Krystyny - jak i małe Krystynki! - z Krakowa i okolic, a ponieważ 13 marca mają swoje święto także Bożeny - również one zachęcane są do dołączenia do tego kobiecego spotkania. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.zjazdkrystyn.com.pl.

Ile Krystyn w całej Polsce?

Według najnowszych danych z rejestru PESEL w Polsce są teraz ok. 403 tysiące Krystyn. Koniec stycznia br. imię to zajmowało 11. miejsce pośród imion żeńskich, które można najczęściej spotkać w naszym kraju. Obecnie nie jest często nadawane, ale - jak zauważają organizatorki Zjazdu Krystyn - na tych spotkaniach pojawia się ostatnio coraz większa grupa małych Kryś, w wieku ok. 8-10 lat.

Chcesz sprzedać mieszkanie? To musisz wiedzieć!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski