Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zostanie Krakowianinem Roku 2014? Trwa walka na głosy

Małgorzata Mrowiec
Plebiscyt. Osiągali wyjątkowe sukcesy w swoich dziedzinach, wyróżnili się pomysłowością, skutecznością albo wrażliwością na potrzeby innych. Doceńmy wybitne osobowości roku!

Nadal zachęcamy naszych Czytelników do głosowania w plebiscycie "Dziennika Polskiego" o tytuł Krakowianina 2014. Chcemy nim uhonorować osoby związane z naszym miastem, które w minionym roku przynosiły chlubę Krakowowi i zmieniały go na lepsze.

GŁOSOWANIE

W plebiscycie w pięciu kategoriach nominowanych jest 45 osób. To Państwo, nasi Czytelnicy, mogą teraz wybierać najlepszych z najlepszych. Kto do tej pory zebrał najwięcej głosów?

Polityka
W tej kategorii pierwsze miejsce należy do Tomasza Leśniaka, lidera inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom. Jest on nominowany za to, że doprowadził do referendum, w którym krakowianie zdecydowali o losie organizacji zimowych igrzysk.

- Z wydarzeń politycznych ubiegłego roku referendum w sprawie igrzysk było - obok wyborów - wydarzeniem najważniejszym, niezwykle mobilizującym mieszkańców - nie ma wątpliwości Tomasz Leśniak. Dodaje, że przeciwnikom igrzysk udało się przeciwstawić dużym siłom politycznym, przy czym pomogło tutaj duże wsparcie społeczne.

Tomasz Leśniak ubiegał się następnie o fotel prezydenta miasta, a inicjatywa Kraków Przeciw Igrzyskom stała się komitetem wyborczym, który wystawił kandydatów w jesiennych wyborach do Rady Miasta i rad dzielnic. Nie odnieśli większego sukcesu.

- Mamy sympatię młodych ludzi, popierały nas w wyborach osoby w wieku 19-35 lat. Wprawdzie sprawa referendum i entuzjam poreferendalny nie spowodowały zmian na scenie politycznej Krakowa, ale jednak przełożyły się na decyzje budżetowe miasta - mówi Leśniak.

Nauka
Liderem wśród naukowców jest obecnie prof. Janusz Skalski z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, którego zespół uratował wychłodzonego chłopca.

Ostatnio bliżej czołówki znalazł się prof. Paweł Olko (obecnie na czwartym miejscu w tej kategorii), wybitny uczony, który kierował budową, a dziś nadzoruje działalność Centrum Cyklotronowego Bronowice. To jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie, można go nazwać małym CERN-em (ogromny ośrodek badań jądrowych pod Genewą). CCB jest częścią Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Dwa uruchomione tu cyklotrony służą już badaniom naukowym, jak też medycynie.

- Wiązki protonów otrzymywane w cyklotronach są wykorzystywane do badań przez fizyków i biologów, którzy przyjeżdżają do nas z całego świata, a także do napromieniania chorych z nowotworami oczu - mówi prof. Paweł Olko.

- Protony służą też do napromieniania elementów, które mają polecieć w kosmos, do ich testowania (tak testowaliśmy już elementy pierwszego polskiego satelity). A pod koniec roku lekarze zaczną wykorzystywać wiązki protonów w leczeniu pacjentów chorych na raka na nowym, ultranowoczesnym stanowisku.

Profesor wyznaje, że nominacja w plebiscycie Krakowianin 2014 to dla niego ogromne wyróżnienie.

Kultura
Niezmiennie prowadzą w tej kategorii Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Drugie miejsce zajmuje Krzysztof Ingarden, jeden z dwóch głównych projektantów budynku Centrum Kongresowego ICE, o które Kraków wzbogacił się w zeszłym roku. Trzecia jest Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury, natomiast na czwartą pozycję awansował Grzegorz Kwiecień, który w ciągu 15 lat zamienił krakowski klub RE w centrum najwyższej jakości jazzu, rocka i awangardy.

Biznes
Spośród biznesmenów największą popularnością u głosujących cieszy się nadal Ryszard Langer, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Jest on nominowany za skuteczność w prowadzeniu budowy spalarni śmieci. Zebrał już ponad 5 tys. głosów.

Społeczeństwo
Tu również bez zmian na pozycji lidera - nadal prowadzi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, nominowany za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Przetasowania są na dalszych pozycjach - bliżej czołówki, na 4. miejscu znalazł się Andrzej Guła, jeden z założycieli Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Jak głosować w naszym plebiscycie?
Na oryginalnych kuponach z "Dziennika Polskiego"
Są one drukowane codziennie, aż do 16 lutego. Wypełnione kupony należy wysłać lub dostarczyć osobiście do naszej redakcji ("Dziennik Polski", al. Pokoju 3, 31-548 Kraków) najpóźniej do 19 lutego, do godziny 12. Na jednym kuponie można wskazać tylko jednego kandydata w każdej kategorii. Każdy może wypełnić i wysłać dowolną liczbę kuponów. Jeden kupon to dziesięć głosów na daną kandydaturę.

SMS-em
Głosowanie drogą SMS-ową trwa do 20 lutego, do godz. 15.59.59 i odbywa się przez zakup e-wydania "DP". Wysłany SMS pod numer 72355 (koszt - 2,46 zł z VAT) to dziesięć głosów dla danego kandydata. Listę kandydatów i treść SMS-ów publikujemy obok, można ją też znaleźć na stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl. Każdy uczestnik plebiscytu może dokonać zakupu dowolnej liczby e-wydań i tym samym oddać dowolną liczbę głosów.

Na stronie internetowej naszej gazety
Na www.dziennikpolski24.pl głosuje się poprzez kliknięcie na przycisk "GŁOSUJ" przy danej kandydaturze. Jedno kliknięcie to jeden głos dla danego kandydata. Dzienny limit oddanych głosów (kliknięć) - pięć z jednego urządzenia. W ten sposób głosować można do 13 lutego.

Za pośrednictwem Facebooka
Trzeba zalogować się na swoje konto na FB, a następnie oddać głos na www.dziennikpolski24.pl. Wtedy jedno kliknięcie to pięć głosów na daną kandydaturę. W ten sposób można głosować do 13 lutego. Dziennie można oddać jeden głos za pośrednictwem jednego konta na FB.

Najpóźniej do 28 lutego zbierze się Kapituła Plebiscytu. Dokona weryfikacji głosów nadesłanych na kuponach, drogą SMS-ową i za pośrednictwem strony internetowej oraz wyłoni zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski