Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łagiewnicka świątynia z ubytkami

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Tak wygląda popękana elewacja sanktuarium
Tak wygląda popękana elewacja sanktuarium fot. Adam Wojnar
Kontrowersje. Na elewacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pojawiły się groźnie wyglądające pęknięcia.

Wygląd fasady świątyni odwiedzanej rocznie przez ponad dwa miliony pielgrzymów, wzbudził zaniepokojenie naszych czytelników. Pęknięcia są najbardziej widoczne na elewacji prezbiterium, gdzie znajduje się m.in. zakrystia bazyliki. Zarysowania i ubytki pojawiły się jednak też w wielu innych częściach obiektu.

- Zgłaszałem tę sprawę już rok temu. Do tej pory remont nie został wykonany - mówi nam prof. Witold Cęckiewicz, projektant Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Znany architekt podkreśla, że najbardziej cierpi na tym wizerunek krakowskiej świątyni którą odwiedziło już trzech papieży. Zaznacza jednak, że ubytki w elewacji nie są aż tak groźne, na jakie wyglądają . - Te powierzchowne pęknięcia o głębokości 1-2 centymetrów, powstają po chłodnych nocach i dużym nasłonecznieniu w ciągu dnia - wyjaśnia prof. Witold Cęckiewicz.

Wpływ na powstające pęknięcia ma również nachylenie tej część bazyliki, przez co jest bardziej narażony na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Małgorzata Pabis, rzeczniczka sanktuarium również przekonuje, że widoczne ubytki nie są groźne. - Według opinii konstruktora nie powodują zagrożenia dla konstrukcji budynku - zapewnia rzeczniczka bazyliki.

Twierdzi również, że nie powinno się mówić o „pęknięciach”. Dlaczego? - Na elewacji znadują się spoiwa wykonane silikonem dekarskim, który pod wpływem słońca i kurzu sprawia tylko wrażenie pękniętego tynku - przekonuje.

Pabis dodaje, że podobne „pęknięcia” dotyczą również siatki na ociepleniu frontowym, a spowodowane są one dużym stopniem nasłonecznienia. Nie odpowiada na pytanie, kiedy elewacja prezbiterium odzyska estetyczny wygląd.

Przy okazji prof. Witold Cęckiewicz zwraca uwagę na stan dachu sanktuarium. - Ułożone są na nim blachy cynkowo-tytanowe, które zostały obłożone papą powodującą przecieki. To zwyczajne „zmęczenie materiału” - twierdzi architekt. Skutki tego widać m.in. przy okiennicach prezbiterium, gdzie pojawiły się wypukłe nierówności.

- Bazylika jest kontrolowana zgodnie z przepisami prawa budowlanego - zapewnia Małgorzata Pabis. Dodaje, że brane pod uwagę jest m.in. przemalowanie elewacji budynku. - Ale stanie się to tylko wtedy, kiedy takie będą wytyczne konstruktora - dodaje rzeczniczka sanktuarium.

Nowe oblicze kaplicy

Nowa bazylika zbudowana w latach 1999-2002 stanowi centrum kultu św. Faustyny Kowalskiej oraz Bożego Miłosierdzia. Konsekracji świątyni dokonał 17 sierpnia 2002 r. papież św. Jan Paweł II. Bazylika była szczególnie odwiedzana przez wiernych z całego świata podczas lipcowych Światowych Dni Młodzieży oraz zakończonego pod koniec listopada Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

W ramach przygotowań do tych uroczystości wyremontowano m.in. kaplicę św. Józefa, która znajduje się w klasztorze sąsiadującym z bazyliką.

To tutaj wierni modlą się do cudownego obrazu Chrystusa Miłosiernego. W ostatnich miesiącach wymieniono instalację elektryczną, odrestaurowano boczne ołtarze, freski wewnątrz kaplicy oraz grób św. Faustyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski