Liga Antysmogowa Metropolii Krakowskiej. Mieszkańcy ruszyli z wymianą kotłów, ale w części gmin trzeba wymienić jeszcze… 90 proc. kopciuchów

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Nie trzeba być matematycznym geniuszem, by zauważyć, w których gminach mieszkańcy mają szansę w terminie uporać się ze smogiem. Ludzie w Zielonkach są naprawdę bliscy dziejowego sukcesu, podobnie mieszkańcy Liszek. Większość pozostałych musi zasadniczo przyspieszyć. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Nie trzeba być matematycznym geniuszem, by zauważyć, w których gminach mieszkańcy mają szansę w terminie uporać się ze smogiem. Ludzie w Zielonkach są naprawdę bliscy dziejowego sukcesu, podobnie mieszkańcy Liszek. Większość pozostałych musi zasadniczo przyspieszyć. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Fot. Paweł Dubiel
Udostępnij:
Jakość powietrza w gminach wokół Krakowa jest znacznie lepsza niż w poprzednim sezonie grzewczym, ale wciąż niewystarczająco dobra, byśmy mogli oddychać bez strachu o zdrowie własne i swoich bliskich – wynika z porównania tegorocznych i zeszłorocznych map zanieczyszczeń opartych na wskazaniach czujników Airly. Poprawa jest zasługą wymiany kopciuchów, która w Metropolii Krakowskiej przyspieszyła. Ale trzeba ją przyspieszyć jeszcze bardziej! Na wymianę kopciuchów zostało 13 i pół miesiąca. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

- Przyspieszenie procesu wymiany kotłów na bardziej efektywne, przyjazne środowisku źródła energii jest nam w Małopolsce niezwykle potrzebne. Został już tylko nieco ponad rok do wejścia w życie stosownych zapisów uchwały antysmogowej. Nie warto czekać z wymianą pieca do ostatniej chwili, bo będzie to trudniejsze i znacznie droższe!

– podkreśla Piotr Łyczko, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska ds. Programów Ekologicznych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, który wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie partneruje naszej Lidze Antysmogowej.

3 tysiące kopciuchów wymienione w trzy kwartały. Teraz w pięć kwartałów trzeba wymienić… 20 tysięcy!

Na początku 2021 roku mieszkańcy 14 gmin obwarzanka mieli do wymiany 23 tysiące kopciuchów zatruwających życie im, sąsiadom oraz krakowianom. Wedle informacji pozyskanych z gmin, na koniec III kwartału 2021 liczba ta stopniała do 20,3 tys., a więc o niespełna 3 tys. To mało. Każdy, kto używa w domu kotła pozaklasowego, musi go zlikwidować do końca 2022 roku, zostało mu zatem 409 dni – co łatwo sprawdzić na stronie licznikkopciuchow.pl, prowadzonej przez Polski Alarm Smogowy, współtworzący wraz z nami Małopolską Ligę Antysmogową. W ramach Ligi Małopolanie – nie samorządowcy, lecz mieszkańcy – konkurują ze sobą w prostej konkurencji: kto w określonym czasie wymieni największą liczbę kopciuchów. Na najlepszych czekają nagrody, a na tych, którzy nie zdążą z wymianą – grzywny do 5 tys. złotych.

Tymczasem z najbardziej aktualnej (choć wciąż niepełnej) inwentaryzacji źródeł ciepła w gminach Metropolii Krakowskiej wynika, że:

 • Mieszkańcy gminy Biskupice mają do wymiany ponad 1300 pozaklasowych kotłów, a w III kwartale wymienili 39 oraz złożyli wnioski lub podpisali umowy na wymianę kolejnych 62 - w ramach wszystkich programów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Lokalnych, gminnych oraz rządowego - Czyste Powietrze (w tym ostatnim dane na koniec lipca).
 • W gminie Czernichów dane za trzeci kwartał 2021 r te wyglądają tak: ok. 1200 kopciuchów do wymiany w 409 dni, 39 wymienionych, 130 wniosków i umów na wymianę.
 • W gminie Igołomia Wawrzeńczyce: 684 kopciuchy do wymiany, 12 wymienionych, 54 wnioski i umowy na wymianę.
 • W gminie Kocmyrzów Luborzyca 2000 kopciuchów do wymiany, 75 wymienionych, 94 wnioski i umowy na wymianę.
 • W gminie Liszki ponad 900 kopciuchów do wymiany, 288 wymienionych, 327 wniosków i umów na wymianę.
 • W gminie Michałowice ok. 600 kopciuchów do wymiany, 16 wymienionych, 40 wniosków i umów na wymianę.
 • W gminie Mogilany ok. 530 kopciuchów do wymiany, 31 wymienionych, 52 wnioski i umowy na wymianę.
 • W gminie Niepołomice 1700 kopciuchów do wymiany, 81 wymienionych, 50 wniosków i umów na wymianę.
 • W gminie Skawina 2600 kopciuchów do wymiany, 48 wymienionych, 194 wnioski i umowy na wymianę.
 • W gminie Świątniki Górne ponad 1100 kopciuchów do wymiany, 38 wymienionych, 70 wniosków i umów na wymianę.
 • W gminie Wieliczka prawie 4300 kopciuchów do wymiany, 160 wymienionych, 218 wniosków i umów na wymianę.
 • W gminie Wielka Wieś ponad 600 kopciuchów do wymiany, 65 wymienionych, 101 wniosków i umów na wymianę.
 • W gminie Zabierzów ponad 2300 kopciuchów do wymiany, 115 wymienionych, 141 wniosków i umów na wymianę.
 • W gminie Zielonki ok. 350 kopciuchów do wymiany, 69 wymienionych, 145 wniosków i umów na wymianę.
Liga Antysmogowa Metropolii Krakowskiej. Mieszkańcy ruszyli z wymianą kotłów, ale w części gmin trzeba wymienić jeszcze… 90 proc. kopciuchów

Mieszkańcy gmin Zielonki i Liszki zasługują na szczególne pochwały. W gminach z największą liczbą kopciuchów do likwidacji lokalna społeczność musi się bardziej z mobilizować

Nie trzeba być matematycznym geniuszem, by zauważyć, w których gminach mieszkańcy mają szansę w terminie uporać się ze smogiem. Ludzie w Zielonkach są naprawdę bliscy dziejowego sukcesu, podobnie mieszkańcy Liszek. Większość pozostałych musi zasadniczo przyspieszyć.

Andrzej Guła, lider Alarmu Smogowego, zwraca uwagę, że nie tylko strach przed karami winien motywować wszystkich posiadaczy kopciuchów do działań, ale po prostu zdrowy rozsądek i zwykły rachunek zysków i strat. Stare kotły i tak trzeba wymienić, a kiedy wszyscy będą to chcieli zrobić na ostatnią chwilę, to może zabraknąć urządzeń, materiałów i ekip wykonawczych, albo też staną się one wściekle tanie. Więc warto myśleć o takiej inwestycji nawet zimą.

Są na ten cel olbrzymie pieniądze z gminnych programów oraz państwowego programu Czyste Powietrze, a wsparciem każdemu mieszkańcowi służą zatrudnieni przez wszystkie gminy ekodoradcy. Pomagają oni nie tylko dobrać najodpowiedniejsze rozwiązania techniczne, ale i wypełnić wnioski i rozliczyć dotacje. Sprawa jest bajecznie prosta, wystarczy pójść lub zadzwonić pod ogólnie dostępne numery telefonów – na miejscu, w gminie.

Wymień piec, skorzystaj ze wsparcia w swojej gminie!

We wszystkich gminach Metropolii Krakowskiej w wyborze optymalnych źródeł ciepła oraz podjęciu działań służących oszczędzaniu energii (a więc i znacznych pieniędzy!) pomagają kompetentni i przyjaźni ekodoradcy. Przy ich wsparciu z łatwością wypełnisz wniosek i uzyskasz dofinansowanie na wymianę pieca oraz docieplenie swojego domu. Po wykonaniu inwestycji ekodoradca pomoże ci ją rozliczyć. A wszystko na miejscu!

- Końcówka roku to nie tylko początek okresu grzewczego, ale też wzmożonego rozliczania i wypłacania dotacji za wymienione kotły węglowe. Już teraz wiemy, że podliczając ubiegłe lata udało nam się zlikwidować ponad tysiąc starych palenisk w ramach udzielanego mieszkańcom wsparcia. W 2021 r. nieoczekiwanym wyzwaniem były problemy w projekcie wymiany pieców finansowanym z Regionalnego Programu Operacyjnego, udało nam się to jednak zrekompensować zwiększonym zainteresowaniem w sprawnie działającym gminnym programie dotacyjnym

– mówi Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów.
W gminie tej ekodoradcy są dostępni w siedzibie urzędu (Rynek 1) oraz pod telefonem 12 283 07 64 i 12 283 07 61. Można też pisać na mejla: [email protected]

W gminie Niepołomice słyszymy, że wielu mieszkańców pali wciąż w piecach bezklasowych, atakując siebie i sąsiadów „bukietem” toksyn i pyłów, bo nie słyszało jeszcze o małopolskiej uchwale antysmogowej nakazującej likwidację takich urządzeń do końca 2022 roku. Inni wprawdzie słyszeli, ale nie wiedzą, jak się do tego tematu zabrać. Gmina stworzyła dla nich zespół aż czworga ekodoradców, którzy rozmawiają z mieszkańcami, informując ich o możliwościach pozyskania dofinansowania do wymiany kotła i termomodernizacji. Tel. 12 250-94-54, [email protected]

W gminie Liszki troje ekodoradców pomaga przy wszystkich formalnościach związanych z uzyskaniem dofinansowania nie tylko na wymianę kopciucha, ale i docieplenie budynków. Ekodoradca Katarzyna Mrożek (tel. 12 257 65 49, [email protected]) zachęca do złożenia pisemnej deklaracji do programu dotacyjnego na wymianę źródła ciepła już teraz, bo w przyszłości takich dofinansowań nie będzie, a obowiązek wymiany będzie ciążył na właścicielu. Problemem w niedalekiej przyszłości może się też okazać słaba dostępność firm instalacyjnych, jak i samych urządzeń grzewczych.

- To dobry moment na zarezerwowanie firm wykonawczych, by odpowiednio docieplić budynek. Korzyści z takiej inwestycji są naprawdę spore, co jest dobrą wiadomością dla budżetu domowego. Dochodzi do tego, oczywiście, pożądany efekt ekologiczny i zdrowotny

– podkreślają ekodoradcy z Liszek.

W gminie Skawina ekodoradcy organizują w każdym sołectwie spotkania konsultacyjne. To wiele ułatwia, bo mieszkańcy – bez wizyty w urzędzie – mogą się dowiedzieć, jakich działań potrzebuje ich dom oraz jak te działania sfinansować. Ekodoradcy docierają też do mieszkańców bezpośrednio, w miejscu zamieszkania, podczas kontroli oraz w ramach wizyt informacyjnych. Kontakt z nimi jest bardzo łatwy (tel. 12 277 01 67, [email protected]).

W gminie Świątniki Górne ekodoradcy starają się aktywnie wspierać mieszkańców, pokazując korzyści z ekologicznych sposobów ogrzewania domów. Prowadzą kontrole i inwentaryzacje urządzeń grzewczych, informują o uchwale antysmogowej. Oczywiście, pomagają mieszkańcom w pozyskiwaniu dofinansowania z programu Czyste Powietrze na wymianę kotłów i instalację odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizację budynków (tel. 663 788 004, [email protected])

Namiary na ekodoradcę w każdej małopolskiej gminie można znaleźć na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/ekodoradcy/.

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w całej Polsce

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw
WY EKO -BREDZICIE, BREDZICIE I JESZCZE RAZ BREDZICIE !

A ja od 2019 roku czekam na audyt i nic , TYLKO TE EKO BREDNIE WSZĘDZIE PISZA !!!

Kiedy przestaniecie eko -świry bredzić a weźmiecie się za robotę bo wnioski czekają, chyba że chodzi oto by mieć powód do tego eko - bredzenia !!!
T
Tępy Wsion
@tjk

Też tak mówiłem, zwłaszcza mając w pamięci rachunki za gaz za początek 2010 - prawie 2.5 tysiąca złotych miesięcznie.

Był stary piec "kopciuch" i nieco młodszy gazowy.

Po tamtej zimie przeszliśmy na węgiel. Nowy piec tzw. ekogroszek.

Latka leciały, ceny węgla też. Zimy były lżejsze.

Dwa lata temu wróciliśmy do gazu.

Koszty gaz a węgiel po tej zmianie były w okolicach 1.4:1.

Teraz gaz w górę ale węgiel też.

Sądzę, że proporcja się utrzyma.
t
tjk
już pędzę wymienić ogrzewanie na prawie 2x droższe, prezes na pewno zrozumie że walczę o czyste powietrze i da podwyżkę :))
Dodaj ogłoszenie