Małopolska i Kraków znowu bez dotacji

Grzegorz Skowron
W Krakowie planowana jest rewitalizacja blokowisk. Ale nie ma dotacji
W Krakowie planowana jest rewitalizacja blokowisk. Ale nie ma dotacji Fot. Anna Kaczmarz
Udostępnij:
Kontrowersje. Ministerstwo Rozwoju rozdzieliło ponad 40 mln zł na opracowanie programów rewitalizacji miast. Tych z naszego regionu nie ma wśród „20” z przyznanym dofinansowaniem.

Kraków przymierza się do rewitalizacji wielkich blokowisk. O kompleksowej odnowie myślą też władze Piwnicznej Zdroju i Wadowic. Te małopolskie miasta liczyły na to, że dostaną pieniądze na przygotowanie projektów rewitalizacji, ale Ministerstwo Rozwoju ich pomysły oceniło gorzej niż innych samorządów.

Dotacje na analizy, opracowania i projekty dostanie tylko 20 miast. Kraków znalazł się na 25. pozycji listy rankingowej, Piwniczna Zdrój - na 32. miejscu, a Wadowice - na 38. Na dużo wyższych pozycjach są m.in. Warszawa i Wrocław, ale też Hrubieszów, Starachowice, Grajewo, Chorzów, Konin i Rybnik. I to one mogą liczyć na wsparcie finansowe przy pracach przygotowawczych do rewitalizacji.

Ministerstwo nie podaje kryteriów oceny poszczególnych projektów. - Zależy nam, by pomoc resortu rozwoju służyła nie tylko przygotowaniu doskonałych modeli rewitalizacji w wybranych 20 miastach, ale doświadczenie, wiedza i innowacyjność tych miast ma jak najlepiej służyć wszystkim gminom w Polsce, które podejmują wyzwanie prawdziwej rewitalizacji - to wypowiedź wiceministra Pawła Chorążego uzasadniająca rozdział 43,7 mln zł.

Kraków idealnie wpisuje się w taką koncepcję ministerstwa. W mieście przeprowadzono już kilka rewitalizacji, m.in. okolic Dworca Głównego PKP oraz Zabłocia, a program dla blokowisk mógłby zostać wykorzystany i powielony w wielu polskich miastach.

- Uzasadnienie ani sama decyzja do nas nie wpłynęła, wiemy o niej jedynie ze strony internetowej Ministerstwa Rozwoju - mówi Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa. - Ewentualne dalsze kroki podejmiemy, jak poznamy uzasadnienie decyzji - mówi, pytany, czy miasto zamierza się odwołać od odmowy przyznania dotacji.

- Gmina Wadowice będzie realizowała zaplanowane działania rewitalizacyjne, które zamierza współfinansować z zewnętrznych środków, m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego - zapewniają wadowiccy urzędnicy. I dodają, że już sam udział w konkursie resortu rozwoju przyniósł efekty, bo uzyskana wiedza oraz wsparcie edukacyjne i eksperckie z zakresu rewitalizacji zostaną wykorzystane w przyszłości. Właśnie rozpoczęto opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji, którego pierwszym etapem jest opracowanie diagnoz i analiz w celu wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Wadowicach.

„Odnowa fizyczna i społeczna zdegradowanych, zaniedbanych i odizolowanych obszarach miejskich i wiejskich” jest jednym z 12 priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Na ten cel ma być przeznaczone 200 mln zł, z tego 170 mln to unijne dofinansowanie na realizację programów rewitalizacyjnych. Ale aby dostać te pieniądze, trzeba wcześniej przygotować takie programy.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cytelnik
Ty Bożej łaski ''Krakusie'' lecz sie własnej głupoty !!!!!!!!!!!!!!!!!!
k
krakus
przygotuj się do solidnego popukania się w głowę
g
grzeg
człowieku, jestem bardzo łagodny, więc odpowiem najłagodniej: zgłupiałeś.
K
Kat
Ja juz przygotowuje sie do tego pieknego aktu zadoscuczynienia za krzywdy.
Z
Zatroskany lekarz
Sorry Stary ale na leczenie Twoich fobii już raczej za późno. Musisz z tym żyć !
G
Gość
Nasze miasto jest przeludnione i w pierwszej kolejności powinno się zakazać osiedlania się ludności napływowej (zamiejscowi studenci powinni mieć obowiązek powrotu do swych rodzinnych stron po ukończeniu studiów, równoznaczny z zakazem osiedlenia się w Krakowie, rodziny wielodzietne powinny być obciążone podatkiem z powodu przeludnienia miasta) oraz zaprzestać dalszej zabudowy miasta (zwłaszcza w w dziedzinie budownictwa mieszkalnego i biurowego - można byłoby budować tylko obiekty służby zdrowia, oświatowe, handlowe - w niewielkiej ilości oraz - inżynieryjne, likwidujące kolizje w ruchu drogowym i eliminujące konieczność stosowania sygnalizacji świetlnych. Także powinno się nieco zmniejszyć obszar miasta Krakowa, wyłączając z niego wsie, położone na wschodnich peryferiach, na siłę włączone do miasta w 1973 roku. Kraków jest zbyt duży, przez to kosztowny w utrzymaniu i nieprzyjazny. Przeludnienie miasta to dyskomfort życia a przybysze - niestety - "zjadają w kaszy" Krakusów. Czas bez zahamowania mówić przybyszom: wynocha na wiochę!
...
język partii miłosci
K
Krakus
Jakiś klarnet wymyśla co jakiś czas nowe "mądre" słowo, za którym nie kryje się nic nowego... Co to za bzdury te "modele rewitalizacji"? Majchrowszczyzna dysponuje naszymi podatkami po to, aby naprawiać drogi i chodniki (rewitalizacja infrastrukturalna), urządzać tereny zielone (ekorewitalizacja), dofinansowywać placówki kulturalne (rewitalizacja kulturalno-społeczna).
Więc niech "rewitalizuje", zamiast przepuszczać nasze pieniądze na swoich pociotków urzadzających igrzyska które sie nie odbęda.
M
MatkaPolka
Jak widzę, że ministerstwo / unia / rząd "da" kasę na ekspertyzy i analizy to mam zazwyczaj negatywne odczucia. Podszyte dozą podejrzliwości. Przecież państwo ma i utrzymuje uczelnie i może zlecić takie opracowania konkretnym zespołom. Może i za dodatkową kasę. Ale nie taką i nie tak.
P
Prawda
j.w.
J
Jan
Za takie wpisy należy się prokurator. Moderator powinien po IP ustalić kto to napisał.
P
Prawda
Niech wszystkie pisokomuchy odpowiedzialne za niszczenie Krakowa i Malopolski beda wisiec. Przygotujmy na nich szubienice!
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie