MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łososie wracają do Białej

Redakcja
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, wspólnie z Instytutem Ochrony Przyrody PAN i WWF Polska, realizuje obecnie projekt “Przywrócenie drożności korytarza ekologicznego doliny rzeki Biała Tarnowska", którego głównym celem jest rewitalizacja korytarza migracji zwierząt w rzece i jej dolinie.

TARNÓW-KRAKÓW. W ramach projektu zostaną usunięte cztery bariery w głównym biegu rzeki. Dodatkowo, w kluczowych miejscach, zostaną odtworzone przybrzeżne lasy łęgowe

W korycie Białej od źródeł do ujścia jest 14 różnego rodzaju budowli poprzecznych przegradzających historyczne szlaki migracji organizmów wodnych a w strefie nadbrzeżnej znajdują się liczne bariery (zabudowa komunalna, drogi, obszary pozbawione nadrzecznych siedlisk) utrudniające lub uniemożliwiające migracje organizmów lądowych zależnych od wody.

W ramach projektu zostaną usunięte cztery bariery w głównym biegu rzeki. Dodatkowo, w kluczowych miejscach zostaną odtworzone przybrzeżne lasy łęgowe. W celu połączenia obecnie odizolowanych populacji kumaka górskiego przygotowane będą specjalne przystanki rozrodcze.

- To jedno z nielicznych jeszcze w Polsce przedsięwzięć ukierunkowanych na rzeczywiste przywracanie rzece utraconych funkcji przyrodniczych. Częściowo uregulowana rzeka z licznymi barierami hydrotechnicznymi i przekształconą doliną ma szanse stać się bogatym, pulsującym życiem ekosystemem - mówi Piotr Nieznański z WWF Polska (World Wildlife Fund).

WWF od kilku lat prowadzi zarybianie wybranych dopływów Wisły w jej górnym biegu. W ramach obecnie prowadzonego projektu również Biała będzie zarybiana wylęgiem łososia. - Chcemy w ten sposób stworzyć warunki, które pozwolą wrócić łososiom do Wisły - mówi.

Zarybianie jest potrzebne, bo dzikie łososie w zlewni górnej Wisły wyginęły pod koniec lat 60. Przyczynił się do tego człowiek zanieczyszczając, regulując i przegradzając rzeki.

Do ostatecznego unicestwienia populacji łososia w Wiśle doprowadziła przede wszystkim tama we Włocławku. Do dziś stanowi ona największą przeszkodę na szlaku wędrówek tych ryb.

Łosoś jest rybą wędrowną. Przez pierwsze dwa lata życia przebywa w pobliżu miejsca swojego urodzenia w górskich rzekach i potokach. Następnie wędruje w dół rzeki, aby kolejne 2-3 lata spędzić w morzu, gdzie dorasta. Dorosłe łososie, ważące nawet 10 kilogramów, wracają w górę rzeki, aby odbyć tarło w miejscu, w którym się wykluły.

- To czy akcja przywracania łososi Wiśle ostatecznie się powiedzie, zależy przede wszystkim od udrożnienia stopnia wodnego we Włocławku oraz na rzekach, w których łosoś może odbyć tarło, takich jak Biała Tarnowska - dodaje Nieznański. -Istniejące przeszkody muszą zostać zmodernizowane, tak, aby umożliwić łososiom i innym gatunkom ryb wędrownych możliwość przemieszczania się w górę i w dół rzeki.

Projekt “Przywrócenie drożności korytarza ekologicznego doliny rzeki Biała Tarnowska" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Anna Germuga

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski