MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"Gorzkie spotkanie"

Eileen Chang, przeł. Katarzyna Kulpa, W.A.B., Warszawa 2011.

Jak wiadomo z prasowych doniesień, następuje zbliżenie polsko-chińskie - rzućmy więc i my okiem na literaturę tamtejszą, zwłaszcza że na naszych półkach księgarskich nowa książka Eileen Chang ("Ostrożnie, pożądanie"). Teraz możemy ją poznać dzięki "Gorzkiemu spotkaniu". Bohaterka tej książki, Julia, żyje w latach 40. ubiegłego wieku, kiedy to Japończycy atakują Hongkong. Julia przerywa studia i nawiązuje romans z niewłaściwym - z politycznego punktu widzenia - mężczyzną. Tylko jak skończy się ta przygoda?

"Szlaki człowieka"

Ten Conover, przeł. Paweł Schreiber, Czarne, Wołowiec 2011.

W drodze, droga donikąd, po drodze... Ileż wyrażeń przychodzi nam z drogą do głowy?! W międzyczasie proponuję lekturę "Szlaków człowieka" - mocnej, solidnej opowieści o człowieku-drogi. O tym, co człowieka może w drodze spotkać i dokąd droga - właściwie przemierzana - może doprowadzić. Chiny w czasie przemian, AIDS we wschodniej Afryce, korupcja w Nigerii, lasy w Peru - te tematy wyskakują Conoverowi, który nie tylko lubi podróżować, ale przede wszystkim umie opisywać, co widzi, czuje i czego doświadcza.

"Proces Alexa Crossa"

James Patterson, przeł. Tomasz Nowak, Rebis, Poznań 2011.

Wydawnictwo reklamuje nową książkę Pattersona jako "współczesną wersję ‘Zabić drozda'", co brzmi niebywale zachęcająco - zwłaszcza dla tych, którzy lubili tamtą fabułę. W "Procesie..." powraca do nas Alex Cross, czarnoskóry detektyw, specjalista od tropienia seryjnych zabójców. Opowiada on historię z początku XX wieku, kiedy to w USA równość między kolorowymi i białymi była w niektórych miejscach ledwie polityczną deklaracją. Jak łatwo się domyślIć, na tym tle musiał wybuchnąć niejeden konflikt...

Marcin Wilk

"Pensjonat"

Lois Battle, przeł. Wydawnictwo Literackie, Kraków, Kraków 2011.

Jeśli i ty chcesz spotkać się z czterema kobietami w uroczym domu pani Tatternall zbudowanym w XIX wieku przez jej rodzinę, która miała plantację bawełny na Wyspie Świętej Heleny - to nic prostszego: zanurz się w lekturze "Pensjonatu". Tę opowieść amerykańskiej autorki bestsellerów o rodzinnych relacjach międzyludzkich, zabawną, pełną humoru, skrajnych uczuć i cichych pretensji czyta się bardzo dobrze. Szczególnie w czasie świąt, bo historia ta krąży wokół kominka, świątecznego stołu, zapachu pierniczków.

Jolanta Ciosek

"Ciemna strona wszechświata"

Richard Panek, przeł. Bogumił Bieniok i Ewa L. Łokas, Prószyński i S-ka, Warszawa 2011.

W roku 2011 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Saul Perlmutter, Brian Schmidt i Adam Riess, którzy udowodnili, że wszechświat rozszerza się coraz szybciej. Ich prace pozwoliły potwierdzić teorię, że to, co dotychczas uważaliśmy za wszechświat stanowi tylko jego niewielki fragment. Reszta to "ciemna" materia i "ciemna" energia, coś nieznanego, czego możemy nigdy nie poznać. O tej lekcji pokory dla "korony stworzenia" opowiada książka Richarda Panka, dysponującego sprawnym piórem.

Włodzimierz Jurasz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski