Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska dla PiS, Kraków dla PO

Redakcja
WYNIKI WYBORÓW. Małopolskę w Sejmie będzie reprezentować 21 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 18 Platformy Obywatelskiej, 1 Ruchu Palikota i 1 Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W porównaniu do wyników sprzed czterech lat PiS i PO powiększyły liczbę posłów o dwóch. Dwa mandaty lewicy przejął Ruch Palikota. Wzrost liczby posłów PO i PiS był możliwy, gdyż w Małopolsce wybierano teraz 41 posłów, o dwóch więcej niż w roku 2007.

Szydło pokonała Grasia

W okręgu chrzanowskim wygrało PiS; na listy tego komitetu zagłosowało 38,11 proc. wyborców, co dało tej partii 4 posłów. PO zdobyła 35,79 proc. głosów i także 4 mandaty.
Najwięcej głosów – 43.612 – zdobyła wiceprezes PiS Beata Szydło, która okazała się bardzo skuteczną lokomotywą wyborczą. Wybory w tym okręgu przegrał Kaczyński, ale Filip, któremu do pokonania Krzysztofa Szczerskiego zabrakło niewiele ponad 300 głosów.
Rzecznik rządu Paweł Graś dostał 36.992 głosy, a więc mniej niż liderka listy PiS.
Na lidera listy Ruchu Palikota Andrzeja Tawrela zagłosowało 7.597 osób. To jednak nie wystarczyło do zostania posłem. Głosów zabrakło również kandydatom PSL i SLD, choć na obie listy głosowało ponad 5 proc. wyborców.

Kraków zdecydowanie dla PO

Okręg krakowski jest w Małopolsce jedynym, w którym wygrała PO. Na listy tej partii zagłosowało 44,39 proc. osób, a na PiS – 30,98 proc. W tym okręgu wybierano o jednego posła więcej niż cztery lata temu i przypadł on właśnie zwycięskiej PO, która ma 8 posłów. PiS powtórzyło wynik z 2007 r. – 5 mandatów poselskich. Jeden mandat przypadł Ruchowi Palikota. Bez posła jest SLD, któremu do sukcesu zabrakło niewielu głosów, a PSL nie przekroczyło nawet 5-proc. progu wyborczego.
Najwięcej głosów spośród kandydatów PO zdobył Jarosław Gowin (trzeci na liście), na którego zagłosowało 62.393 wyborców. Lider Ireneusz Raś otrzymał 31.372 głosy, a więc dwa razy mniej niż Gowin. Trzeci wynik wśród kandydatów PO uzyskał Jerzy Fedorowicz (28.310 głosów). Z 19. miejsca do Sejmu dostał się Łukasz Gibała, najbardziej rozreklamowany kandydat PO. Porażkę musieli przełknąć m.in. dotychczasowy poseł Jacek Krupa, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Jantos i lider Socjaldemokracji Polskiej Wojciech Filemonowicz.

Lider listy PiS Andrzej Duda może pochwalić się najlepszym wynikiem w Małopolsce, ale blisko 80 tys. głosów to niespełna połowa tego, co cztery lata temu zdobył Zbigniew Ziobro. Nadal w Sejmie będą zasiadać Andrzej Adamczyk, Ryszard Terlecki i Jacek Osuch. Do ław poselskich wraca Barbara Bubula, która w 2007 r. zrezygnowała z mandatu, gdy została członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Liderka listy Ruchu Palikota Anna Grodzka zostanie posłanką dzięki poparciu 19.337 wyborców. Dla porównania na lidera listy SLD Tomasza Kalitę zagłosowało 8.331 wyborców, a lider listy PSL Wojciech Kozak zdobył zaledwie 4.657 głosów.

PiS poprawia wynik z 2007 r.

W okręgu nowosądeckim PiS zdeklasowało rywali. Na kandydatów partii Jarosława Kaczyńskiego oddano 51,48 proc. głosów, co dało jej aż 7 posłów (o dwóch więcej niż w 2007 r.), gdy na PO zagłosowało 27,90 proc. wyborców, dzięki czemu ma ona 3 posłów (tak jak 4 lata temu). Na listę PSL zagłosowało 6,95 proc., ale to okazało się za mało na mandat.

Lider listy PiS Arkadiusz Mularczyk zdobył 45.801 głosów. Miejsca w Sejmie utrzymali także Barbara Bartuś, Anna Paluch, Edward Siarka i Wiesław Janczyk.
Z listy PO mandaty poselskie utrzymali Andrzej Czerwiński i Andrzej Gut Mostowy. Trzecim posłem PO z Sądecczyzny będzie Marian Cycoń, burmistrz Starego Sącza. Wielkim przegranym jest Tadeusz Patalita. Justyna Kowalczyk (ale to nie nasza słynna biegaczka) zdobyła tylko 883 głosy.

Ziobro został posłem

W okręgu tarnowskim podział mandatów jest taki sam, jak cztery lata temu, choć tu spodziewano się największych zmian. PiS zdobyło 43,8 proc. głosów, co dało mu 5 posłów, na PO głosowało 29,73 proc. osób, dzięki czemu ma ona 3 posłów, a 10-proc. poparcie dla PSL dało ludowcom jednego posła. Próg wyborczy przekroczyły jeszcze Ruch Palikota i SLD, ale było to za mało do zdobycia mandatu.

Największym poparciem wśród kandydatów PiS cieszył się Edward Czesak, drugi na liście, na którego zagłosowało 18.787 wyborców. Lider listy prof. Włodzimierz Bernacki otrzymał 18.699 głosów. Mandaty poselskie utrzymali Józef Rojek i Michał Wojtkiewicz. Piąty mandat dla PiS zdobył startujący z 17. miejsca Jan Paweł Ziobro.
Najwięcej głosów w okręgu tarnowskim – 23.671 – otrzymał minister skarbu Aleksander Grad, lider listy PO. Z tej listy do Sejmu dostali się także były żużlowiec Robert Wardzała i posłanka Urszula Augustyn, która różnicą niespełna 500 głosów pokonała Elżbietę Achinger. Do Sejmu nie wszedł także Jan Musiał.
Miejsce z listy PSL utrzymał Andrzej Sztorc, na którego zagłosowało 7.087 osób.

Grzegorz Skowron

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski