MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie rozpoczyna się wielkie święto poezji. Festiwal Miłosza potrwa tydzień

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Czesław Miłosz od trzynastu lat patronuje krakowskiemu festiwalowi poezji
Czesław Miłosz od trzynastu lat patronuje krakowskiemu festiwalowi poezji Andrzej Banas / Polskapresse
30 czerwca - w rocznicę urodzin swojego patrona - rozpocznie się Festiwal Miłosza, który w tym roku będzie najważniejszym krakowskim punktem celebrowania Roku Czesława Miłosza. Podczas ośmiodniowego święta poezji znajdą się spotkania autorskie, debaty, czytania performatywne, dyskusje wokół twórczości noblisty, ale także innych poetów, m.in. Anny Świrszczyńskiej, Adama Zagajewskiego czy Andrzeja Sosnowskiego, a także rozmowy z licznymi polskimi poetami młodego pokolenia. - Rekordowo bogaty program. Nie ma takiego gustu poetyckiego, który przez festiwal nie zostałby zaspokojony - zapowiada Szymon Kloska.

Trzynasta edycja wielkiego święta poezji - Festiwalu Miłosza - potrwa od 30 czerwca do 7 lipca. Poetyckie życie skupiać się będzie w trzech lokalizacjach: Pałacu Potockich, Willi Decjusza i Spółdzielni "Ogniwo".

Festiwalowi towarzyszyć będzie hasło - jak zawsze wyjęte z wersów noblisty - "Ocalenie" - tytuł tomu poetyckiego Czesława Miłosza wydany w 1945 roku, który w roku poświęconym poecie doczeka się pierwszego wznowienia przez wydawnictwo Znak. Znalazły się w nim wybrane przez poetę wiersze z pierwszych książek oraz te pisane podczas okupacji i w trakcie wojny, m.in. znany ze szkolnych podręczników "Campo di Fiori".

- Tom Miłosza koresponduje z jednym z tematów przewodnich tegorocznej edycji, czyli wiersze wobec wojny i przemocy. Poeci odnoszą się do tego, co dzieje się na świecie, jest obecna w ich twórczości wojna w Ukrainie i w Palestynie, przemoc, jaką sobie wzajemnie zadajemy. Tu należy wymienić poetki ukraińskie: Mariannę Kijanowską, Annę Gruver czy Natalię Belcvzenko, które będą na festiwalu, ale też Anetę Kamińską piszącą - póki co niekończący się cykl - "Pokój z widokiem na wojnę", czy też Monikę Herceg, laureatkę tegorocznej nagrody Europejski Poeta Wolności, której wiersze są bardzo ostre i oskarżycielskie - mówi Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miłosza.

Jak zawsze Festiwal Miłosza jest okazją dla premier tomów poezji, podobnie będzie i podczas 13. edycji wydarzenia, kiedy to światło dzienne ujrzy ponad trzydzieści książek poetyckich, m.in. Hinemoany Baker, Natalii Belchenko, Lawrence’a Ferlinghettiego, Louise Glück, Katji Gorečan, Rashy Habal, Dmitrija Strocewa i Pabla Nerudy. Wiele z nich po raz pierwszy zostanie opublikowanych po polsku. Swoje premiery będą miały również książki rodzimych twórców: Marcina Barana, Zygmunta Ficka, Wojciecha Kopcia, Joanny Oparek, Agaty Puwalskiej, Marcina Podlaskiego, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego, Pawła Stasiewicza i Adama Zagajewskiego. Do rąk czytelników trafi też po zbiór korespondencji patrona festiwalu i poety Tymoteusza Karpowicza z lat 1965–2003.

Tegoroczną odsłonę będzie miał także znany bywalcom Festiwalu Miłosza cykl prezentacji poetyckich Wernisaż Jednego Wiersza.

- Najważniejszym elementem każdej z edycji cyklu jest przedstawienie jednego, niepublikowanego wcześniej wiersza i własnoręczne zapisanie go na ścianie - a w tym roku na ściankach w Pałacu Potockich - przez autorkę lub autora - objaśnia kurator festiwalu.

Rok Miłosza jest pretekstem do wznowień twórczości autora "Pieska przydrożnego", oprócz wspomnianego "Ocalenia", ukaże się "Ziemia Ulro" z przedmową Olgi Tokarczuk oraz "Zniewolony umysł" z przedmową Timothy’ego Snydera, ale również książka o kalifornijskim życiu Miłosza autorstwa Cynthii L. Haven, która pojawi się na krakowskim festiwalu.

- Zapraszam do odwiedzania festiwalu, spotkania poetyckie są często doświadczeniami intymnymi, głębokimi i wzruszającymi. To nie są pogadanki, spotkania o książkach, integralną częścią każdego spotkania jest czytanie poezji, często przeradzające się w wydarzenia performatywne, dla mnie to niezwykle istotne, ponieważ te autorskie interpretacje wierszy często odkrywają nowe sensy, które w trakcie samotnej lektury mogą umknąć - dodaje kurator.

Festiwal Miłosza będzie też najważniejszą częścią wydarzeń Roku Miłosza, choć - jak zapowiada Szymon Kloska, Kraków będzie jeszcze wracał do wydarzeń poświęconych nobliście. Wielogodzinne pasmo Miłoszowskie rozpocznie tegoroczny festiwal 30 czerwca w Willi Decjusza.

W 2024 roku przypada czterdziestolecie śmierci jednej z najważniejszych polskich poetek XX wieku – Anny Świrszczyńskiej. Ta rocznica stanowi okazję do przyjrzenia się ponownie twórczości autorki, m.in. podczas spotkania z Katarzyną Szopą, autorką monografii „Wybuch wyobraźni. Poezja Anny Świrszczyńskiej wobec reprodukcji życia społecznego”.

Festiwal zakończy ogłoszenie nazwiska laureata tegorocznej edycji Nagroda Wisławy Szymborskiej oraz spotkanie z nominowanymi do niej poetami i poetkami. W Krakowie spotkają się także twórcy ubiegający się o poetycką Nagrodę Literacką Gdyni, pojawi się także laureat tegorocznej Nagrody Herberta chiński poeta Yang Lian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Krakowie rozpoczyna się wielkie święto poezji. Festiwal Miłosza potrwa tydzień - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski