18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Latające modele na Błoniach

Redakcja
Fotografie z pokazów w pierwszym dniu zawodów Fot. archiwum
Fotografie z pokazów w pierwszym dniu zawodów Fot. archiwum
W ostatni weekend sierpnia 1933 roku, czyli 79 lat temu, w Krakowie rozegrano cieszące się dużym zainteresowaniem publiczności zawody modeli latających.

Fotografie z pokazów w pierwszym dniu zawodów Fot. archiwum

Paweł Stachnik: HISTORIA KRAKOWA

Impreza - pod nazwą IV Ogólnokrajowy Konkurs Modeli Latających - wystartowała w sobotnie popołudnie, 26 sierpnia, a miejscem zmagań były, oczywiście, krakowskie Błonia.

W uroczystości otwarcia wzięły udział dwie orkiestry: VI Gimnazjum i Braci Albertynów. Do licznie zgromadzonych zawodników ze wszystkich stron Polski przemówił prezes krakowskiego komitetu miejskiego Ligi Obrony Przeciwpowietrznej dr Franciszek Parylewicz, "wskazując na doniosłość interesowania się młodzieży modelarstwem lotniczem".

Właściwy konkurs rozpoczął się o godzinie 14, niestety - przy złych warunkach atmosferycznych (zawodnikom przeszkadzał silny wiatr). Pierwszą konkurencją był wzlot modeli belkowych, w której przodująca dotychczas młodzież krakowska uległa lepszym poznańczykom. Drużyna poznańska zajęła w tym konkursie pierwsze miejsce, zdobywając 981 punktów.

Najlepszy wynik indywidualny uzyskał zawodnik z Poznania nazwiskiem Stępień. Jego model leciał 58 sekund i przebył w tym czasie rekordową odległość 429 metrów. Ekipa Krakowa zajęła w tej konkurencji trzecie miejsce.

Następnym konkursem był lot modeli kadłubowych. Tutaj już przodowali krakowianie, zdobywając drużynowo pierwsze miejsce. Zwycięzcą indywidualnym był zawodnik Sularz z Krakowa, "którego aparat wypuszczony z ręki leciał 58 sekund, przebywając przestrzeń 174 metrów". Natomiast drugi był Kaszewski z Poznania "ze wzlotem z ziemi, który trwał 26 sekund i w czasie tym aparat jego przeleciał 222 metry".

Następnego dnia - w niedzielę (29 sierpnia) - kontynuowano zmagania w kategoriach amatorów i instruktorów. Zawody zakończyły się o godz. 18, a dwie godziny później uczestnicy udali się do kasyna garnizonowego przy ul. Zyblikiewicza, gdzie odbyła się uroczystość rozdania nagród.

Do zawodników przemówił poseł Rudowski z Warszawy, który wręczył także wyróżnienia zwycięzcom, tj. ekipom Poznania i Krakowa. Przyznano również nagrodę za najlepiej wykonany model, a trafiła ona do Bolesława Grajeta z Poznania. Najlepszy czas wśród amatorów uzyskał natomiast Stanisław Wesołowski z Warszawy, zaś wśród instruktorów - wspomniany B. Grajeta.

"Należy podkreślić, iż komitet krakowskiego oddziału LOPP zorganizował zawody bez zarzutu, sprawnie i niezwykle sprężyście" - komentowała krakowska prasa. W sumie w IV Ogólnokrajowym Konkursie Modeli Latających na Błoniach wzięło udział kilkudziesięciu zawodników oraz 120 modeli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski