Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz po skarby Jasienia i Łopienia

Marek Długopolski
Po marszu zawsze jest czas na zabawę...
Po marszu zawsze jest czas na zabawę... odkryjbeskidwyspowy.pl
OBW 2014. Na Jasieniu licznie zakwitają śnieżyczki przebiśniegi i krokusy, a w zakamarkach Łopienia chętnie hibernują nietoperze

Potok na Piekle wypływa z mrocznych czeluści? Gdzie znajduje się Czarci Dół i Złotopieńska Dziura? Dlaczego w Jaskini Zbójeckiej nie ma już rabusiów, za to idealne warunki do hibernacji znalazł tam podkowiec mały?
Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas sobotniej wyprawy na Jasień i niedzielnej na Łopień. - Czeka nas bardzo intensywny weekend - przyznaje Czesław Szynalik, inicjator wakacyjnych wypraw z cyklu "Odkryj Beskid Wyspowy".

Trzecia "wyspa"
Jasień wznosi się na 1062 m n.p.m. - To trzecia beskidzka "wyspa". Ustępuje tylko Mogielicy i Ćwilinowi - przypomina Władysław Sadowski, wójt gminy Kamienica, a także gospodarz sobotniego spotkania. Szczyt jest też lekko "garbaty", bowiem jego kopułę tworzą dwa wierzchołki - ten drugi, nieco niższy to Kutrzyca (1051 m n.p.m.).

Górę można zdobyć, wychodząc z Mszany Dolnej (szlakiem zielonym), Lubomierza Przysłopu (żółtym) i Szczawy Białe (zielonym). I to właśnie z tego ostatniego miejsca - z przystanku PKS - w sobotę o godz. 9 wyruszą odkrywcy Beskidu Wyspowego. Najpierw poprowadzi ich ścieżka oznaczona kolorem zielonym, a później żółtym.

Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Na szczycie odprawiona zostanie polowa msza św. Po niej rozpoczną się konkursy, gry i zabawy. Uczestnicy wybiorą też m.in. Najmilszego, Najmłodszego i Najstarszego Wędrowca. Zejście także szlakiem zielonym - przez Polanę Wały- do Szczawy Białe.

Co ciekawego jest na Jasieniu? - Zbójeckie skarby, kosztowności, złoto, srebro - zapewniają miejscowi.

- Czy ktoś natknie się na złoto, tego nie wiem. Skarbem, który na pewno wszyscy odnajdą, będą piękne widoki na "wyspy", Beskid Sądecki, Gorce, a gdy pogoda nam dopisze, także na postrzępione granie Tatr - tak Czesław Szynalik zachęca do sobotniej wędrówki. - Będziemy szli wśród wiekowych buków i jodeł, jednym z najpiękniejszych beskidzkich szlaków - dodaje. Jasień skrywa także tajemnicze zapadliska, głęboko wcięte wąwozy, piękne wychodnie skalne.

Podkowiec ze Zbójeckiej
Łopień nie jest gorszy. I na nim nie brakuje skarbów. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystko złoto, co się świeci, a Jaskinia Zbójecka nie jest już siedzibą rabusiów i ich sezamem, ale spokojnym miejscem, gdzie hibernują m.in. będące pod ochroną podkowce małe.

- Łopień to piękna i malownicza góra - mówi Benedykt Węgrzyn, gospodarz gminy Dobra, a także współorganizator niedzielnego spotkania. - Niekiedy bywa zwany jeszcze Złotopieniem - przypomina. Ta zaś nazwa związana jest z piękną legendą o staruszku, który z zebranych na stoku "kamieni" wytapiał w jednej z licznych tu jaskiń złoto. - Choć złota pewnie nie znajdziemy, to i tak na Łopieniu jest mnóstwo skarbów - twierdzi gospodarz spotkania.

Jakich? Bezcenne jest np. uroczysko "Łopień". Chroni nie tylko osuwisko Czartorysko z mrocznymi, pełnymi tajemnic jaskiniami Czarci Dół, Wietrzną Dziurę i Złotopieńską Dziurą, ale także okolice polany Myconiówka z Bagnami Łopieńskimi (ponoć chowano w nich nieboszczyków, którzy nie byli godni spocząć na miejscowych cmentarzach), a także Jaskinią Zbójecką. To w okolicznych grotach bezpieczny dom znalazły nietoperze - nie tylko podkowce małe, ale także nocki Bechsteina, orzęsione i łydkowłose.

Wędrówkę rozpoczniemy w niedzielę o godz. 9. Wyruszymy sprzed Urzędu Gminy w Dobrej. Na szczyt powiedzie nas szlak zielony. I ta wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę! Udział również jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Na górze odprawiona zostanie msza św., będą także występy, mnóstwo dobrej zabawy, a także grill i wspólna fotografia.

Do Tymbarku turyści zejdą czarną ścieżką. - Mamy sporą ofertę miejsc noclegowych, a gościnność mieszkańców chwalą sobie wszyscy turyści - przypomina Lech Nowak, wójt gminy Tymbark. Współgospodarz spotkania zachęca jednocześnie do odwiedzenia malowniczych dolin.
- Skarbów u nas nie brakuje, trzeba tylko przyjechać, aby je odkryć - mówi Benedykt Węgrzyn, gospodarz gminy Dobra.

Kolejne wyprawy
* 24 sierpnia - Kamionna: Żegocina - szlak żółty - Kamionna - bez szlaku - Laskowa
* 31 sierpnia - Mogielica: Słopnice - szlak zielony - Mogielica- szlak niebieski - Jurków
* 7 września - Lubogoszcz: Mszana Dolna - bez szlaku- Lubogoszcz - szlak czerwony i czarny - Baza Lubogoszcz - szlak czerwony - Mszana Dolna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski