MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kurs na przetrwanie w pędzącym świecie

Zbigniew Bartuś
Edytorial. To fatalnie, że tak wielu Polaków ma złe zdanie o wszelkich szkoleniach. Z długoletnich badań prowadzonych na Zachodzie wynika, że uczestnikom dobrych kursów o wiele łatwiej zachować pracę, awansować, dostać podwyżkę. Dobrze wyszkolonym bezrobotnym łatwiej o robotę. Przedsiębiorcy po takich kursach rozwijają biznes, mają wyższe zyski, zatrudniają...

Mieszkańcy krajów rozwiniętych dawno zrozumieli, że ustawiczne kształcenie jest dziś nie tyle kluczem do sukcesu, co warunkiem przetrwania. Technika, gospodarka, rynek pracy pędzą naprzód tak szybko, że kto się nie szkoli, zostaje w tyle. I traci.

Wszystko to zdaje się oczywiste, ale nie w Polsce (z wyjątkiem dużych firm – te szkolą na potęgę). „Nie szkolę, bo pracownicy mają odpowiednie umiejętności” – tak mówi 84 proc. mikroprzedsiębiorców i 75 proc. właścicieli małych firm. Ich odsetek rośnie w sytuacji, gdy – z całym szacunkiem dla wspaniałego pokolenia rodzimego biznesu – kultura zarządzania i organizacji w wielu firmach zahacza o czasy Gomułki.

Skąd bierze się niechęć Polaków do publicznych szkoleń? Jednym z powodów jest to, że wymyślali nam je dotąd urzędnicy, a część ich pomysłów była od czapki. Na wielu kursach korzystały tylko firmy, które je prowadziły. A prowadziły dlatego, że dały w przetargu najniższą cenę. Która nie chce iść w parze z dobrą jakością.

Kiepska jakość zniechęciła do kursów rzeszę Polaków. Podniesienie jakości jest więc kluczem do wszystkiego. Powinna nad tym debatować cała Polska, w tym nasza rozgadana – za przeproszeniem – klasa polityczna.

Stworzony w Krakowie pionierski, przejrzysty i logiczny system finansowania i zapewnienia jakości szkoleń powinien stać się przedmiotem ożywionej publicznej debaty. Tym bardziej, że tak wielu – biznesmenów, ale nieoficjalnie także urzędników – chciałoby go po cichu pogrzebać.

CZYTAJ TAKŻE: (Nie)dobre kursy bez kantów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski