Mają dwa miliony na centrum narciarskie. Ruszył przetarg na...

Mają dwa miliony na centrum narciarskie. Ruszył przetarg na tężnię i wieżę widokową

Agnieszka Nigbor-Chmura

Aktualizacja:

Mają dwa miliony na centrum narciarskie. Ruszył przetarg na tężnię i wieżę widokową
1/10
przejdź do galerii

©wizualizacje z projektu/archiwum/archiwum UG sękowa

To dobry czas dla gminy Sękowa. Ster obrany na rozwój turystyki zaczyna przynosić pierwsze efekty. Gmina w tych dniach podpisała umowę na Centrum Narciarstwa Biegowego i Rekreacji Rodzinnej, które ma powstać w Krzywej.
Na około 80-arowej działce naprzeciwko cerkwi w Krzywej stanie kompleks sportowo-rekreacyjny.

- Będzie to baza dla tras narciarstwa biegowego w zimie, ale też turystyki pieszo-rowerowej w pozostałym okresie roku - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

W kompleksie powstanie wielofunkcyjny budynek, w którym będzie mieścił się punkt obsługi turystów, świetlica, sanitariaty. Znajdzie się tam też pomieszczenie pomocnicze oraz dwa pokoje gościnne. Miejscem do wypoczynku będzie antresola na poddaszu.

Na ciepłą herbatę do bazy


Zmęczeni wędrówką na nartach będą mogli skorzystać z altany grillowej. W jej pobliżu latem do dyspozycji będzie z kolei trawiaste boisko.

- Chodzi o to, by wszyscy, którzy wybierają się w ten teren na rowerze czy też zimą na biegówki, mogli w bezpiecznym miejscu zostawić samochód, w ciepłym i przyjemnym miejscu się przebrać, czy po powrocie z trasy napić ciepłej herbaty. Uzupełnieniem tych obiektów będzie droga dojazdowa wraz z parkingiem i chodnikami. Teren zostanie oświetlony, a wszystkie obiekty będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - dodaje Małgorzata Małuch

Dodatkowym wyposażeniem Centrum Rekreacji Rodzinnej, przewidzianym w projekcie, będzie mobilna scena. Jej zakup planowany jest w pierwszym kwartale 2019.

Centrum gotowe za rok


- Budowa centrum to pierwszy etap projektu, który ma się zakończyć do 31 października przyszłego roku. Myślę, że najpóźniej za miesiąc ogłosimy natomiast przetarg na drugi - mówi wójcina.

W tym etapie zagospodarowana miałaby być Magura Małastowska z tak zwanym parkiem rodzinnym i ścieżkami spacerowymi, ale też narciarskimi, dzięki którym trasa ze szczytu połączona zostanie z bazą w Krzywej.

- Docelowo na szczycie chcemy zbudować wieżę widokową, ale to temat na przyszłość, wciąż w fazie uzgodnień - dodaje Małuch.

Dwa przetargi na Wapienne


Krzywa to nie jedyna miejscowość z potencjałem turystycznym i szansą na szybki rozwój. Tydzień temu gmina ogłosiła przetarg na nową zabudowę 60-arowej działki przy Domu Zdrojowym w Wapiennem. To tam powstanie scena z widownią, tężnia solankowa, fontanna kaskadowa, plac zabaw, a także droga dojazdowa, ścieżki spacerowe.

- Oczywiście nie może się też obejść bez montażu małej architektury i uzupełnienia zieleni - dodaje pani wójt.

Drugi przetarg dotyczy absolutnej nowości w powiecie, ale i regionie. W Wapiennem powstanie bowiem 25-metrowa wieża widokowa. Nie będzie to jednak odosobniona budowla. Jeden z jej podestów - pięter będzie łączył się z tak zwaną ścieżką spacerową w koronach drzew.

Ścieżka będzie miała około 350 metrów długości i będzie czymś na zasadzie parku linowego, ale bez przeszkód i bez konieczności wchodzenia na nią w kasku czy też na linie asekuracyjnej zapiętej na karabinku.

Będą to podwieszane bezpieczne przejścia w koronach drzew.

32 lata uzdrowiska


Dla tych, którym obcy jest zgiełk wielkich kurortów

Wapienne otrzymało statut uzdrowiska w 1986 r., jednak o jego walorach wiadomo było od setek lat. Ponoć pierwszymi, którzy korzystali z dobrodziejstw wód, byli żołnierze napoleońscy, wracający spod Moskwy. Leczyli się z powszechnej wówczas wśród żołnierzy francy, czyli syfilisu. Dzisiaj już takich kuracjuszy nie ma, bo zastąpili ich wielbiciele choćby groty solnej.

Mieczysław Skowron:
- Ci, którzy trafiają do Wapiennego, to w większości ludzie szukający wytchnienia od zgiełku miasta czy dużych uzdrowisk - mówi Mieczysław Skowron z Uzdrowiska Wapienne. - Cieszą się, że są u nas takie miejsca, gdzie nie ma zasięgu telefonii komórkowej i spacerują po miejscowości, więc chętnie zwiedzają i korzystają z wszystkiego, co jest dostępne - dodaje.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
szkoda

Daere (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

No to koniec spokoju w Wapiennem. Turystyka wcale nie jest takim dobrem, jakby się mogło wydawać.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo