Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mądrzy przed szkodą

A
Do katastrof dochodzi coraz częściej z przyczyn społecznych i gospodarczych, np. przez pośpiech wymuszany przez inwestorów w trakcie budowy. Chcemy je przeanalizować - stwierdza prof. Włodzimierz Kiernożycki, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji w Międzyzdrojach, która była poświęcona katastrofom budowlanym.

Algorytm postępowania w wypadku katastrofy budowlanej

   W jednym z referatów przedstawiono najpoważniejsze katastrofy z ostatnich dwóch lat, m.in. wielopoziomowego garażu w USA, terminalu lotniczego w Paryżu i parku rekreacyjnego w Moskwie. Autorzy omówili również bezpieczeństwo pożarowe drapaczy chmur, w tym nieistniejących już wież WTC w Nowym Jorku, oraz oddziaływanie ekstremalnych zjawisk klimatycznych - takich jak tsunami w basenie Oceanu Indyjskiego czy huraganu "Ivan" w USA - na budowle. Doświadczenia zdobyte podczas usuwania szkód w budynku mieszkalnym po powodzi w Pradze w sierpniu 2002 roku posłużyły do opracowania przewodnika dla zarządców zalanego obiektu, ekspertów technicznych, likwidatorów szkód majątkowych oraz projektantów robót remontowych i naprawczych.
   Na konferencji przedstawiono algorytm postępowania w takiej sytuacji. Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. na temat awarii wiaduktu w Gdańsku, która w listopadzie 2004 r. zdezorganizowała komunikację w Trójmieście. - Opisane wydarzenie powinno być ostrzeżeniem dla administracji lokalnych, które często nie zdają sobie sprawy ze skutków komunikacyjnych awarii nawet najmniejszej budowli inżynierskiej - podkreślili autorzy publikacji poświęconej temu tematowi.
   Eksperci przedstawili również wnioski z oceny ubiegłorocznych trzęsień ziemi w północno-wschodniej i południowej części kraju. W Polsce, informuje PAP, uznanej za kraj asejsmiczny, konstruktorzy budowli nie muszą w obliczeniach wytrzymałościowych uwzględniać siły wstrząsów. Eksperci przedstawili nowe elementy przydatne przy projektowaniu budynków.
   Po przeglądzie uszkodzeń wybranych budynków na Podhalu po trzęsieniu ziemi w 2004 r. inżynierowie stwierdzili bowiem, że wstrząsy dobrze zniosły drewniane domy oraz masywne, żelbetowe kościoły. W jednej z prac specjaliści przedstawią wnioski z porównania uszkodzeń czterech obiektów różniących się m.in. funkcją i konstrukcją. (A)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski