MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mała gmina - wielka tradycja

Redakcja
Rozmowa z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej KAZIMIERZEM OGORZAŁKIEM

Czy to prawda, że jest Pan najstarszym stażem dyrektorem GOK na Sądecczyźnie?

- Prawda, a myślę, że i w całej Małopolsce. Zaczynam trzydziesty trzeci rok pracy na tym stanowisku. Współorganizowałem GOK w 1978 roku i od tego czasu jestem pierwszym i jedynym szefem tej instytucji.

Czyli można powiedzieć, że przyczynia się Pan do wszystkiego, co dzieje się w kulturze w niewielkiej podsądeckiej gminie, a dzieje się sporo.

- Powiedziałbym, że dzieje się dzięki wspaniałym ludziom, którzy zamieszkują miejscowości gminy. Kulturę mają we krwi, dbają o tradycję. Ja co najwyżej mogę mówić o ogromnym doświadczeniu, jakie dała mi do tej pory ta praca. W naszej niewielkiej gminie z ograniczonym budżetem istnieje siedem zespołów regionalnych dorosłych i dziecięcych, jedna orkiestra dęta, która liczy sobie ponad sto lat. To ewenement w skali nie tylko powiatu.

Gmina jest znana nie tylko z zespołów, ale i z imprez, o których głośno na Sądecczyźnie.

- Jeśli już mnie pan zmusza do wyliczania, to zacznę od historycznie pierwszej, czyli "Lata w dolinie Kamionki". Od kilkunastu lat GOK angażuje wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja w prezentacje artystyczne. Jako gmina od wielu lat jesteśmy jedynymi organizatorami konkursu opowiadania bajek. Tyle tylko, że my wprowadziliśmy pewną innowację i odwróciliśmy sytuację. To nie babcie, a młodzież je opowiada.

I na konkursie gminnym się kończy?

- Niestety, tak. Nie słyszałem o podobnej imprezie ponadregionalnej. Jako jedyni robimy też gminne eliminacje do "Lachowskiego godonia" w Podegrodziu. Bardzo dobrze się tam prezentujemy, bo u nas jest bardzo żywa tradycja ludowa, używanie gwary.

Boże Narodzenie uruchamia całe pokłady tradycji kolędniczych. Szykuje Pan przegląd w tym roku?

- Od 27 lat GOK organizuje przegląd grup kolędniczych. Od siedmiu lat wspólnie działamy ze starostwem powiatowym, które jest głównym organizatorem i sponsorem. Nasi kolędnicy z powodzeniem biorą udział najpierw w "Sądeckim kolędowaniu" w Mystkowie, eliminacjach gminnych i powiatowych, a potem najlepsi jadą do Podegrodzia na "Pastuszkowe kolędowanie" i dalej do Bukowiny Tatrzańskiej na ogólnopolski przegląd w ramach karnawału góralskiego. Mówiąc o działaniach GOK, nie sposób nie wspomnieć o wydawanych od dziesięciu lat "Gminnych wieściach", dwóch książkach i orkiestrze z Mystkowa, kapliczkach i kościołach w gminie, a także stronie internetowej.

Rozmawiał

Wojciech Chmura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski