Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kukiełki rozsławią naszych świętych. Nie tylko w Polsce

Stanisław Śmierciak
Ks. Andrzej Mulka i kukiełka Karolinka, która jest jedną z postaci występujących w filmach
Ks. Andrzej Mulka i kukiełka Karolinka, która jest jedną z postaci występujących w filmach Fot. Stanisław Śmierciak
Nowy Sącz. Ks. Andrzej Mulka z Nowego Sącza wraz z TVP Kraków realizuje serię filmów animowanych, opowiadających o polskich świętych i błogosławionych. Dziś w Sączu premiera filmu o Janie Pawle II.

Aktorka Małgorzata Kożuchowska i piosenkarz Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołu „Zakopower” użyczą swojego głosu, by przybliżyć postacie 12 świętych. Wszystko za sprawą cyklu filmów przeznaczonych dla najmłodszych, którego pomysłodawcą jest ks. Andrzej Mulka z Nowego Sącza.

Produkcją filmów zainteresował telewizję publiczną. Opowiadają one o takich świętych jak Stanisław Kostka, siostra Faustyna, św. Kinga, ks. Jerzy Popiełuszko i oczywiście Jan Paweł II. W filmach zostaną wykorzystane starodawne kukiełki oraz najnowocześniejsze animacje komputerowe. Głosu postaciom udzielą znani aktorzy.

– Zaczęło się od z pozoru niewinnego pytania, jakie zadały mi dzieci z zespołu „Promyczki Dobra”, z którymi pracuję – opowiada ks. Mulka. Dzieci starały się dociec, dlaczego w kilkudziesięciu filmach o świętych i błogosławionych, które zespół „Promyczki Dobra” sprowadził z zagranicy i rozpowszechniał w kraju, nie było mowy o postaciach z Polski. To wszystkim dało do myślenia. Wtedy, jak dodaje duchowny, zrodził się pomysł promocji polskich świętych, choć jego realizacja napotkała wiele prze­szkód, głównie finansowych.

Koszty produkcji filmów oszacowano na ponad półtora mln zł. Ks. Mulka wiedział, że z samych datków przedsięwzięcia nie da się zrealizować. Dlatego poprosił o wsparcie Polski Instytut Sztuki Filmowej, ale inicjatywa jakoś nie trafiła na podatny grunt.

– Cóż, rąk nie załamałem. Na szczęście pomysł spodobał się szefom regionalnej telewizji TVP Kraków. No i wystartowaliśmy z produkcją – mówi ks. Mulka. W studiu S3 w Łęgu powstał już pierwszy odcinek serii, która będzie nosiła tytuł „Aureola – od Stanisława do Karola”. Film poświęcony jest Janowi Pawłowi II.

Wybór świętych godnych wprowadzenia na ekrany nie był łatwy. Jak wylicza ks. Mulka, była możliwość opowiedzenia o życiu ponad stu polskich świętych.

– Pomyślałem, że najlepszego typowania dokonają same dzieci. W ankiecie internetowej było 40 nazwisk, wybrano 12 – mówi ks. Mulka. Dodaje, że to nie miały być programy na­ukowe czy teologiczne. Chodziło o przybliżenie dzieciom rodzimych wzorców życia, wartych poznania i naśladowania.

Każdy film ma trwać około 15 minut. Wprowadzeniem jest piosenka śpiewana przez sądecki zespół „Promyczki Dobra”.

W serii „Aureola” świętych i błogosławionych zostanie pokazanych 12 świętych, ale filmów będzie trzynaście. Ten dodatkowy, który w zamyśle jest wprowadzeniem do całej serii, opowiada o Świętej Rodzinie. Filmy, kiedy już powstaną, będą sprzedawane innym telewizjom. Mają być także emitowane w kinach. Nie tylko w Polsce.

– To doskonała promocja kraju, z którego wywodzi się błogosławiony Jan Paweł II, papież Polak, teraz wynoszony na ołtarze – zauważa ks. Mulka.

Premierowy pokaz pierwszego filmu z serii „Aureola”, czyli „Święty Jan Paweł II” już dzisiaj o godz. 18, w Nowym Sączu, w Małopolskim Centrum Kultury Sokół.

Podczas seansu zaprezentowany zostanie również drugi, 17-minutowy film. Odsłoni kulisy realizacji serii „Aureola”.

BOHATEROWIE I AUTORZY

* Przewodnikami po świecie świętych są w przygotowanym cyklu dwie lalki, Karolinka z przedszkola i pierwszoklasista Piotrek oraz towarzysząca im Mądralka, czyli pacynka papuga.

* Jest też tajemniczy zakonnik Nikodem, w którym dzieci bez trudu rozpoznają doktora z programu „Ziarno”, czyli aktora Tadeusza Chudeckiego.

* Serial „Aureola” powstaje w nowo­czesnym studiu S3 Telewizji Kraków w Łęgu.

* Scenariusz, teksty dialogów i piosenek napisała Justyna Holm, autorka wielu scenariuszy dla TVP i teatrów.

* Reżyserem jest Józef Mika, autor i reżyser wielu programów i teledysków dla dzieci.

* Scenografię opracowali Maria i Andrzej Albinowie, którzy od dawna pracują przy produkcji programów telewizyjnych i przedstawień teatralnych dla dzieci.

* Projekt i wykonanie lalek – Elżbieta Bień, pracująca m.in. dla krakowskiego teatru Groteska.

* Piosenki śpiewają nie tylko „Promyczki Dobra”, ale też znani aktorzy i piosenkarze, m.in. Małgorzata Kożuchowska i Sebastian Karpiel-Bułecka.

* Nowatorskie animacje komputerowe są dziełem 20-letniego Józefa Miki z Łososiny Dolnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski