Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

„Lwowskie spotkania” pod Krakowem

Redakcja
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie aktywnie rozpoczęło rok 2009. Na początku maja pojawiła się kolejna wystawa artystów naszego Lwowskiego Towarzystwa. Tym razem pojechaliśmy do Polski na zaproszenie Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach koło Krakowa. Galeria Sztuki Współczesnej zorganizowała otwarcie naszej wystawy.

Plastycy lwowscy. (Pierwszy od lewej) Mieczysław Maławski

Na początku warto powiedzieć że wystawa zrobiła już wiele kilometrów i zwiedziła różne wspaniałe miasta. Rok temu otrzymaliśmy zaproszenie od naszych kolegów z Litwy. Odbyła się wystawa lwowskich malarzy razem z Towarzystwem Polskich Artystów w Wilnie. Kuratorem tej wystawy był pan konsul Zygmunt Grochowski. Wystawa na Litwie została zrobiona, jako podsumowanie kilkuletniej współpracy twórców ziemi Litewskiej i ziemi Lwowskiej. Ścisłe kontakty z Litwą trwają do dziś.
Z Wilna wystawa przyjechała do Grodna. Od wielu lat istnieje bardzo dobra współpraca pomiędzy artystami polskiego pochodzenia na Białorusi i artystami z Ukrainy, zwłaszcza ze Lwowa. Organizowaliśmy kilka plenerów malarskich w Grodnie z udziałem naszych artystów. Z dużą wystawą przyjeżdżali do Lwowa, na gościnne poddasze galerii „Własna Strzecha” artyści z Białorusi. Tym razem organizatorem wszystkich imprez artystycznych był konsul, związany również ze Lwowem, pan Marek Maluchnik.
Mineło pare miesięcy i wystawa zagościła w Krakowskim Domu Polonii. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” chętnie zaprasza nas do swojej galerii. W ciągu siedmiu lat współpracy zorganizowano wiele wystaw zbiorowych oraz indywidualnych członków naszego towarzystwa. Pani doktor Krystyna Ronikier zawsze mile przyjmuje artystów a na każdej wystawie są wspaniałe katalogi, drukowane dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz „Wspólnoty Polskiej” w Krakowie.
Właśnie w maju b.r. w Myślenicach odbyło się kolejne otwarcie wystawy „Lwowskich spotkań”. Towarzystwo z artystami przedstawiło 84 dzieła malarskie i grafiki. Ze Lwowa na uroczyste otwarcie przyjechali Prezes LTPSP, wykładowca ASP Mieczysław Maławski, profesor ASP we Lwowie Bogdan Pikulicki, znani artyści Roman Opaliński i Bogdan Rorzak. Byli także przedstawiciele władz miejskich, artyści z Ośrodka Kultury, fotograficy, poeci, dziennikarze oraz miłośnicy sztuki. Roman Opaliński, członek naszego towarzystwa, współpracuje z artystycznym środowiskiem w Myślenicach od ośmiu lat. Wystawa  Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych – to początek nowej, aktywnej twórczej współpracy pomiędzy Lwowem a Myślenicami.
Chciałbym serdecznie podziękować Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie za wsparcie i pomoc. Zawsze z artystami jest Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie.
Wystawy towarzystwa, które odbywają się w Polsce dla Polaków ze Lwowa są bardzo ważne. Spotykamy się z naszymi rodakami, przyjaciółmi, kolegami. Mimo tego że na codzień przebywamy poza krajem ojczystym, za pośrednictwem sztuki łączymy się z kulturą polską.

Mieczysław Maławski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski