Lawina kompostowników w gminie Niepołomice. Będą kontrole na posesjach. Sprawdzanie zapowiada też Wieliczka

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Kompostowanie odpadów zielonych oznacza ulgi w opłatach za śmieci. W gminie Niepołomice rusza kontrola posesji pod tym kątem (zdjęcie ilustracyjne)
Kompostowanie odpadów zielonych oznacza ulgi w opłatach za śmieci. W gminie Niepołomice rusza kontrola posesji pod tym kątem (zdjęcie ilustracyjne) fot. Andrzej Banaś/Polska Press
Udostępnij:
Od poniedziałku (31 stycznia) gmina Niepołomice rozpocznie kontrolę posesji, których właściciele zadeklarowali kompostowanie odpadów zielonych. Od grudnia 2021, gdy tego typu ulgę w opłatach za śmieci podniesiono w tym rejonie do 20 zł (z 2 zł) od gospodarstwa, kompostowników przybywa wręcz lawinowo. W ciągu kilku tygodni ich liczba urosła z ok. 500 do ponad 1500. Sprawdzanie, czy przydomowe kompostowniki funkcjonują faktycznie, czy tylko na papierze, zapowiada również gmina Wieliczka.

FLESZ - Nastroje w nieruchomościach zdecydowanie się pogarszają

To pierwsza kontrola kompostowników w gminie Niepołomice. Sprawdzane będą wszystkie posesje, których właściciele wpisali do „śmieciowych” deklaracji, że posiadają tego typu obiekty.

Jak mówi Kinga Rzymek z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Niepołomicach, wcześniej kompostowniki nie były zgłaszane na taką skalę, ale też ich posiadanie stało się obecnie podstawą do znacznych upustów w opłatach śmieciowych. Dlatego tym razem warto było zadać sobie trud i zgłosić je w deklaracji, a gmina chce teraz zweryfikować prawdziwość tych danych.

Deklaracje z ulgą za kompostowanie bioodpadów zaczęły wpływać do niepołomickiego magistratu w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, po doręczeniu mieszkańców zawiadomień o zmianie stawki za odpady od stycznia 2022 roku.

- Na koniec stycznia 2021 roku było 484 gospodarstw deklarujących kompostowanie odpadów. Na koniec grudnia 2021 było ich 834, a teraz – na 27 stycznia 2022 – jest 1107. Ponadto do wprowadzenia do bazy danych jest jeszcze 300-400 deklaracji od mieszkańców – przekazała nam Beata Czuraj, dyrektor Wydziału Wymiaru i Egzekucji Podatków i Opłat Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Niepołomice zdecydowały się wprowadzić w zakresie bioodpadów aż tak wielką zniżkę (w pozostałych gminach powiatu wielickiego są to kwoty dużo niższe, od złotówki do 6 zł), ponieważ ilość oddawanych tu „zielonych śmieci” wzrasta ogromnie z każdym rokiem. W 2019 roku było ich ok. 1700 ton, w 2020 roku - 3102 ton, a w roku ubiegłym – 3500 ton.

Na razie trudno ocenić, czy 20 zł upustu za kompostownik faktycznie poprawiło sytuację.

- Faktycznie ilości odpadów biodegradowalnych odebranych od mieszkańców w styczniu będą dostępne 10 lutego 2022 roku. Wtedy firma przesyła raport o ilości odebranych śmieci z gminy Niepołomice. Ponadto zawsze w pierwszym kwartale roku nie ma dużych ilości odpadów biodegradowalnych, co wynika że w tym okresie nie są oddawane trawa, liście itp. - zaznacza Kinga Rzymek.

Zapowiedziane od 31 stycznia kontrole kompostowników będą prowadzone w dni powszednie w godz. 8-18.

- W przypadku nieobecności w domu, zostawiona zostanie informacja o sposobie kontaktu z urzędem. Osoby kontrolujące będą legitymować się pisemnym upoważnieniem podpisanym przez burmistrza, Miasta i Gminy Niepołomice, zezwalającym na przeprowadzenie weryfikacji posiadania zgłoszonego kompostownika – podaje niepołomicki magistrat.

W przypadku, gdy ktoś zgłosił posiadanie kompostownika, a weryfikacja w terenie tego nie potwierdzi, wydana zostanie urzędowa decyzja o korekcie deklaracji i cofnięciu ulgi. Prawo do niej stracą także gospodarstwa, w których przedstawiciel urzędu nie będzie mógł skontrolować prawdziwości deklaracji (w przypadku uniemożliwienia dokonania oględzin kompostownika.

W obu sytuacjach będzie też kara dodatkowa. Takie gospodarstwa nie będą mogły ubiegać się o ulgę za kompostownik przez następnych sześć miesięcy.

W gminie Wieliczka ulga za kompostowanie odpadów jest o wiele niższa niż w Niepołomicach i wynosi złotówkę od osoby. Jednak także w tym rejonie bardzo dużo gospodarstw zgłosiło, że posiada kompostownik.

- Kompostowanie odpadów zgłosiła prawie połowa gospodarstw w gminie, bo 8217, a wszystkich deklaracji mamy 17 tysięcy. Od wiosny tego roku planujemy wyrywkowe kontrole czy mieszkańcy, którzy zgłosili to w deklaracjach, faktycznie mają kompostowniki – powiedział nam Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wieliczce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
29 stycznia, 10:40, Ehh:

Ohh ludu.Rzucasz ogryzek tam gdzie znalazłeś jablko (pod jabłoń?)i się sam kompostuje .

Ehh z d.....y wydech.Nie no k.......a Einstein.

E
Ehh
Ohh ludu.Rzucasz ogryzek tam gdzie znalazłeś jablko (pod jabłoń?)i się sam kompostuje .
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie