Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lamus Teatralny, czyli dawnych kostiumów czar – w historycznym, nowoczesnym obiekcie

Wacław Krupiński
Tak będzie już w kwietniu 2016 roku
Tak będzie już w kwietniu 2016 roku fot. Wizualizacja
Inwestycje. 438 dni, co pokazuje specjalny, internetowy zegar, pozostało do otwarcia w Krakowie Lamusa Teatralnego, który jako ostatni z obiektów Teatru im. Juliusza Słowackiego zostanie poddany rewitalizacji i odsłoni swe nowoczesne oblicze.

Remont i przebudowa budynku przy ul. Radziwiłłowskiej 3, gdzie mieściły się magazyny teatralne, rozpocznie się w tym miesiącu i potrwa do kwietnia roku przyszłego. Wczoraj dyr. TJS Krzysztof Orzechowski i Janusz Magiera, prezes Zarządu AGA-Bauservice Sp. z o.o., która będzie wykonawcą inwestycji, podpisali stosowną umowę.

Tym samym Lamus – o czym mówił dyr. Orzechowski – będzie jego ostatnim istotnym, po Małopolskim Ogrodzie Sztuki, przedsięwzięciem inwestycyjnym w czasie kilkunastu lat kierowania tą sceną.

Modernizacja obiektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu z funduszy norweskich; to ponad 5,5 mln zł, reszta pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu województwa małopolskiego. Koszt realizacji projektu to niemal 9,5 mln zł.

Zmodernizowany obiekt będzie służył zarówno samemu teatrowi, jak też publiczności i mieszkańcom. Na parterze rozlokowana zostanie interaktywna wystawa przybliżająca teatralne zbiory oraz jego aktorów.

W piwnicy mieścić się będzie wypożyczalnia strojów, a także studio fotograficzne dające możliwość zrobienia sobie zdjęć w którymś z kostiumów. A ma ów teatr w swych zasobach historyczne stroje, które służyły m.in. Helenie Modrzejewskiej. Ma również unikatowe egzemplarze białej broni. Łącznie to ok. 30 tys. przedmiotów.

I piętro pozwoli aktorom na próby – sali prób z prawdziwego zdarzenia teatrowi bowiem brakowało, ale też będzie służyło prezentacjom małych form teatralnych lub spotkaniom z widzami. Kolejne piętro zagospodarują pracownie krawieckie, a mają one w tym teatrze znakomite tradycje.

Lamus Teatralny – hołdujący w przeciwieństwie do Małopolskiego Ogrodu Sztuki przeszłości – będzie zarazem placówką edukacyjną, gdzie młodzi będą mogli łapać bakcyla teatru. Przewidziane są wszelkiego rodzaju działania: warsztaty, zabawy parateatralne, perfomanse, spotkania z twórcami itp.

Budynek przy Radziwiłłowskiej 3 wybudowano w 1896 r. w stylu modernistycznym z elementami neogotyckimi w elewacji. Obiekt od 1901 r., gdy został oddany teatrowi – wówczas noszącemu nazwę Teatru Miejskiego – do roku 2010 pełnił funkcję magazynu dekoracji. Dodatkową funkcją była wypożyczalnia strojów i rekwizytów.

Więcej o rewitalizowanym obiekcie można znaleźć na stronie: www.lamusteatralny.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski