Ledy i elektroniczne czujniki poprawią bezpieczeństwo na...

Ledy i elektroniczne czujniki poprawią bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Ledy i elektroniczne czujniki poprawią bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych
Na co dziesiątym przejściu dla pieszych na drogach wojewódzkich w Małopolsce pojawi się ledowe oświetlenie i czujniki uruchamiające dodatkowe oświetlenie, gdy pieszy zbliży się do jezdni. W tym roku w ten sposób bezpieczeństwo poprawi się w 40 miejscach.
Ledy i elektroniczne czujniki poprawią bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych
Ruch samochodowy w Małopolsce jest największy w skali całego kraju. na drogach wojewódzkich znajduje się aż 1300 przejść dla pieszych. Jak pokazały badania przeprowadzone przez Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, znaczna część z nich jest wciąż niedostatecznie oświetlona. Samorządy gminne nie zawsze mogą same uporać się z tym problemem, władze województwa od lat przekazują im dodatkowe pieniądze, aby pasy były lepiej widoczne i oznaczone.


- Województwo Małopolskie zainicjowało program poprawy bezpieczeństwa na przejściach, za sprawą którego w kolejnych 115 miejscach powstanie innowacyjny system aktywnej informacji wizualnej. Dzięki temu „na zebrach” pojawią się między innymi lampy LED wraz z elektronicznym czujnikiem, dzięki któremu przejścia będą lepiej oświetlone w nocy oraz wtedy, gdy będzie zbliżał się do nich pieszy – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Na ten cel zostanie przeznaczone aż 600 tys. zł z budżetu województwa. Swój wkład finansowy będą miały jednak też poszczególne gminy.

Zmiany na niemal 40 przejściach dla pieszych zajdą jeszcze w tym roku. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań sprawi nie tylko, że cały system będzie bardziej energooszczędny, ale co najważniejsze – pozwoli kierowcom na odpowiednią reakcję, gdy do przejścia będzie zbliżał się pieszy. Dzięki czujnikowi pojawi się wtedy mocniejszy strumień światła na przejściu i chodniku.

W pierwszej kolejności dodatkowe oświetlenie zostanie zainstalowane więc na tych przejściach, gdzie ruch samochodowy jest największy oraz do tej pory zarejestrowano największą liczbę wypadków z udziałem przechodniów.

Lista przejść dla pieszych, które czekają zmiany TUTAJ LISTA

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Rosnąca liczba utonięć w Polsce: Jak zapobiec tragedii?

Źródło: vivi24

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Załączniki (1)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo