MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Magazyny też chcą być zielone, a my chcemy pracować w zielonych biurach. Bez smogu, hałasu, z dbałością o ślad środowiskowy

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Dziś coraz więcej klientów szukających powierzchni magazynowej do wynajęcia w jednym szeregu zapytania ofertowego stawia cenę najmu jak i posiadanie zielonych certyfikatów!
Dziś coraz więcej klientów szukających powierzchni magazynowej do wynajęcia w jednym szeregu zapytania ofertowego stawia cenę najmu jak i posiadanie zielonych certyfikatów! Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Ekologia na dobre wkracza do nieruchomości. Już nie tylko smart home czy mieszkania z zielonym certyfikatem są obiektem powszechnego pożądania, ale takimi stały się także nieruchomości komercyjne – i to nie tylko hotele prestiżowych sieci czy nie mniej ważne wizerunkowo centra handlowe, ale nawet magazyny.

Dziś coraz więcej klientów szukających powierzchni magazynowej do wynajęcia w jednym szeregu zapytania ofertowego stawia cenę najmu jak i posiadanie zielonych certyfikatów!

A nie było z tym łatwo. Jak wyjaśnia, Joanna Sinkiewicz z Cushman & Wakefield: - Jeszcze do niedawna stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku nie było zbyt popularne, bo oznaczało to dodatkowe wydatki. Niekorzystna relacja pomiędzy kosztem a potencjalnymi korzyściami wynikającymi z użytkowania powierzchni, nie mogła przekonać najemców skoncentrowanych na najmach krótkoterminowych. Deweloperzy natomiast – przy ogromnej konkurencji rynkowej – zdecydowanie bardziej skoncentrowani byli na walce cenowej. Obiekty przyjazne środowisku, o specyfikacji przekraczającej standard rynkowy, przez wiele lat nie były popularne.

Zrównoważony rozwój: zielone magazyny czekały na swój czas

Choć magazyny nie wymagają tyle energii cieplnej do ogrzewania czy elektrycznej do oświetlenia co biura czy powierzchnie handlowe (oświetlenie do pracy regulują przepisy bhp, w magazynach przez większość czasu składowania może panować mrok; podobnie liberalne normy regulują temperaturę przechowywania towarów), to jednak niezbędne im zasoby energetyczne w sumie też są ogromne, o czym przesądza zajmowana przez magazyn powierzchnia i kubatura. Ta powierzchnia np. dachów jest wymarzona na fotowoltaikę, a potrzeby wentylacji np. wręcz wskazują na pompy ciepła do ogrzewania, bo zapewniają one i tanią energię i doskonałą wymianę powietrza.

„Z biegiem czasu takie rozwiązania zyskały na znaczeniu. Powodem są przede wszystkim realne oszczędności dla najemców i deweloperów i zdecydowanie niższe koszty użytkowania obiektów tego typu. Eko-rozwiązania po prostu się opłacają”, potwierdza Joanna Sinkiewicz.

Firma Cushman & Wakefield przygotowała raport pt. „Industrial Goes Green” w całości poświęcony ekologicznym rozwiązaniom w sektorze magazynowym. Z badań przeprowadzonych przez tę międzynarodową firmę wynika, że obecnie ponad 80 proc. najemców pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach, z czego 60 proc. chciałoby, aby obiekt posiadał eko-certyfikat.

Jeszcze niedawno decyzja o skali inwestycji dewelopera w zakresie eko-rozwiazań zależała głównie od tego, czy dane rozwiązanie można było uznać za podniesienie wartości budynku oraz czy sprzyjało ono budowaniu wizerunku. Ten ostatni element szczególnie przybrał na sile na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Wpływ na to mają również międzynarodowe fundusze inwestycyjne, nabywające obiekty przemysłowe w Polsce.

„Dla kapitału zagranicznego rozwiązania proekologiczne i zielone certyfikaty są wyznacznikiem jakości, a co za tym idzie również wartości projektu. Jest to więc dodatkowa motywacja dla deweloperów aktywnych na polskim rynku, by swoje obiekty przygotowywać zgodnie ze standardami wymaganymi przez międzynarodowe systemy certyfikacji” czytamy w komentarzu do badań.

Firmy stawiają na zrównoważonych kontrahentów

A jak jest teraz? Lokalizacja i koszty najmu magazynu pozostają kluczowe dla najemców, ale do głosu dochodzą też inne kwestie. Budynek powinien być odpowiednio zaprojektowany i wyposażony w nowoczesne technologie, na co zwraca uwagę niemal 80 proc. najemców – wynika z raportu CBRE „European Logistics Occupier Survey 2022”. Technologia idzie w parze z ekologią. Im lepiej zaprojektowany budynek, tym większa szansa, że spełnia zasady ESG i posiada odpowiednie certyfikaty. Ten element zyskuje na znaczeniu. Firmy mające kryteria zrównoważonego rozwoju w strategii są w stanie dopłacić od 1 do 10 proc. kosztów wynajmu za „zielony” magazyn.

- W Polsce buduje się aktualnie 4,5 mln mkw. magazynów, ale to i tak za mało, żeby zaspokoić całościowy popyt na tego typu przestrzenie. Boom na rynku sprawia, że najemcy biorą to, co jest dostępne. Kryteria wyboru pozostają jednak niezmienne. Na pierwszym miejscu jest lokalizacja i koszty. Dopiero na kolejnych do głosu dochodzą kwestie dodatkowe, wśród których wybija się technologia i ekologia - mówi Beata Hryniewska, Szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w CBRE.

- Ekologia i technologia są niezwykle istotne dla najemców, zwłaszcza, że do dbania o środowisko skłania coraz więcej dyrektyw na poziomie unijnym oraz wewnętrzne wytyczne w wielu firmach. A technologia staje się niezbędna w dobie skokowego rozwoju e-commerce, zwiększaniu produkcji i konieczności obsługi rosnącej liczby zamówień przy jednoczesnym braku siły roboczej – dodaje Beata Hryniewska.

Z raportu CBRE „European Logistics Occupier Survey 2022” wynika, że koszt najmu magazynu, poza lokalizacją, jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przez ok. 45 proc. najemców. Na drugim miejscu jest design wskazywany przez ok. 35 proc. osób. Tutaj rozumiane jest to jako odpowiednie zaprojektowanie budynku czy zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych. Podium domykają opcje najmu, które są ważne dla ok. 31 proc. najemców, ale ten czynnik stracił na znaczeniu w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Dwa pierwsze, czyli koszt najmu i design, stały się jeszcze ważniejsze. Tuż poza pierwszą trójką znalazły się jakość lokalnej infrastruktury oraz reputacja zarządcy, które są ważne dla mniej więcej co piątego najemcy. Mocno wzrosło znaczenie certyfikacji magazynów – z niecałych 8 proc. rok wcześniej do 15 proc. w tegorocznej edycji badania.

Sam budynek musi przyciągać dokładnie tam samo, jak zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania. Dla 80 proc. najemców robotyzacja magazynu ma ogromne znaczenie, podobnie jak maszyny elektryczne wskazywane przez ponad 60 proc. osób zainteresowanych przestrzeniami magazynowymi.

Firmy i klienci biorą kurs na ESG

Aż 78 proc. najemców w sektorze magazynowym ma w swojej strategii firmowej plan osiągnięcia zero-emisyjności w przyszłości. To powoduje, że poszukiwanie odpowiedniej przestrzeni staje się wyzwaniem nie tylko z punktu widzenia rozwoju biznesu, ale i realizacji założeń strategii ESG. Dlatego już 63 proc. najemców jest w stanie dopłacić za „zielony” magazyn – 40 proc. chętnie dopłaci mniej niż 5 proc., 17 proc. poświęci od 5 do 10 proc. budżetu więcej, a 6 proc. zapłaci nawet ponad 10 proc. więcej, byle budynek spełniał założenia zrównoważonego rozwoju.

- Magazyn dostosowany do zasad zrównoważonego rozwoju przynosi korzyści zarówno właścicielom jak i najemcom. Takie budynki są więcej warte i bardziej konkurencyjne, a najemcy doceniają nowoczesność i optymalizację kosztów eksploatacyjnych. Ten trend, mimo że nadal traktowany z mniejszym priorytetem niż lokalizacja czy koszty najmu, nabiera na znaczeniu i to się raczej nie zmieni, zwłaszcza, że świadomość ludzi w zakresie ekologii rośnie – podsumowuje Beata Hryniewska z CBRE.

Pracownicy chcą też biur eko

Zielone magazyny nie są wyjątkiem w kategorii nieruchomości komercyjnych. Gdy już uświadomiliśmy sobie, że niemal jedną trzecią życia spędzamy w pracy – doszliśmy automatycznie do wniosku, że dobrze by więc było, by budynki, w których pracujemy były także zielone. I bardzo dobrze, bo poza coraz bardziej restrykcyjnymi od strony eko przepisami także my – użytkownicy mobilizować będziemy pracodawców do zamiany przestarzałych przestrzeni biurowych i produkcyjnych na ekologiczne, generujące mniejszy ślad węglowy i w ogóle środowiskowy.

Biorąc pod uwagę fakt, iż budynki odpowiadają za 40 proc. globalnej emisji gazów cieplarniach jest to sprawa ogromnej wagi.

- W kolejnych latach firmy szukające nowego biura będą musiały wziąć pod uwagę kwestie ochrony środowiska w procesie wyboru budynku, w którym to biuro będzie się mieścić. W Polsce sytuacja jest o tyle prosta, że znakomita większość, bo ponad 80% nowoczesnych budynków biurowych, a w Warszawie nawet 94%, może pochwalić się zielonymi certyfikatami. Istotnym trendem jest to, że obecnie nie powstają już żadne nowe inwestycje biurowe, które nie podlegają certyfikacji wielokryterialnej podkreśla Karol Grejbus, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, Knight Frank.

- Na naszym rynku dominują przede wszystkim dwa systemy takiej certyfikacji – BREEAM i LEED. W zależności od kategorii, w których są przyznawane (na etapie projektowania, budowy i użytkowania) zaświadczają o tym jaki jest wpływ danego budynku na środowisko - dodaje Karol Grejbus.

Firma ta zrobiła właśnie ciekawą ankietę. Zapytano 373 firmy zatrudniające 10 milionów pracowników o ich strategie dotyczące nieruchomości. Spośród respondentów badania Knight Frank aż 40 proc. firm przyjęło cel zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Co ważne, ponad trzy czwarte z ankietowanych, którzy przyjęli cel zerowej emisji CO2 netto, wyznaczyło go na rok 2030.

To bardzo dobra wiadomość z kolei dla firm produkujących np. pompy ciepła, bo tak ambitnych planów zeroemisyjności nie da się zrealizować bez takich urządzeń; w nowych inwestycjach najlepiej gruntowych, a w modernizowanych – powietrznych pomp ciepła.
Oczywiście korporacjom łatwiej jest ponosić wyższe koszty budowy czy najmu ekologicznie certyfikowanych budynków; gorzej jest z firmami średnimi, a najgorzej z małymi. Jednak i one muszą iść w stronę zeroemisyjności i bynajmniej nie tylko dlatego, że wymuszą to przepisy. Obecnie na możliwość pracy w zielonych budynkach stawiają także osoby aplikujące do zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza specjalistów i reprezentantów młodszych pokoleń Polaków.

To ważne, wszak rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce, szczególnie w ostatnim czasie, rozwija się niezwykle dynamicznie a nasz kraj pretenduje nie tylko do roli magazynowego zagłębia środkowej Europy, ale całego kontynentu. Magazynów oraz fabryk przybywa w szybkim tempie i coraz częściej wpisują się one w trend rozwoju zrównoważonego budownictwa, kładącego szczególny nacisk na ochronę środowiska.

Biznes ma zyski, a my – dzięki ograniczeniom szkodliwych emisji w obiektach pro ekologicznych – mniejszy smog i lepszą jakość powietrza, którym oddychamy.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Magazyny też chcą być zielone, a my chcemy pracować w zielonych biurach. Bez smogu, hałasu, z dbałością o ślad środowiskowy - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski