MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolski boom budowlany. Te inwestycje są planowane na 2019 rok

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Jedną z najważniejszych inwestycji, która będzie kontynuowana w tym roku - a pewne jej etapy zostaną zakończone - jest budowa zakopianki.
Jedną z najważniejszych inwestycji, która będzie kontynuowana w tym roku - a pewne jej etapy zostaną zakończone - jest budowa zakopianki.
Poszerzanie ważnych dróg, rozbudowa Energylandii czy zakończenie budowy kompleksu medycznego w Polsce. Małopolanie mają w tym roku w końcu doczekać wielu kluczowych inwestycji.

Przede wszystkim w naszym regionie kontynuowna będzie „transportowa rewolucja”. Jednym z jej głównych elementów jest rozbudowa zakopianki. W drugiej połowie roku mają zostać oddane do użytku nowe odcinki S7 z Lubnia do Naprawy, a także ze Skomielnej Białej do Rabki, dzięki których łatwiej będzie dojechać pod Tatry. Niegotowy będzie więc tylko „odcinek tunelowy”, który ma być oddany kierowcom w 2021 r.

Opóźnienia przy drążeniu tunelu na zakopiance szacowane są n...

Więcej energii w Energylandii

W stolicy Małopolski mają w końcu rozpocząć się kluczowe, zapowiadane od lat inwestycje, czyli przebudowa al. 29 Listopada oraz ulicy Kocmyrzowskiej. To ważne „wyjazdówki” z Krakowa w kierunku Warszawy i Proszowic, które są wiecznie zakorkowane, a do tego w opłakanym stanie technicznym. Szczególnie ważna będzie przebudowa tej pierwszej (ma potrwać ok. 2 lat), bo zostanie poszerzona o dodatkowe pasy od ul. Opolskiej do granic miasta. Także w 2019 r. ruszyć ma budowa ważnej linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodową.

W Krakowie trwać będzie też wielka, warta ok. miliarda złotych inwestycja PKP, podlegająca na dobudowie torów dla Szybkiej Kolei Aglomeracyjnych. W jej ramach modernizowana jest m.in. druga największa stacja kolejowa w stolicy Małopolski, czyli ta w Płaszowie. Front robót PKP w naszym regionie jest jednak dużo szerszy. W 2019 roku ma zakończyć się np. budowa nowego dworca Oświęcimiu. Kontynuowane będą też prace przy remoncie dworca zakopiańskiego.

Wracając do inwestycji drogowych, w IV kwartale 2019 r. ma być już w gotowa obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej, a na wiosnę planowane jest symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod budowę drogi, która pozwoli kierowcom omijać ścisłe centrum Tuchowa.

Z kolei kluczową - nie tylko dla Nowego Sącza, ale też dla całego subregionu - inwestycją jest budowa nowego mostu heleńskiego na Dunajcu. Choć miał być oddany do użytku w grudniu 2018 r., sądeczanie poczekają na tę przeprawę jeszcze kilka miesięcy. Jak informuje Adam Konicki, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, termin zakończenie prac, zawarty w aneksie umowy, upływa 15 maja.

Od dwóch lat trwa budowa obwodnicy Podolsza, która ma ułatwić dojazd do Energylandii w Zatorze od strony Babic, ale jej końca nie widać. A szkoda, bo właśnie Energylandia ma zostać potężnie rozbudowana. Obecnie rozciąga się na terenie ok. 26 hektarów. Jej obszar powiększy się do 2020 r. o 150 hektarów. Dzięki temu park stanie się jednym z największych tego typu miejsc w Europe. Oprócz nowych atrakcji, np. olbrzymich rollercoasterów, ma być zbudowany hotel czterogwiazdkowy. Te informacje cieszą żądnych zabawy, choć budzą obawy okolicznych mieszkańców. - W sezonie codziennie stoimy w korkach. Przy tak wielkich inwestycjach to najpierw powinno się pomyśleć, jak do nich dojechać - denerwuje się Jerzy Maciek z Zatora.

Nową atrakcję zamierza stworzyć też m.in. Tatrzański Park Narodowy. U wylotu Doliny Kościeliskiej TPN chce w tym roku budować centrum edukacyjne, które częściowo ma być pod ziemią. To centrum ma opowiadać odwiedzającym o jaskiniach. - Łączna wartość projektu to 10,2 mln zł. W wakacje ruszą prace budowlane. Projekt zakończy się pod koniec 2019 roku - informowała Paulina Kołodziejska z TPN.

Inną kluczową inwestycją na Podhalu będzie wyczekiwana modernizacja kompleksu średnich i małych skoczni w Zakopanem. Inwestycja pochłonie 44 mln zł i zakończy się w 2021 roku. W ramach robót - którymi zajmie się firma „Wolski” z Kluszkowiec - wyremontowane zostaną cztery istniejące skocznie i wybudowana zostanie zupełnie nowa, piąta skocznia. Dodatkowo remont obejmie całe otoczenie, jak i budowę nowego wyciągu krzesełkowego dla zawodników.

Z kolei w Tarnowie Mościcach ma w tym roku nastąpić finał budowy nowej hali widowiskowo-sportowej „Jaskółka”. Obiekt, który pochłonie 60 mln zł, miał być gotowy już jesienią ub. roku, ale przez problemy z konstrukcją dachu, która się powyginała w trakcie montażu, trzeba było jeszcze raz przeprojektować całe zadaszenie, a to opóźniło realizację inwestycji. Budowlańcy zwrócili się do miasta o przesunięcie terminu oddania hali aż o 328 dni. Sprawę rozstrzygnie sąd, bo magistrat nie zgodził się na to.

Wielka placówka medyczna

Jednym z ważniejszych wydarzeń nie tylko dla stolicy Małopolski, ale i dla całego województwa, ma być pod koniec roku zakończenie budowy nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego, która powstaje w Prokocimiu. Będzie największym kompleksem medycznym w Polsce. Na przełomie 2019 i 2020 r. mają zostać przeniesione do niej pierwsze oddziały z placówki przy ul. Kopernika. Co ciekawe z tego rejonu Krakowa znika szpital, ale pojawi się „nowy” obiekt. Jeszcze w tym roku zakończyć ma się przebudowa słynnego szkieletora przy rondzie Mogilskim, który zmieni się w najwyższy krakowski budynek - Unity Tower - o wysokości 102 m. Na jego szczycie znajdzie się restauracja z tarasem widokowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski