Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolski NFZ radzi. Zrób dobry ruch i zadbaj o słuch. Dlaczego co trzeci Polak ma problemy ze słuchem?

OPRAC.: DMA
O chorobach słuchu lekarze mówią, że to cicha plaga. Długi czas rozwijają się w ukryciu. Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, wielu nie zgłasza się po pomoc nawet wtedy, gdy niedosłuch jest już na tyle rozwinięty, że znacznie utrudnia codziennie życie.

Problemy ze słuchem ma co trzeci Polak. Specjalny aparat słuchowy nosi jednak tylko co piąty chory. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2050 roku prawie 2,5 miliarda ludzi - czyli 1 na 4 osoby - będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu.

Uszy pełnią ważną rolę odbierają dźwięki oraz informują o położeniu i ruchach głowy. Dzięki nim potrafimy wykrywać i lokalizować dźwięki, rozróżniać ich ton i natężenie. Możemy również rejestrować położenie ciała.

Człowiek słyszy dźwięki w bardzo szerokim zakresie natężeń. Powyżej progu 120 decybeli większość osób odczuwa ból. Przekroczenie tego progu może doprowadzić do uszkodzenia słuchu.

Dlaczego coraz więcej z nas gorzej słyszy?

Małopolski NFZ radzi. Zrób dobry ruch i zadbaj o słuch. Dlaczego co trzeci Polak ma problemy ze słuchem?
123rf

O ile zmęczonym oczom łatwo dać wytchnienie po prostu je zamykając, o tyle uszy coraz trudniej wyłączyć.

Jeżeli wysoki poziom hałasu nie jest zbyt długi, a potem następuje okres ciszy, komórki słuchowe mają możliwość regeneracji (dotlenienie i odżywienie). Jednak rozwój cywilizacji sprawia, że są one narażone na coraz większy i częstszy hałas. Wyzwaniem jest zderzenie nie tylko z hałasem generowanym przez tętniące życiem miasta, ale również głośne sprzęty elektroniczne, telewizory, przenośne odtwarzacze muzyczne wyposażone w słuchawki.

Ryzyko niedosłuchu

Niedosłuch jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń zdrowia u osób dorosłych. Jego przyczyną jest nadmierny hałas.
Rosnąca liczba osób z niedosłuchem to również efekt starzenia się społeczeństwa. Ubytek słuchu, który pojawia się wraz z wiekiem, jest procesem naturalnym, odpowiednia profilaktyka pomaga jednak odsunąć w czasie moment pojawiania się problemów z wyraźnym słyszeniem oraz opóźnia ich postępowanie.

Poza długotrwałym hałasem, głośnym słuchaniem muzyki na ryzyko ubytku słuchu mają również wpływ przebyte urazy głowy i ucha, a także niektóre choroby: cukrzyca, miażdżyca , nadciśnienie tętnicze , otyłość czy stosowanie niektórych antybiotyków.

Jak rozpoznać oznaki niedosłuchu?

  • masz problem ze zrozumieniem rozmówcy, prosisz o powtórzenie wypowiedzi,
  • masz problem podczas rozmowy telefonicznej,
  • masz wrażenie, że inni mamroczą, bądź wypowiadają słowa niewyraźnie,
  • słuchasz telewizji lub radia głośniej niż inni,
  • masz problem z porozumiewaniem się w głośnym otoczeniu, na przykład w restauracjach lub kawiarniach,
  • podczas spotkania uciekają ci istotne informacje.

Profilaktyka słuchu

Słuch jest najbardziej wrażliwym zmysłem. Od około 30 roku życia zmysł ten zaczyna się starzeć. W miarę upływu lat nasza zdolność słyszenia może ulegać pogorszeniu, dlatego:

  • unikaj hałasu (powyżej 85 dB używaj ochronników słuchu),
  • chroń uszy przed zimnem i wiatrem,
  • lecz infekcje,
  • dbaj o higienę,
  • zadbaj o ciszę w domu,
  • pamiętaj o badaniach kontrolnych.

- Jeśli zauważyliśmy niepokojące objawy - nie zwlekajmy - umówmy się do lekarza rodzinnego, który wykona wstępne badanie otoskopem i zdecyduje o dalszej diagnostyce u laryngologa lub audiologa - informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- Laryngolog wykluczy infekcje ucha oraz podstawowe zaburzenia mogące powodować problemy ze słuchem, a audiolog wykona specjalistyczne badanie słuchu takie jak: audiometria tonalna, tympanometria oraz badanie ABR - wyjaśnia rzeczniczka.

Środa z Profilaktyką w internecie

Profilaktyce słuchu i leczeniu niedosłuchu jest poświęcona kolejna edycja cyklu Środa z Profilaktyką w internecie. Materiały edukacyjne, broszury, porady ekspertów można znaleźć na stronie internetowej Akademii NFZ w zakładce „Środa z Profilaktyką” oraz na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski